Edward Herbst – ulubiony zięć Scheiblerów i człowiek wielu talentów

Edward August Maurycy Herbst, polski przemysłowiec działający w Łodzi, w branży włókiennictwa, urodził się 21 października 1844 roku w Radomiu, zmarł 6 czerwca 1921 roku w Sopocie. Cała rodzina Herbstów posiada niemieckie korzenie, a do Polski z Saksonii przybyła na początku dziewiętnastego wieku. Herbstowie to niegdysiejsi ewangelicy i kupcy.

Edukacja i praca Edwarda Herbsta

Rodzice Edwarda zadbali o jego edukację. Naukę podjął w Warszawskiej Szkole Handlowej, a już jako absolwent przyjechał do Łodzi w 1869 roku. Najprężniej działająca fabryka łódzka Karola Wilhelma Scheiblera stała się jego miejscem pracy, w którym zaczął robić karierę. Początek lat 70. XIX wieku przyniósł mu stanowisko jednego z dyrektorów tamtejszych zakładów. Współwłaścicielem fabryki stał się tuż po ślubie z córą Scheiblera – Matyldą, choć nie wiadomo, czy było to małżeństwo z wielkiej miłości, czy też związek oparty dla korzyści interesów.

Herbst w 1881 roku został głównym dyrektorem spółki akcyjnej, którą założył wraz z synami zmarłego Karola Scheiblera – spadkobiercami Adolfem i Karolem, a także zięciem Georgiem von Kramsten.

Pisanie dzienników w tamtych czasach nie było tak popularne w rodzinach fabrykanckich, jak u arystokratów czy środowiska ziemiaństwa. Mimo tego, Herbst stał się mecenasem „Dziennika Łódzkiego”, któremu kupił drukarnię w 1885 roku. Herbst przez wiele lat był również prezesem Banku Handlowego w Łodzi. Jego żona ściśle współpracowała ze swoją matką przy wielu akcjach filantropijnych. Po śmierci córki Anny Marii Herbstowie wsparli budowę pierwszego w Polsce szpitala pediatrycznego, z inicjatywy dr Karola Jonschera. Budowa trwała w latach 1902-1905.

Edward Herbst zawsze wykazywał się pracowitością, solidnością i oddaniem, a swoim zachowaniem ponoć przypominał zachowania swego teścia i to właśnie z tego względu był ulubionym zięciem Scheiblerów. Z kolei z teściową łączyła go pasja ogrodnicza, a sama Anna pałała do niego wyjątkową sympatią.

stajnia pałacu Herbstów

Filantrop Herbst

Herbst znany był z filantropii. W czasach, kiedy to rozbudował niewielki domek letniskowy w Sopocie, do wielkoobiektowej rezydencji, między innymi podjął się finansowania zakupu trzech dzwonów dla kościoła „Gwiazda Morza”, a także wspomógł finansowo budowę sopockiego hotelu „Werminghoff”. W październiku 1884 roku przyznano mu Order Świętego Stanisława II klasy za gorliwość okazaną przy budowie cerkwi św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, zaś 4 lata później uzyskał Order Świętej Anny II klasy. Z kolei na wniosek ministra finansów, 18 listopada 1895 roku został odznaczony Orderem Świętego Włodzimierza III klasy. Zmarł w swojej rozbudowanej rezydencji w Sopocie, gdzie mieszkał wraz żoną i również w Sopocie został pochowany.

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy