Jak działa ostropest plamisty i skąd wzięła się jego popularność?

Jak działa ostropest plamisty i skąd wzięła się jego popularność?

Jednoroczna roślina z astrowatych, niegdyś postrzegana za zwykły chwast, dziś okazuje się oferować cenne właściwości, głównie względem wspomagania pracy i regeneracji wątroby. Ostropest plamisty, bo o nim mowa, to także roślina przez wiele lat uważana za świętą, z czym wiąże się pewna legenda.

Ostropest plamisty mielony – kiedyś legenda, dziś doceniana roślina

Ostropest plamisty wykazuje szereg cennych właściwości. Kiedyś roślinę tę uważano za zwykły, nieprzydatny chwast. W jej historii nie obyło się jednak bez zrodzenia się pewnej legendy, która przysporzyła miana niemal świętej. Rzecz tyczy się nazwy gatunkowej Sylibum marianum. Wedle wierzeń podczas karmienia kropla mleka Matki Boskiej spadła na liść tej rośliny, co spowodowało powstanie białych plam. Wierzenia te przyczyniły się od określania ostropestu mianem świętej rośliny i to przez stosunkowo długi czas.

Dziś, niezależnie od legendy i wierzeń, mamy do czynienia z rośliną o wielu ważnych funkcjach, jakie spełnia w naszym organizmie. Wpływ na to ma głównie zawartość kompleksu flawonolignanów, które określane są jako sylimaryna.

Ostropest właściwości dla zdrowia i urody

Wspomniana sylimaryna odgrywa kluczową rolę w regeneracji komórek wątroby i ich ochronie. Wspomaga prawidłową pracę całego narządu, chroni przed działaniem czynników toksycznych, a także reguluje procesy trawienia. Ostropest plamisty mielony, dodawany do herbaty, kawy czy też jedzenia – na przykład sałatek, oferuje działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające.

Z rośliny można wyizolować taksyfolinę, która może mieć korzystny wpływ na procesy leczenia osteoporozy. Z kolei kosmetyki, które w swoim składzie posiadają wyciąg z ostropestu, świetnie radzą sobie z pielęgnacją skóry, szczególnie suchej.

Ostropest plamisty zastosowanie

Ostropest plamisty znajduje swoje zastosowanie we wspomaganiu i leczeniu wątroby. Jest w stanie zapobiegać powstawaniu zmian miażdżycowych. Według badań zwiększa zdolność regeneracji nerek. Stosowany zewnętrznie wpływa na opóźnianie procesów starzenia skóry i ochronę przed promieniowaniem UV.

Ostropest plamisty jak stosować

Ostropest plamisty można przyjmować w postaci całych owoców lub zmielonych, a także tworząc macerat przypominający „kleik” powstający z nasion lnu. Roślina nadaje się do zastosowań spożywczych. Może być użytkowana zewnętrznie oraz wewnętrznie, nie tylko w postaci preparatów, ale i dodatków do herbat, kanapek czy sałatek.

Ostropest plamisty dawkowanie

W przypadku dodawania do herbaty zaleca się stosowanie nie więcej niż 2 łyżeczek zmielonej rośliny. Kuracja tabletkami z zawartością sylimaryny, powinna trwać przynajmniej 3 miesiące, podczas których będzie przyjmowane 200-400 mg sylimaryny w 2-3 dawkach, w ciągu doby.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy