Łódź jest miastem słynnym na arenie polskiej i europejskiej z wielu powodów. Największej liczby pałaców w mieście, jedynej na świecie stajni jednorożców, największego kompleksu leśnego — by wymienić tylko niektóre. Niewątpliwie warto do tej listy dopisać również niezwykłe festiwale. Poznajmy 10 łódzkich imprez cyklicznych, za sprawą których o Łodzi robi się naprawdę głośno!
1. Festiwal Transatlantyk
Formuła festiwalu jest tylko pretekstem do zabrania głosu na tematy bardzo ważne dla współczesnego świata. Muzyka i kino najwyższej, światowej klasy spotykają się w Łodzi po to, żeby za pomocą formy artystycznej wypowiedzieć się na palące dla społeczeństwa kwestie. Legendarni i młodzi twórcy z różnych zakątków rokrocznie tłumnie zjeżdżają się na ten lipcowy festiwal.
2. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA
Jego historia sięga aż do 1974 roku – już od tego czasu miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej i folku spotykają się na imprezie o charakterze konkursu piosenki. Wspólne granie i śpiewanie zyskało uznanie środowiska akademickiego, silnie związując się z tradycją Politechniki Łódzkiej. To nie tylko świetna zabawa, ale także szansa, by postawić swoje pierwsze kroki na scenie!
3. Fotofestiwal
Miłośnicy innej formy artystycznego wyrazu — fotografii, mają z kolei swoje święto podczas Fotofestiwalu. Impreza jest organizowana od 2001 roku i co roku przyciąga około 20 000 widzów. Twórcy wydarzenia stworzyli przestrzeń do prezentacji najrozmaitszych form fotografii. Wystawom towarzyszą zaś panele dyskusyjne, wykłady i warsztaty.
4. Łódź Design Festival
Bez wątpienia Łódź Design Festival jest najważniejszym w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeniem poświęconym sztuce projektowania. Znajdziemy tu zarówno wzornictwo przemysłu, art design, craft design, modę, architekturę i projektowanie graficzne. Festiwal jest również szansą dla młodych twórców, którzy mogą ubiegać się o nagrodę w wysokości 20 000 zł.
5. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi
W mieście studentów nie brakuje chętnych do spotkań z twórcami oraz innymi miłośnikami gier i komiksów. Znany do 1998 roku jako Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu, MFKiG w Atlas Arenie odwiedzają co roku tysiące zainteresowanych. Gry, konkursy i niezliczone geekowskie gadżety – to największa tego typu impreza nie tylko w Polsce, ale w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
6. Łódź Miasto Sztuki. Festiwal Energia Miasta
Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą Łódź bez zapierających dech muralach, które zdobią wiele budynków znajdujących się w przestrzeni miasta. Festiwal Energia Miasta jest organizowany przez Fundację Urban Forms i poświęcony właśnie sztuce miejskiej, muralom, rzeźbom czasowym. Na uczestników czeka wiele widowisk taneczno-muzycznych, pokazów i projekcji.
7. Letnia Akademia Jazzu – Legendy Polskiego i Światowego Jazzu
W wakacje na przełomie lipca i sierpnia Łódź rozbrzmiewa jazzem. Do miasto ściągają największej sławy światowi i polscy muzycy, którzy biorą udział w cyklu koncertów, warsztatów, spotkań, podczas których rozmawia się o klasycy polskiego jazzu i przedstawia znane utwory w nowych aranżacjach. Wówczas wystawia się również spektakle muzyczne i organizuje wystawy dzieł sztuki związanych/inspirowanych muzyką jazzową.
8. Forum Kina Europejskiego – Orlen Cinergia
Stowarzyszenie Łódź Filmowa co roku późną jesienią organizuje w Łodzi festiwal poświęcony kinu europejskiemu. To okazja do zapoznania się z nowymi twórcami kinowymi i ich dziełami. W trakcie imprezy organizuje się przeglądy i konkursy, między innymi na najlepszy debiut polski i europejski czy konkurs polskiej piosenki filmowej KamerTON.
9. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Amatorzy sztuki teatralnej również znajdą szereg powodów do odwiedzenia Łodzi. Jednym z nich jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, który odbywa się w mieście od 1999 roku. To jeden z najstarszych festiwali zawodowego teatru w Polsce. W jego trakcie widzowie mają szansę zobaczyć najlepsze przedstawienia minionego sezonu powstałe w Polsce, a także ważne realizacje teatrów europejskich.
10. Letnia Scena
Teatry pozainstytucjonalne i samodzielne formy artystyczne mają swoje święto podczas festiwalu Letnia Scena. To unikalny w skali całego kraju projekt cyklicznie realizowany w Łodzi od kilkunastu lat. Letnia Scena ma charakter Konkursu Teatrów Małych Form, dzięki któremu młodzi, awangardowi i poszukujących nowych form wyrazu twórcy mogą zaprezentować swoje osiągnięcia. To swoista konfrontacja teatralnej nowoczesności i tradycji.
0 komentarzy