Sztaplarka elektryczna - zobacz, co potrafi!

Sztaplarka elektryczna - zobacz, co potrafi!

Czym jest sztaplarka elektryczna wie chyba każdy, kto miał styczność z transportem bliskim oraz magazynowym. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego urządzenia? W jakich warunkach może pracować sztaplarka? Jaki udźwig maksymalny posiadają te pojazdy i jakich uprawnień do pracy wymagają? Tego i wiele więcej - dowiesz się z poniższego artykułu!

Jak powstały pierwsze sztaplarki?

Pierwsze sztaplarki wykorzystywano kiedyś w portach, do najcięższych prac związanych z rozładunkiem statków i okrętów. A ich nazwa wywodzi się od słowa "sztapel", które oznacza "ułożony warstwowo ładunek", gdyż właśnie takie ładunki obsługiwały wspomniane urządzenia.

Współcześnie sztaplarki elektryczne częściej określa się ich oficjalną nazwą - wózki widłowe czołowe elektryczne, wykorzystując także termin - widlaki, który wypiera określenie "sztaplarki". Wśród doświadczonych pracowników wciąż jednak spotkać się można z nazewnictwem takim jak "sztaplarka" czy "sztaplarz" (jako określenie operatora wózka widłowego).

Co potrafią sztaplarki elektryczne?

co potrafia sztaplarki elektryczne

Elektryczne sztaplarki są bardzo użytecznymi pojazdami transportu bliskiego, które sprawdzają się zarówno w transporcie magazynowym, jak i przymagazynowym. Te ekonomiczne urządzenia służą pomocą zarówno w operacjach związanych z pobieraniem, jak i unoszeniem, składowaniem oraz przewożeniem ładunków.

Maksymalny udźwig sztaplarek z napędem elektrycznym wynosi od 1,5 tony do około 6 ton (oczywiście w zależności od konkretnej marki i modelu urządzenia), co pozwala im na transportowanie ładunków o różnej wadze.

Co istotne - z uwagi na ekologiczny napęd - sztaplarki mogą uczestniczyć w procesach składowania przebiegających nawet w zamkniętych pomieszczeniach (w przeciwieństwie do wózków napędzanych spalinowo). Dzięki temu pojazdy tego typu znajdują się w prawie każdym magazynie, centrum logistycznym, a także w większych przedsiębiorstwach oraz zakładach produkcyjnych. Czy oznacza to, że popularna sztaplarka elektryczna sprawdzi się dosłownie wszędzie? Niekoniecznie...

Warunki pracy dla sztaplarek

Choć mogłoby się wydawać, iż nie ma lepszych i bardziej niezastąpionych urządzeń niż elektryczne sztaplarki, to nie jest to do końca prawda. Wózki widłowe elektryczne, pomimo, iż są bardzo użyteczne, to nie poradzą sobie z każdymi warunkami pracy.

Przede wszystkim - sztaplarki elektryczne nie są przystosowane do poruszania się po nierównych i wyboistych terenach. Żadne z tego typu urządzeń nie poradzi sobie z pokonaniem stromo nachylonego wzniesienia. Ponadto - napęd na 1 oś - wystarczający do poruszania się po magazynie, w terenowych warunkach może okazać się niewystarczający.

Ponadto, wózki z napędem elektrycznym mogą latem przegrzewać się i mieć problemy z wynikające z pyłu, który z powietrza dostaje się do układów urządzeń. Szczególnym problemem dla elektrycznych sztaplarek pracujących latem na zewnątrz jest gromadzenie się pyłu na chłodnicy. W wyniku czego następuje przegrzanie urządzenia.

Ile kosztuje elektryczna sztaplarka?

Firmowy wózek widłowy elektryczny może być nawet o kilkadziesiąt procent droższy niż jego niemarkowy odpowiednik. Skąd taka różnica w cenie? Przede wszystkim wynika ona z:

  • jakości wykonania urządzeń (w tym także jakości użytych elementów oraz komponentów), która przekłada się na żywotność urządzeń;
  • zastosowanych udogodnień i technologii;
  • łatwego dostępu na rynku do części zamiennych;
  • dodatkowych elementów wyposażenia - takich jak kabina operatora, radio, klimatyzacja itp.

Jest to zaledwie część składowych, które mają wpływ na duże różnice w koszcie zakupu markowego a niemarkowego wózka widłowego.

Ceny firmowych sztaplarek elektrycznych rozpoczynają się standardowo od ok. 60-70 tysięcy złotych. A najbardziej popularne na rynku są urządzenia marek takich jak: Toyota, Still, Nissan, Manitou czy Komatsu. Ceny sztaplarek elektrycznych popularnych marek sprawdzisz tu.

Wynajem sztaplarek

wynajem sztaplarek

Pomimo iż najlepiej i najwygodniej posiadać sprzęt na własność, zdarzają się sytuacje, w których zakup wózków nie jest opłacalny, lub po prostu nie można sobie na niego chwilowo pozwolić. W takich przypadkach z pomocą przychodzą firmy, oferujące wynajem wózków widłowych.

Istnieją trzy opcje wynajmu sztaplarek:

  • krótkoterminowy wynajem (obowiązujący na okres od 1 dnia, zwykle do 3 m-cy)
  • długoterminowy (może wynosić nawet kilka lat)
  • wynajem urządzenia wraz z operatorem (jest to nieco droższa opcja, ale pozwala na zyskanie dodatkowego pracownika, który posiada uprawnienia do operowania tym sprzętem).

Koszt wynajmu elektrycznej sztaplarki zawsze spada wraz z długością okresu wynajmu (im dłuższy najem, tym niższa opłata dzienna). Wynosi on średnio od kilkudziesięciu złotych.

Wózki widłowe z napędem elektrycznym oraz spalinowym do wynajęcia znajdziesz tutaj.

Uprawnienia na sztaplarki elektryczne

Operowanie sztaplarkami elektrycznymi, tak samo zresztą, jak spalinowymi, wymaga stosownych zaświadczeń kwalifikacyjnych. Może je uzyskać tylko i wyłącznie poprzez pozytywne zaliczenie egzaminu państwowego. Dzięki niemu zyskuje się uprawnienia na określone kategorie pojazdów, które ważne są na terenie całego kraju, przez określony ustawowo okres (od 5 do 10 lat).

Praca na sztaplarkach bez uprawnień może skończyć się karą finansową nałożoną przez inspektorów UDT podczas kontroli, której podlega każdy wózek widłowy. Nie da się uniknąć odpowiedzialności, gdyż nazwisko sztaplarza obsługującego wózek musi zostać wpisane do dokumentów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o pracy sztaplarza, przeczytaj artykuł "10 rzeczy, które warto wiedzieć o pracy operatora wózka widłowego!", który znajdziesz tutaj.

Sztaplarka elektryczna - podsumowanie

sztaplarki elektryczne podsumowanie

W powyższym artykule zaprezentowano najbardziej istotne informacje dotyczące popularnych wózków jezdniowych unoszących jakimi są sztaplarki z napędem elektrycznym. A więcej informacji o tych urządzeniach znaleźć można na: www.manitou.pl/module/csblog/post/10-1-sztaplarka-historia-zastosowanie-ceny.html.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy