Historia pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi rozpoczęła się 112 lat temu. Była niezwykle burzliwa, przerywana strajkami, wojnami i pożarami, aby ostatecznie po latach stać się chlubą miasta!

Początki istnienia EC 1

Prace nad EC1 ruszyły w maju 1906 roku i zostały ostatecznie zakończone późnym latem w roku kolejnym. 18 września 1907 roku popłynął do łódzkiej sieci prąd elektryczny. Właśnie w tym okresie powstała Hala Maszyn wybudowana w stylu secesyjnym, obecnie użytkowana jako sala wystawienniczo-koncertowa. Niezwykle szybki rozwój elektrowni (nawet 21,1 MW w 1913r.) został przerwany przez wybuch I wojny światowej, która przyniosła niewyobrażalne straty dla łódzkiego przemysłu. 

W latach 30. XX w., w odrodzonej Polsce, Łódzka Elektrownia (będąca już w 20% własnością miasta) wkroczyła w nowy etap swojego rozwoju. Prace budowlane nad nową Centralą łódzkiej elektrowni rozpoczęto w lutym 1929 roku przy obecnej ul. Kilińskiego 74/76, gdzie już rok później po raz pierwszy uruchomiono turbozespół firmy Brown Boveri – obecnie jedną z największych atrakcji łódzkiego Centrum Nauki i Techniki EC1. W 1939 roku moc elektrowni sięgała już 100 MW!

EC1, 2, 3 i 4!

Niestety rozwój przemysłu łódzkiej elektrowni został ponownie przerwany przez wojnę, aby powrócić w 1953r. koncepcją budowy całej sieci – czterech elektrociepłowni, które swoją mocą zasilą łódzki przemysł. Już siedem lat później Łódzka Elektrownia i nowo powstała Elektrociepłownia nr 2 stworzyły jedno przedsiębiorstwo – Zespół Elektrociepłowni. Kolejne kroki podjęte w celu rozbudowy całego przedsiębiorstwa doprowadziły do powstania EC3 oraz EC4, dzięki czemu EC1 stała się elektrociepłownią szczytową, wspomagającą system parowy EC3. 

Czas na renowację!

W roku 2000 EC1 oficjalnie zakończyło swoją służbę dla mieszkańców i trzy lata później została przekazana na własność miasta Łodzi. Jednak tak ważna część historii Łodzi nie mogła zostać zapomniana, dlatego doczekała się rewitalizacji rozpoczętej w 2008 roku, tworząc „EC1 Łódź – Miasto Kultury” – wspaniałą łódzką instytucję kultury.

Renowacja i modernizacja budynków poprzemysłowych była długa, lecz przystosowanie ich do nowych funkcji nie należało do najłatwiejszych. Wartość całkowita projektu wyniosła ponad 265 milionów złotych. Zostały one przeznaczone na prace renowatorskie i konserwatorskie tak, aby EC1 zachowała swój historyczny charakter. 

Bryla Roku 2013

Trud, siła, pieniądze i czas włożone w rewitalizację EC1 przyniosły fantastyczne skutki i zostały docenione nie tylko przez mieszkańców miasta, lecz także całej Polski. W 2013 roku, dzięki 8313 głosom internautów, adaptacja zabytkowej elektrowni w Łodzi, będąca tzw. Nowym Centrum (o powierzchni ok 100 hektarów), otrzymała zaszczytny tytuł Bryły Roku!

Atrakcje turystyczne powiązane z artykułem:

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy