Wspólne wyjście do teatru to świetny sposób na spędzanie czasu w gronie rodzinnym. Oglądanie spektakli dla dzieci jest nie tylko świetną rozrywką dla maluchów, ale także doskonałym sposobem na naukę przez zabawę. Łódź, zważywszy na jej długoletnie tradycje w przygotowywaniu animacji i przedstawień dla dzieci, jest pod tym względem miastem szczególnym. Zobacz, do jakich teatrów warto zabrać swoje pociechy.
Teatr Mały w Manufakturze
Łódzka Manufaktura jest bardzo znanym centrum handlowo-rozrywkowym, w którym mieszkańcy miasta chętnie spędzają wolny czas. Warto wiedzieć, że działa tutaj również Teatr Mały, oferujący genialne sztuki dla dorosłych i przepiękne przedstawienia dla dzieci. Teatr Mały powstał w 2009 roku dzięki inicjatywie Mariusza Pilawskiego. Ma tylko jedną scenę i widownię mogącą pomieścić 125 osób, ale to wystarczająco dużo, żeby stworzyć miejsce magiczne. Od 2010 roku miejsce to słynie z organizowania konkursu monodramatycznego MONOwMANU. Występują tu znamienici goście, jak Edyta Geppert, Michał Bajor, Stanisław Sojka, Jacek Cygan.
W repertuarze dla dzieci znajdują się piękne, kolorowe przedstawienia z zachwycającą scenografią, jak „Ania z zielonego wzgórza”, zabawne i pouczające przedstawienia lalkowe czy kukiełkowe. Do odwiedzania Teatru Małego w Manufakturze warto zachęcić również starsze dzieci, które na scenie mogą zobaczyć adaptacje ważnych lektur, jak choćby sztuki Aleksandra Fredy.
Teatr Pinokio
Jeśli szukacie ciekawego pomysłu na spędzanie czasu wspólnie z dziećmi, spektakle Teatru Pinokio z pewnością powinny się znaleźć na waszej liście propozycji. Nie jest to zwykły teatr. Aktorzy i reżyserzy, którzy tutaj pracują starają się przekraczać granice tradycyjnie pojmowanej instytucji kultury, tworząc niezwykłe przedstawienia teatralne, a także warsztaty, festiwale, wystawy czy programy edukacyjne. W repertuarze i kalendarzu wydarzeń łódzkiego Teatru Pinokio z pewnością znajdą coś dla siebie zarówno najmłodsi, dzieci i młodzież szkolna, jak i dorośli.
Co ciekawe Teatr Pinokio powstał w 1945 roku w budynku, który po II wojnie światowej wykorzystywała Naczelna Dyrekcja Widowisk Rozrywkowych. Wówczas był to teatr lalki i aktora, ale dziś formuła to została rozszerzona o rozmaite formy teatralne i konwencje: od teatru plastycznego począwszy, przez widowiska poetyckie, aż po przedstawienia o charakterze stricte rozrywkowym.
Teatr Lalek Arlekin
Jeden z najbardziej znanych teatrów lalkowych w Polsce. Teatr Lalek Arlekin już od 1948 roku nieustannie stara się wychodzić naprzeciw wcale nie małym oczekiwaniom najmłodszych widzów. W repertuarze znajdziemy zarówno najbardziej znane bajki, jak i przedstawienia opowiadające o współczesności w nowoczesny sposób. Można tu zobaczyć sztuki przygotowane z wykorzystaniem tradycyjnych technik lalkowych, ale także połączenie pracy z lalką z tak zwaną grą w żywym planie. Warto wiedzieć, że Teatr Lalek Arlekin jest jedną z nielicznych tego typu instytucji na świecie, która posługuje się na scenie techniką, polegającą na wykonywaniu spektakli za pomocą marionetek zawieszonych na długich, dwuipółmetrowych linach. To niezwykle trudna sztuka, ale zarazem bardzo efektowna.
Do odwiedzenia Teatru Lalek Arlekin warto namówić pociechy tym bardziej, że niedawno (w 2014 roku) przeszedł on spory remont, dzięki któremu wnętrze budynku nabrało blasku zmieniającego zabytkową kamienicę w pełni profesjonalny budynek teatru. Poza repertuarem spektakli Teatr Lalek Arlekin oferuje również szereg wydarzeń o charakterze edukacyjnym i warsztatowym.
Teatr Piccolo
Niewiele jest w Polsce prywatnych teatrów dla dzieci, które mogą pochwalić się takim stażem. Teatr Piccolo powstał w 1992 roku dzięki inicjatywie doświadczonych aktorów: Anny i Włodzimierza Wdowiaków. Teatr mieści się przy ulicy Tuwima 34 w Łodzi i słynie nie tylko z ciekawych, mądrych przedstawień dla dzieci, ale także organizacji różnego rodzaju imprez. W pełni profesjonalnie wyposażona sala może pomieścić 221 osób, a oświetlenie i udźwiękowienie sceny i sali widowiskowej zostało przygotowane na najwyższym poziomie i dopasowane do kubatury pomieszczenia. To bardzo, ponieważ wizualne i dźwiękowe aspekty przedstawień mają bardzo często kluczowe znaczenie dla młodych widzów.
Przeglądając ofertę łódzkich teatrów pod kątem rozrywki odpowiedniej dla dzieci warto pamiętać również o Teatrze Powszechnym, w którym niejednokrotnie odbywają się spektakle dla dzieci. Warto również szukać ciekawych wydarzeń o charakterze kulturalnym w okresie letnich i zimowych wakacji, kiedy z pewnością wiele instytucji przygotowuje ciekawe projekty warsztatowe dla najmłodszych.
0 komentarzy