Ochrona skóry dłoni to absolutna podstawa przy pracy z niebezpiecznymi substancjami. Jak jednak wybrać rękawice, które zagwarantują wystarczające zabezpieczenie?
Oleje, kwasy czy silne zasady są stale obecne w wielu przedsiębiorstwach. Nieustannie stykają się z nimi między innymi laboranci, pracownicy rafinerii i zakładów syntezy chemicznej oraz technicy farmaceutyczni i kosmetyczni. W zetknięciu ze skorą, tego typu substancje mogą stanowić poważne zagrożenie, prowadząc do oparzeń, reakcji alergicznych lub stanów zapalnych. Dlatego tak ważna jest prawidłowa ochrona ciała – w tym rąk, które w największym stopniu narażone na kontakt z groźnymi substancjami.
Rękawice chemoodporne. Dlaczego są tak ważne?
Jak już wspomnieliśmy, w kontakcie ze skórą i błonami śluzowymi, wiele substancji chemicznych może okazać się naprawdę niebezpiecznych. By nie dopuścić do – często nieodwracalnego – uszkodzenia skóry dłoni, właściciele i szefowie przedsiębiorstw, w których pracuje się nad takimi związkami powinni zapewnić pracownikom rękawice chemoodporne, nazywane też rękawicami chemicznymi, przeciwchemicznymi czy też – nie do końca precyzyjnie – kwasoodpornymi. Więcej na temat wagi ochrony w pracy - nie tylko pod kątem rękawic - można dowiedzieć się z artykułu "Poznaj korzyści płynące ze stosowania odzieży BHP".
Są one wykonane z materiałów odpornych na działanie niekorzystnych czynników, z którymi stykają się pracownicy laboratoriów lub przedsiębiorstw chemicznych. Wśród najczęściej wykorzystywanych tworzyw wymienić należy przede wszystkim winyl, neopren, lateks, nitryl, butyl, vitton czy PCV. Chronią one nie tylko przez zagrożeniami chemicznymi, ale też biologicznymi, co jest ważne w przypadku laboratoriów badających materiały skażone bakteriami, wirusami lub chorobotwórczymi grzybami.
Rękawice chemicznie odporne. Jak wybrać?
Warto jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj rękawic zapewni ochronę przed danym zagrożeniem. By mieć pewność, że nasi pracownicy są w wystarczającym stopniu zabezpieczeni przed szkodliwymi czynnikami, przed zakupem rękawic warto dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Tu najważniejsze okazują się następujące parametry:
- penetracja – określa zdolność substancji do przenikania przez rękawicę w wyniku jej uszkodzenia;
- permeacja – oznacza przenikanie substancji przez materiał, z którego jest wykonana rękawica;
- pęcznienie – mówi o zwiększeniu objętości materiału w zetknięciu z substancją;
- odporność na daną substancję – koniecznie poparta niezależnymi testami – najlepiej wykonanymi na zlecenie i pod kontrolą podmiotu, który będzie ich użytkował.
- możliwość pracy w niskich lub wysokich temperaturach.
Ważne też, by rękawice chemoodporne posiadały certyfikat potwierdzający zgodność z normą EN 374:2013. Dopuszcza ona dwa oznaczenia, z których jedno zarezerwowane jest dla produktów zapewniających podstawowe zabezpieczenie, a drugi – wysoki stopień ochrony.
Rękawice chemoodporne. Gdzie ich szukać?
Przy wyborze rękawic chemoodpornych należy pamiętać, że od ich jakości i dopasowania do specyfiki pracy zależy zdrowie, a czasem nawet życie pracowników. Warto więc wybierać produkty renomowanych producentów, posiadające oczywiście wspomniany certyfikat. W poszukiwaniach powinniśmy skupić się na ofercie specjalistycznych sklepów BHP.
0 komentarzy