
Choć szkoły policealne w Łodzi nie są zaskoczeniem dla mieszkańców tego miasta, wielu z nich nie ukrywa zdumienia dowiadując się, jak w rzeczywistości wygląda nauka w nich. Niestety, w zbiorowej świadomości nadal funkcjonuje wiele fałszywych przekonań na temat szkolnictwa policealnego. Walka z nimi nie jest prosta, nie oznacza to jednak, że nie należy jej podejmować.
Dla kogo szkoła policealna?
Jednym z pierwszych pytań, jakie pojawiają się w odniesieniu do szkolnictwa policealnego, jest pytanie o to, komu może przydać się szkoła policealna Łódź. Czy rzeczywiście jest tak, że mamy do czynienia ze swego rodzaju poczekalnią stworzoną z myślą o osobach, którym nie udało się zdać matury? A może jest to miejsce idealne przede wszystkim dla młodzieży, której nie powiodło się na studiach?
W pierwszych latach działania łódzkich szkół policealnych rzeczywiście można było mieć pewne zastrzeżenia odnoszące się do reprezentowanego przez nie poziomu edukacji. Wypada jednak podkreślić, że obecnie mamy do czynienia z ogromnymi zmianami. Rzeczywiście, aby korzystać z możliwości stwarzanej przez szkołę tego typu wcale nie trzeba mieć matury. Solidna placówka nie jest jednak miejscem, w którym można będzie ukryć się i przeczekać do czasu kolejnego egzaminu. Szkoła policealna jest przede wszystkim miejscem, w którym można zdobyć nowy zawód – przyszłościowy oraz taki, o którym wiadomo, że budzi duże zainteresowanie na rynku pracy. Nadal dominują w niej uczniowie młodzi, często mający na swoim koncie zakończoną właśnie naukę w liceum. Okazuje się jednak, że solidna edukacja przyciąga także te osoby, które już dawno zdały egzamin maturalny i znalazły pracę, teraz jednak zastanawiają się nad przebranżowieniem się.
Ile to kosztuje?
Nie każdy podchodzi z ostrożnością do propozycji szkół policealnych w Łodzi z obawy przed niewystarczającym poziomem wiedzy, jaką można w nich uzyskać. Przeciwnie, rośnie świadomość tego, jak solidna i rzetelna może być wiedza przekazywana w takich placówkach. Panuje jednak przekonanie, że dobre szkoły policealne są szkołami drogimi. Wiara w wysokie koszty nauki jest tak silna, że nie brakuje osób, które nie zadają sobie nawet trudu, aby sprawdzić, jak jest w rzeczywistości. W praktyce, zdecydowana większość placówek edukuje bezpłatnie wymagając od słuchaczy przede wszystkim regularnego stawiania się na zajęciach. Co więcej, nawet tam, gdzie nauka rzeczywiście wymaga pewnych nakładów finansowych, mamy do czynienia jedynie z niewielkimi kwotami. Informacje o kosztach nauki nie są zresztą ukrywane i można zaznajomić się z nimi jeszcze przed zapisaniem się na konkretny kierunek.
0 komentarzy