Ogród zimowy może służyć jako dodatkowy salon, czy jadalnia. Jest to miejsce do całorocznej hodowli roślin oraz do przechowywania zimą tych roślin, które nie mogą zostać na zewnątrz. Oranżeria również jest domem dla roślin przez cały rok, jednak są pewne różnice pomiędzy tymi budowlami.
Ogród zimowy pełni różne funkcje.
Ogród zimowy całoroczny może być przytulnym salonem, jadalnią, czy miejscem do pracy. Jest to pomieszczenie użytkowane w sezonie letnim lub cały rok- wszystko zależy od rodzaju konstrukcji budowli. Najważniejsze jest to, że ogród zimowy jest domem dla różnych roślin- niektóre z nich znajdują się tam przez cały rok, a inne jedynie zimują w nim, aby wiosną lub latem znów przebywać w ogrodzie na zewnątrz. W ogrodzie zimowym sezonowym, co prawda nie można zamieszkiwać w czasie zimy, lecz dla roślin jest to bardzo dobre miejsce na przezimowanie.
Całoroczny ogród zimowy jest przeznaczony dla roślin, które lubią wysoką temperaturę. Jeśli w ogrodzie może być utrzymana temperatura około 20 stopni Celsjusza, można tam hodować rośliny tropikalne. Natomiast jeśli temperatura maksymalna w zimie to około 10- 15 stopni Celsjusza, są to dobre warunki dla storczyków, pelargonii, palm, drzewek cytrusowych oraz oleandrów.
Oranżeria to odrębna budowla.
Określenia: ogród zimowy i oranżeria są używane zamiennie, jednak to nie są te same budowle. To, co łączy te dwie budowle to z pewnością wygląd. Jednak różnica jest duża- ogród zimowy jest częścią domu lub może być zaaranżowany na tarasie. Natomiast oranżeria to osobna budowla, którą stawia się w ogrodzie obok domu. Oranżeria, podobnie jak szklarnia, służy do całorocznej hodowli roślin i taki jest główny cel jej budowy. Jest budynkiem parterowym, który ze względu na duży ciężar oszklonych ścian musi posiadać betonowe fundamenty. Dawniej główna różnica między zimowym ogrodem a oranżerią polegała na funkcji pełnionej przez te pomieszczenia – pomarańczarnia była traktowana użytkowo, natomiast ogród zimowy pełnił funkcję wypoczynkową i pozwalał przez cały rok cieszyć się pięknem zielonych roślin.
Co łączy, a co odróżnia ogród zimowy i oranżerię?
Obecnie nazw oranżeria i ogród zimowy używa się wymiennie na określenie szklanego, wypełnionego roślinami budynku, który służy wypoczynkowi w chłodniejsze dni. Tym, co łączy ogród zimowy z oranżerią, rzeczywiście są rośliny – w tym pierwszym również znajduje się na nie miejsce i zwykle to właśnie one stanowią o atrakcyjności budynku. Zarówno ogród zimowy, jak i oranżeria mogą być ogrzewane zimą- takie miejsce wśród roślin jest świetnym miejscem do odpoczynku w zimowe dni. Jednak to przydomowy ogród zimowy jest częściej pomieszczeniem ogrzewanym niż oranżeria, znajdująca się w ogrodzie. Dlatego oranżeria to głównie miejsce dla roślin, a nie dodatkowe miejsce do mieszkania w sezonie zimowym.
Zarówno ogród zimowy, jak i oranżeria może być zbudowana na konstrukcji stalowej lub z tworzywa sztucznego. Najczęściej są pokryte szkłem, lecz może również do tego służyć poliwęglan. Najważniejsze, aby ogród zimowy, czy oranżeria miały jak największy dostęp światła dziennego. Trzeba mieć na uwadze, że zaaranżowanie ogrodu zimowego powinno rozpocząć się już na etapie tworzenia projektu domu, ponieważ ważne jest usytuowanie ogrodu. Najlepiej, jeśli konstrukcja ogrodu będzie przylegała do wschodniej, południowo-wschodniej lub zachodniej ściany domu- będzie wówczas odpowiednio oświetlona.
0 komentarzy