Endometrioza – jak wpływa na życie codzienne?

Endometrioza – jak wpływa na życie codzienne?

To może być dość trudnym zadaniem - wytłumaczyć swoim przyjaciołom i rodzinie, że ból jaki odczuwasz w czasie okresu jest zbyt intensywny, aby cokolwiek zaplanować. Lub że nie możesz przewidzieć w żadnym miesiącu, jak długa taka gehenna będzie trwać. Endometrioza może mieć przez to nie tylko wpływ na Twoje samopoczucie, ale i na całe życie codzienne, w tym relacje między ludzkie.

Ten stan może sprawić, że czujesz się bezbronna a niestety nadal jest wielu lekarzy, którzy nie są dobrze wyszkoleni w diagnozowaniu tej choroby, przez co jest endometrioza leczenie jednak już nie takie jak powinno. Im więcej sama możesz zrozumieć o stanie, jakie niesie endometrioza objawy i samym możliwościach leczenia, tym lepiej uzbrojona będziesz w podejmowaniu najlepszych decyzji dotyczących powrotu do normalnego życia.

To, dlaczego niektóre kobiety mają endometriozę, a inne nie, jednak wciąż pozostaje tajemnicą. Uważa się, że jest to w dużej mierze związane z podłożem genetycznym, ale konkretny powód dlaczego nie został jeszcze określony.

Co to jest endometrioza?

Te same komórki, które są w Twojej macicy, wyrastają poza macicą. Łożysko jest usuwane co miesiąc, powodując krwawienie miesiączkowe. Kiedy dochodzi do endometriozy, komórki te zachowują się tak, jakby były jeszcze wewnątrz macicy i bez możliwości bezpośredniego wydalenia poza ciało - tkanka jest uwięziona:

pęcznieje, 
przemieszcza się,
pozostaje, powodując stan zapalny.

Endometrioza a ciąża to temat również dość istotny w życiu kobiet cierpiących na tą chorobę, która zazwyczaj wpływa na tkankę wyścielającą jamę miedniczą, jajniki lub jelito. To wszystko powoduje straszny ból i równocześnie jest to jedna z głównych przyczyn niepłodności. To może również powodować zrosty miednicy, które mogą dodatkowo przyczyniać się do bólu, nieznośnie wpływając na prowadzony styl życia i powodując leczenie endometriozy.

Endometrioza – co oprócz bólu przeszkadza najbardziej?

Wykazano, że kobiety z endometriozą odczuwają zmęczenie, biegunkę, zaparcia, wzdęcia lub nudności, szczególnie w okresie menstruacji. Trudności z wyjściem do łazienki i ból podczas seksu to kolejne objawy, których wpływu na życie codzienne nie trzeba bliżej tłumaczyć.

Niestety problemem jest to, iż objawy endometriozy są czasami błędnie interpretowane jako wynik choroby miednicy, torbieli jajnika lub zespołu jelita drażliwego - stanu, który powoduje nawroty biegunki, zaparcia i skurcze brzucha. To wszystko również może towarzyszyć endometriozie, co może komplikować diagnozę. Można mieć również mieć mięśniaki i endometriozę, torbiele jajników i endometriozę lub inne kombinacje.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy