Łódź tętni życiem kulturalno-artystycznym, o czym świadczy szereg imprez i inicjatyw organizowanych w ciągu całego roku. Są to bardzo ciekawe propozycje, skierowane do wszelkich gustów oraz różnych pokoleń. Niektóre z nich są już uświęcone tradycją, gdyż ich początek miał miejsce wiele lat temu, inne zainicjowane niedawno, z roku na rok coraz bardziej się rozkręcają.
Festiwale, przeglądy, happeningi, działania multimedialne i spotkania z ciekawym ludźmi przyciągają rzesze ludzi, łodzian oraz turystów z różnych zakątków Polski, a nawet świata. Znajdą coś dla siebie wielbiciele teatru (także lalkowego), filmu, mody, muzyki (np. jazzu, alternatywnej, improwizowanej), kabaretu, książki, tańca czy sztuk alternatywnych. Na każdym z tych spotkań można miło spędzić czas, spotkać artystów, a także czegoś się nauczyć. Niektóre z organizowanych imprez umożliwiają zajęcia warsztatowe, np. z zespołami i solowymi artystami jazzowymi (Fredom Jazz Festiwal). Jest także możliwość spotkania z reżyserami, obejrzenia unikalnych filmów, obejrzenia wystaw i wzięcia udziału w przeróżnych koncertach. Dużo imprez odbywa się na świeżym powietrzu, szczególnie w miesiącach letnich. Wiele osób bardzo sobie ceni właśnie taki sposób spędzania wolnego czasu, a naprawdę jest w czym wybierać.
Ważniejsze imprezy plenerowe w Łodzi (rekonesans)
Fani teatru, ale w jego ulicznej odsłonie, powinni wpisać do swojego kalendarza imprez Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulicznej TrotuArt. Biorą w nim udział artyści polscy oraz zagraniczni. To niesamowite widowisko pełne szczudlarzy, klownów, mimów występujących w plenerze, w różnych częściach miasta – na Starym Rynku, Pasażu Schillera i Rubinsteina oraz ulicy Piotrkowskiej. Łódź dzięki nim ożywa, nabiera barwy i staje się jeszcze bardziej radosna. Można wziąć udział w dwóch konkursach – na najciekawsze przebranie oraz na żywy posąg. Podczas imprezy ulicami przechodzi barwny korowód, złożony z różnych postaci, w tym smoków i czarownic.
Festiwal TrotuArt odbywa się we wrześniu.
Light Move Festiwal – Light Move Festiwal – to niesamowite widowisko, organizowane od 2011 r., zabierające do świata barwnych iluminacji. Dzięki połączeniu możliwości urządzeń mechanicznych i światła łódzkie zabytki i uliczki zmieniają się nie do poznania. Animacje, wielkoformatowe projekcje, mappingi w technologii 2D i 3D w różnych ujęciach ukazują łódzką architekturę. Festiwal odbywa się w jednym z w trzy weekendowe dni września lub października.
Łódź Street Food Festival – jest to coraz bardziej popularna impreza w kalendarzu wydarzeń miejskich w Łodzi. Ci, którzy kochają jeść i poznawać nowe smaki, na pewno znajdą tu coś dla siebie. Oprócz wyśmienitego jedzenia serwowanego z kilkunastu food tracków z całej Polski można skosztować różnych trunków, np. piwa, koktajli, lemoniady czy drinków. Imprezę wspierają uznani restauratorzy. Każdy, kto chce, ma szanse wsiąść udział w warsztatach gotowania i innych smacznych atrakcjach. Festiwal ma 4 edycje weekendowe – (wiosenna, letnia, jesienna, zimowa).
Polówka – Letni Festiwal Filmowy, czyli miłe spotkania filmowe z motywem przewodnim i oczywiście w plenerze. Wszyscy fani dobrego kina mają możliwość obejrzeć kilka projekcji w różnych miejscach Łodzi. W X edycji 2017 r. uczestnicy oglądali filmy w Parku Julianowskim, w Parku na Zdrowiu, na dachu Sukcesji i na osiedlu Zarzew. Pokazy mające miejsce w Centralnym Muzeum Włókiennictwa nawiązywały do mody, natomiast na dachu Centrum Rozrywkowego uczestnicy oglądali filmy mocno słoneczne, typowy włoski chillout. Świeże powietrze plus smakowanie dobrego kina w wyborowym towarzystwie. Polówka – Letni Festiwal Filmowy zaczyna się zazwyczaj pod koniec czerwca i trwa ok. 1,5 miesiąca.
Festiwal Ognia – to także cykliczna impreza, przyciągająca szerokie grono uczestników. Zabawa z ogniem – połykanie, żonglowanie pochodniami, kijami ognia „poi”, buugengami oraz układy z obręczami LED i do tego spora dawka klimatycznej muzyki na placu przed Manufakturą. Zapierające dech w piersiach show, widowisko złożone z elementów teatralnych, tanecznych, kuglarskich i performance’u dla każdego, kto decyduje się na taką formę spędzenia wolnego czasu. Festiwal Ognia odbywa się w licpu lub czerwcu.
Międzynarodowy Festiwal Twórczości Młodych FOLKOWE INSPIRACJE – ddbywa się cyklicznie od 2011 r. Klimat tworzą młodzi ludzie, zafascynowani kulturą i tradycją różnych narodowości i grup etnicznych. Festiwal łączy przeszłość z teraźniejszością – dlatego można się spotkać z tańcem współczesnym inspirowanym kulturą ludową oraz tradycyjnymi pieśniami w nowej aranżacji. Oczywiście prym wiedzie taniec i pieśń w tradycyjnej wersji ludowej. Obok tych form ekspresji uczestnicy oglądają instalacje designerów, eksperymenty rękodzielnicze, warsztaty, pokazy mody, wydarzenia uliczne z udziałem publiczności oraz folkowe pikiniki. Festiwal odbywa się w czerwcu lub lipcu.
Do Łodzi powrócił Festiwal Kolorów, czyli nie lada gratka dla wszystkich, którzy kochają kolory i chcą barwnie żyć każdego dnia. Na imprezie na pewno jest kolorowo, smacznie (dobrze wyposażone food tracki), muzycznie (najlepsi DJ-e prowadzą spotkanie). Najważniejsze są jednak kolorowe proszki HOLI, którymi można się obrzucać ze znajomymi i nieznajomymi do woli, dobrze się przy tym bawiąc. Nie brakuje też tańców, śpiewu i kolorowej waty cukrowej. Festiwal Kolorów odbywa się w jednym z trzech ciepłych miesięcy (maj, czerwiec lub lipiec).
Mixer Regionalny zawita w Łodzi po raz piętnasty. To wyjątkowa impreza odbywająca w plenerze, promująca województwo łódzkie. Regionalne potrawy na kilkudziesięciu straganach, pokazy, sceny muzyczne, stoiska z pracami lokalnych artystów oraz cała masa innych atrakcji tylko w Mixerze Regionalnym. Można też poznać ofertę turystyczną gmin i powiatów oraz program imprez kulturalnych. W edycji 2017 r. w Pasażu Schillera założono kilka wysp tematycznych, np. Reymont, Piłsudski czy 60+. Mixer Regionalny to mocna dawka emocji, smaków i zabawy dla każdego. Mixer Regionalny odbywa się we wrześniu.
Dni Tuwima to czas poświęcony wspominaniu wieszcza, który urodził się w Łodzi i był z nią mocno związany. W hołdzie dla pisarza, za to, co zrobił dla miasta, Łódź o nim pamięta i co roku organizuje wyjątkowe Dni Tuwima. Program każdorazowo jest inny, ale można na pewno posłuchać jego utworów recytowanych bądź śpiewanych w różnych konkursach przedstawieniach. Odbywają się różne happeningi i występy zespołów muzycznych. Dni Tuwima odbywają się we wrześniu, w miesiącu urodzin poety.
Święto Łodzi. Każdego roku łodzianie biorą udział w licznych uroczystościach, świętując kolejne rocznice nadania praw miejskich Łodzi, wychodząc na ulice swojego miasta. Koncerty, dancingi, pokazy teatralne, barwne korowody, pokazy filmowe oraz masa przeróżnych zabaw i aktywności ruchowych. Spora dawka kultury i moc dobrej zabawy. Święto Łodzi odbywa się w maju lub w lipcu (miesiącu nadania praw miejskich Łodzi).
Imprez plenerowych jest o wiele więcej – o mniejszym i większym zasięgu. Jedne są bardziej kameralne, inne zdecydowanie mają szerszą skalę, ale jedno jest pewne – w Łodzi nudzić się nie można!
0 komentarzy