Turnusy rehabilitacyjne dają możliwość kompleksowej rehabilitacji, a jednocześnie stanowią pewien rodzaj wypoczynku. Taki wyjazd jest nie tylko dla osób starszych, ale również dla osób, borykających się z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnościami. Jak starać się o turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny z dofinansowaniem lub prywatnie.
Wyjazd do jednego z polskich sanatoriów na turnus rehabilitacyjny jest możliwy na cztery sposoby: można dostać skierowanie od lekarza, skierowanie od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może to być wyjazd z dofinansowaniem od PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) lub wyjazd prywatny. O skierowanie od lekarza na turnus rehabilitacyjny można starać się raz do roku, a mimo to kolejki są bardzo długie. ZUS może wysłać osoby na turnus rehabilitacyjny, głównie po to, by aby taka osoba miała większą szansę na powrót do pracy. Z takiego wyjazdu nie skorzystają osoby, które mają orzeczoną trwałą niezdolność do pracy. PFRON dofinansowuje nie tylko doposażenie prywatnych łazienek w uchwyty dla niepełnosprawnych i inne pomoce, ale również wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, które są łatwo dostępną formą aktywnej rehabilitacji połączoną z wypoczynkiem dla osób ze stopniem niepełnosprawności. Turnusy te mają na celu poprawę ogólnej sprawności oraz ułatwienia osobom niepełnosprawnym osiągnięcia lub utrzymania niezależności funkcjonowania w życiu zarówno społecznym, jak i rodzinnym.
Placówki mające status uzdrowiska oraz obiekty sanatoryjne zachęcają także wszystkich do prywatnego pobytu, który nie jest refundowany ani z Narodowego Funduszu Pracy, ani też z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zainteresowany sam wybiera, miejsce, datę przyjazdu, okres pobytu, a także ilość zabiegów. Na pewno jest to o wiele wygodniejsza, ale również droższa opcja korzystania z oferty uzdrowiska.
Jakie schorzenia mogą leczyć pacjenci w polskich uzdrowiskach?
Uzdrowiska znajdują się w górach, nad morzem oraz w innych regionach kraju. Większość z tych regionów słynie z dobroczynnego mikroklimatu, bogactw naturalnych, pięknej architektury i spokojnej, nieco nostalgicznej atmosfery. Każde z nich ma swój własny, niepowtarzalny charakter. W górach znajdują się uzdrowiska, które leczą choroby reumatyczne, wszelkie dolegliwości narządu ruchu, a także układu krążenia oraz choroby ginekologiczne.
W uzdrowiskach morskich leczy się głównie choroby kardiologiczne, nadciśnienie, choroby skórne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, a także choroby reumatyczne. Wiele uzdrowisk w Polsce oferuje rehabilitację osób po kontuzjach, złamaniach oraz osoby niepełnosprawne ruchowo z różnych przyczyn. Każde uzdrowisko ma swój indywidualny profil leczniczy i wybierając miejsce turnusu rehabilitacyjnego, lekarz powinien uwzględnić choroby pacjenta i cel rehabilitacji. Warto wiedzieć, że uzdrowiska są również otwarte na pacjentów z cukrzycą, osteoporozą, czy chorobami endokrynologicznymi.
Uchwyty dla niepełnosprawnych i profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny w każdym uzdrowisku.
W związku z tym, że większość uzdrowisk przyjmuje pacjentów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami ruchowymi, każdy obiekt jest wyposażony we wszelkie pomoce dla osób niepełnosprawnych, w tym w uchwyty dla niepełnosprawnych oraz łazienki i pokoje dostosowane do potrzeb najbardziej wymagającego pacjenta. Ogromną rolę w procesie rehabilitacji wielu chorób odgrywa aktywność fizyczna, dlatego uzdrowiska są wyposażone w profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny, wspomagający przeprowadzenie kinezyterapii, czyli rehabilitacji poprzez ruch. W tym celu wykorzystywane są wszelkie taśmy do ćwiczeń, piłki, systemy podwieszeń do ćwiczeń bez obciążenia lub z obciążeniem oraz inne specjalistyczne sprzęty. Poza tym rehabilitacja pacjentów w uzdrowiskach obejmuje również: masaże, hydroterapię, fizykoterapię, a także indywidualną terapię funkcjonalną. W zależności od schorzenia wykonuje się również inhalacje oraz kuracje pitne wodami leczniczymi, czyli krenoterapię. Jednym z największych atutów uzdrowisk jest także wykwalifikowana kadra fizjoterapeutów oraz lekarzy.
0 komentarzy