Leczenie haluksów wiosną – który rodzaj obuwia będzie najlepszy?

Leczenie haluksów wiosną – który rodzaj obuwia będzie najlepszy?

W przypadku osób z haluksami wybór właściwego obuwia to nie tylko kwestia estetyki i wygody, ale również profilaktyka oraz sposób na złagodzenie bólu w trakcie chodzenia. Źle dopasowane modele mogą nasilać ucisk na zdeformowany staw i przyspieszać postęp deformacji. Jakie cechy powinno mieć wiosenne obuwie dla osób z haluksami i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania nowych butów?

Leczenie haluksów a wybór odpowiedniego obuwia – co warto wiedzieć?

Podczas wyboru butów na wiosnę warto sprawdzić konstrukcję i materiał, z którego została wykonana cholewka. Twarde i sztywne tworzywa mogą powodować bolesny ucisk na wystającą kość haluksa, prowadząc do otarć oraz stanów zapalnych. Zdecydowanie lepszym wyborem jest obuwie wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, dopasowujących się do kształtu stopy. Naturalna skóra (np. licowa lub nubukowa) to najczęściej polecany materiał. Jest on miękki, sprężysty i z czasem „rozchodzi się”, zapewniając stopie więcej przestrzeni​.

Podobnie działają nowoczesne materiały tekstylne o właściwościach stretch, które rozciągają się w newralgicznych miejscach. Ważne jest też, by cholewka nie miała twardych szwów przebiegających dokładnie nad haluksem. Najlepiej wybierać modele z gładkim i miękkim wykończeniem.

Szeroki przód buta, czyli sposób na komfortowe chodzenie

Osoby z haluksami powinny unikać obuwia o wąskich, zwężających się czubkach. But z takim noskiem będzie ściskał palce stóp, powodując ból i pogłębiając deformację dużego palca. Ponadto takie obuwie sprawia, że leczenie haluksów jest mniej skuteczne. Zamiast tego zaleca się wybór modeli o szerokim, anatomicznie ukształtowanym przodzie. Warto poszukać obuwia oznaczonego literami H lub K, które opisują buty o szerszym (niż standardowo) przodzie. Modele tego typu pozwalają ułożyć palce naturalnie, bez nakładania się na siebie i bez ucisku na koślawy paluch. Czubek buta powinien być na tyle wysoki i szeroki, aby można było swobodnie poruszać palcami wewnątrz, nawet przy założeniu grubszej skarpetki.

Amortyzująca i stabilna podeszwa

Podeszwa buta dla osoby z haluksami powinna zapewniać dobrą amortyzację wstrząsów i stabilność podczas chodzenia. Miękka i sprężysta jest m.in. podeszwa wykonana z pianki EVA, poliuretanu lub innego tworzywa, które skutecznie pochłania wstrząsy przy kontakcie stopy z podłożem. Dzięki temu wibracje nie przenoszą się bezpośrednio na stawy, zmniejszając tym samym nacisk na bolesny haluks.

Osoby mające problemy z paluchem koślawym powinny unikać cienkiej i twardej podeszwy (np. takiej jak w balerinach), przez którą każdy kamyk oraz nierówność podłoża są odczuwalne. Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wsparcie stopy. Leczenie haluksów może też obejmować noszenie obuwia z odpowiednio wyprofilowaną wkładką lub wsparciem łuku podłużnego stopy oraz z amortyzującą podeszwą. Takie połączenie pomaga równomiernie rozkładać nacisk ciężaru ciała na stopy podczas chodzenia​.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy