Jak wybrać materac dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka?

Materac dla dziecka powinien być dobrze przemyślanym zakupem. Jest to takie ważne, ponieważ odpowiedni materac jest inwestycją w zdrowy rozwój dziecka. Od tego, na jakim będzie spało, zależy stan jego kręgosłupa w przyszłości. Jaki materac dla dziecka jest najlepszy? Piankowy czy sprężynowy, z łuską gryczaną, a może lateksowy? Miękki czy twardy? Dlaczego prześcieradła z gumką są doskonałe do łóżek z materacem?

Jaki materac dla dziecka?

Materac dla dziecka nie powinien być przypadkowy – kupiony jedynie dlatego, że miał niską cenę lub z drugiej ręki. To bardzo istotne, ponieważ musi on zapewnić prawidłowe podparcie kręgosłupa, a zarazem być na tyle elastyczny, aby mógł dostosowywać się do zmieniającej się pozycji w trakcie snu.

Materac dla dziecka nie może być ani za miękki, ani za twardy. Optymalnym rozwiązaniem jest ten o średniej twardości. Miękki model sprawia, iż młody człowiek się w nim zapada, a przecież jego kręgosłup powinien być równomiernie podparty na całej powierzchni. Z kolei zbyt twardy uniemożliwia dziecku wybrać wygodną pozycję spania oraz uciska kręgosłup. Stopień twardości powinien być dobrany względem wagi dziecka. Powinien być na tyle elastyczny, aby dawał on ciału podparcie w odpowiednich miejscach. Należy pamiętać, iż dziecięcy kręgosłup nieustannie się kształtuje, a właściwe podłoże do spania zapobiega powstawaniu zwyrodnień i wad postawy.

Materace dla najmłodszych użytkowników są dostępne w rozmiarach 140x70 oraz 120x60, przeważnie mają grubość około 10 cm. Materac jest odpowiednio dobrany, gdy jest co najmniej 20 cm dłuższy niż dziecko. W przypadku gdy starszak wyrósł z materaca dziecięcego, należy dokonać zakupu modelu młodzieżowego lub takiego, z którego mogą korzystać także dorośli. Większe materace mają różną szerokość – 80, 90 lub 120 cm oraz długość 200 cm, choć zdarzają się także materace krótsze – 180 lub 190 cm.

Rodzaje materaców dla dziecka

Rodzice, którzy przymierzają się do zakupu materaca dla dziecka, często mają dylemat: czy lepszym materacem jest ten piankowy, czy może sprężynowy. A to dopiero jedna z wielu możliwości wyboru.

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów materaców dla dzieci w każdym wieku. Te różnią się między sobą zarówno grubością, wielkością czy stopniem twardości, jak i zastosowanym wkładem, a co za tym idzie również ceną. Ponieważ nie istnieje materac idealny dla każdego użytkownika, warto przyjrzeć się każdemu typowi i wybrać taki, który wydaje się najlepszy.

Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się:

  • Materace z pianki poliuretanowej. Ich zaletą jest niska cena oraz to, że cechują się dobrą wentylacją oraz swobodnym dostępem powietrza. Wadą jest fakt, iż po pewnym czasie użytkowania, pod wpływem ciężaru ciała, mogą powstać odkształcenia.
  • Materace z pianki termoelastycznej. Komfortowe, dopasowujące się do sylwetki – pianka reaguje na zmiany temperatury. Niestety jest do dość drogie rozwiązanie.
  • Materace z wkładem z surowców naturalnych, takich jak gryka, kokos, trawa morska, choć mogą występować w różnej konfiguracji: jako materace gryczano-kokosowe czy piankowo-kokosowe. Choć ten rodzaj materaców jest najchętniej wybierany, należy mieć na uwadze, iż taki wkład może uczulać.
  • Materace lateksowe są elastyczne oraz dobrze dostosowują się do kształtu ciała. Wykonano je z lateksu, a więc mleczka kauczukowego. Ich zaletą są naturalne właściwości antybakteryjne, wewnętrzne kanaliki zapewniają odpowiednią wentylację oraz trwałość.
  • Materace sprężynowe dobrze dopasowują się do sylwetki oraz cechują się odpornością na odkształcenia. Sprężynowa konstrukcja jest otoczona pianką poliuretanową.

Prześcieradła z gumką – świetne uzupełnienie materaca dla dzieci?

Prześcieradła z gumką są świetnym uzupełnieniem materaca przeznaczonego dla małych dzieci. Jak wiadomo, maluszki nie są tak zdolne, jak osoby dorosłe i w razie potrzeby same nie poprawią sobie wygniecionego podczas snu prześcieradła. Jest to główny powód, dla którego warto postawić na prześcieradła z gumką do łóżka dziecięcego. Ich główną zaletą jest to, iż nie spadają one z powierzchni materaca, nie gniotą się, a zarazem są miękkie i zapewniają duży komfort spania.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy