Na półkach sklepów ze zdrową żywnością oraz dobrze zaopatrzonych aptekach piętrzą się różne preparaty naturalne, skomponowane na bazie owoców, ziół i warzyw. Pełne są witamin, mikroelementów, wolne od konserwantów, kuszą nie tylko składem, ale też opakowaniem. Wśród nich bardzo ważne miejsce zajmuje sok z czarnego bzu, stosowany przez wieki, do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.
Co się kryje czarnym bzie?
Całe bogactwo natury znajduje się w owocach czarnego bzu – garbniki, flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy organiczne, sole mineralne, flawonoidy, antocyjany, witaminy z grupy B, A i C, olejki eteryczne i naturalne antyoksydanty. Dzięki tym składnikom czarny bez też jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości, szczególnie górnych dróg układu oddechowego, reumatyzmu, czy przy zapaleniu spojówek. Oprócz tego, wykorzystuje się jego cenne właściwości w przemyśle kosmetycznym. Nas interesuje jednak kwestia zdrowotna, dlatego poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Doskonały na grypę i przeziębienie!
Sok z czarnego bzu można pić profilaktycznie, aby wzmocnić organizm i uchronić się przed infekcjami. Szczególnie jednak stosuje się go w przypadku infekcji górnych dróg układu oddechowego. Działa wykrztuśnie, zwiększając ilość wydzieliny, dlatego możesz używać go w sytuacji, kiedy męczysz się z uporczywym kaszlem. Doskonale poradzi sobie też z gorączką, ponieważ można się solidnie za jego pomocą wypocić. Ze względu na właściwości przeciwwirusowe, przeciwzapalne delikatnie łagodzi ból gardła i pomaga szybciej dojść do zdrowia.
Sok z czarnego bzu – wypij i odetchnij!
Dla wszystkich nerwusów, tych co na co dzień żyją w ciągłym stresie i mają duże problemy z opanowaniem emocji, sok z czarnego bzu będzie na pewno wskazany. Znany jest z działania lekko nasennego, uspakajającego, łagodzącego bóle nerwowe. Pomaga też w koncentracji, dlatego możesz stosować go wtedy, kiedy masz do napisania ważną prace, uczysz się w nocy lub po prostu odczuwasz ciągłe zmęczenie.
Na kłopoty trawienne
Sok z czarnego bzu reguluje procesy trawienne, łagodzi zgagę, wzdęcia, oraz stany zapalne żołądka i jelit. Może więc przydać się w różnych dolegliwościach gastrycznych, także tych, wywołanych przez czynniki psychogenne. Przyspiesza także procesy trawienia, co może mieć pośredni wpływ na odchudzanie. Ta informacja jest szczególnie cenna dla pań, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.
Już w średniowieczu słynna zakonnica Hildegarda z Bingen w swoich dziełach pochylała się nad dobroczynnym działanie tej cudownej rośliny. Cenił ją także Hipokrates – opisywał i stosował. Warto sięgać po naturalne preparaty, sporządzone na bazie ziół czy owoców, choćby profilaktycznie. Częste infekcje nie tylko osłabiają, ale też wymagają sporych nakładów pieniężnych na leki i suplementy. Wspomaganie organizmu sokiem z czarnego bzu i podobnymi mu środkami, to ważny krok do zdrowia przed zbliżającymi się jesienno-zimowymi chłodami.
0 komentarzy