Łódź nie jest co prawda stolicą Polski, ale z całą pewnością reszta kraju może jej zazdrościć wielu rzeczy: choćby stajni dla jednorożców, największego w Europie kompleksu leśnego w obrębie miasta, najdłuższej ulicy handlowej czy pierwszego w RP woonerfu. Łódź kryje w sobie również inne skarby. Zobacz, czego cała Polska może jej pozazdrościć!
1. Las Łagiewnicki – największy w Europie kompleks leśny w obrębie miasta
Nieopodal pięknych stawów w Arturówku biegnie żółty szlak turystyczny, który prowadzi do Lasu Łagiewnickiego. Jest to największy Europie teren leśny mieszczący się w obrębie miasta. Ma aż 1205 hektarów. Tym samym żółtym szlakiem możemy dostać się aż do Łagiewnik. Co najciekawsze, las znajduje się zaledwie o kwadrans drogi od centrum miasta.
Las Łagiewnicki swoją nazwę zawdzięcza dawnej osadzie z XI wieku, której mieszkańcy wytwarzali łągwie, czyli naczynia wykonane z drewna oraz skóry, a następnie dostarczali je na dwór książęcy w Zgierzu, gdzie służyło do przenoszenia i przechowywania napojów. Las jest spadkobiercą dawnej Puszczy Łódzkiej i rozciąga się w dorzeczu Bzury. Oprócz pięknych krajobrazów można tutaj korzystać również z wielu ścieżek rowerowych i pieszych. Żółty szlak, który biegnie przez Las Łagiewnicki prowadzi aż do Łagiewnik. Podczas przemierzania tej trasy szczególnie warto zatrzymać się w dolinie rzeki Łagiewniczanka, gdzie można zobaczyć dwie zabytkowe kapliczki drewniane: Świętego Rocha pochodząca z XVIII wieku i Świętego Antoniego, której wzniesieni datuje się na XVII wiek.
Bzura płynie w kierunku Arturówka, tworząc po drodze trzy zbiorniki wodne. Położone w malowniczej dolinie leśnej stały się przyczynkiem do powstania największego w Łodzi centrum rekreacyjno-wypoczynkowe z stacją kajakarsko-wioślarską.
2. Jedynie takie muzeum w Polsce – Muzeum Kinematografii
Zwykle wizyta w muzeum pozwala przenieść się w czasie. Ale wizyta w łódzkim Muzeum Kinematografii daje możliwość odwiedzenia świata ukochanych filmów i bajek, powrotu do dzieciństwa, spotkania na żywo z ulubionymi bohaterami. Malowniczo położone muzeum mieści się w Pałacu Scheiblera w parku Źródliska. Jest niezwykłe, ponieważ nigdzie w Polsce nie znajdziecie w jednym miejscu wszystkiego, co związane z kinem. Można tu podziwiać plakaty, kultowe elementy scenografii, urządzenia techniczne, dzięki którym mogły powstawać legendarne filmy, a także pamiątki z historii kinematografii. Stała ekspozycja prezentuje urządzenia techniczne związane związane z rozwojem kina, wśród których znaleźć możemy między innymi kamery i projektory. Wystawa „60 lat animacji polskiej” to z kolei gratka dla fanów bajek. Można tu zobaczyć lalki i elementy scenografii najsłynniejszych filmów animowanych, które powstały w Łodzi, a także specjalnie zaaranżowane plany filmowe i urządzenia do animacji.
3. Najwięcej pałaców w jednym mieście
Efektem intensywnego rozwoju Łodzi w XIX i XX wieku jest niezwykły, nie tylko na skalę kraju, ale również całej Europy, krajobraz fabryczno-pałacowy. W związku z tym, że w Łodzi mieszkało i swoje imperia tworzyło wielu potentatów, możemy do dziś podziwiać przepiękne: pałace, rezydencje i kamienice, często monumentalnie wznoszące się tuż obok kompleksów fabrycznych. Takich pałaców jest tutaj aż 27, a liczba ta i tak nie odzwierciedla wszystkich architektonicznych skarbów, jakie możemy podziwiać w Łodzi.
4. Łódzkie planetarium
Co prawda w innych miastach Polski również działają zapierające dech w piersiach i fascynujące planetaria, ale to łódzkie jest nie tylko przykładem na to, jak fascynujące jest nauka, ale także dowodem na możliwość rewitalizacji wiekowych budynków. EC1 znajduje się bowiem w budynkach dawnej Elektrowni Łódź, która po raz pierwszy wprowadziła w zachwyt łodzian w 1907 roku, kiedy do ich domów dotarła energia elektryczna. Obecnie w tym miejscu znajduje się kompleks EC1 wschód, gdzie mieści się planetarium. W 2008 roku rozpoczął się proces długiego remontu kompleksu budynków przy Targowej 1/3, którego efektem jest dzisiejsze centrum naukowe.
5. Pierwszy woonerf w Polsce
Ulice do mieszkania (jak można przetłumaczyć z holenderskiego nazwę woonerf) stają się w Polsce coraz popularniejsze, ale nie zapominajmy, że to właśnie w Łodzi powstała pierwsza. Pomysł sprowadził do miasta architekt Bartosz Zimny, a dzięki wsparciu Fundacji Fenomem i środkom z projektu „Budżet Obywatelski” udało się zamienić ulicę 6. Sierpnia w tętniący życiem woonerf, w którym łodzianie uwielbiają wpadać na lunch, kawę czy po prostu odpocząć na ławeczkach. Ulica wymusza na samochodach wolniejszą i ostrożniejszą jazdę, a mieszkańcom pozwala korzystać z całej szerokości. Posadzono tu drzewa, ustawiono stoliki i miejsca do siedzenia. Szybko zaczęły się tu sprowadzać rozmaite restauracje, lunchbary i butiki, a w godzinach szczytu nie można było znaleźć wolnego miejsca do siedzenia. Obecnie na woonerf przetworzono również ulicę Traugutta i Piramowicza, Selekcyjną, Świerkową czy Pszenną.
6. Najdłuższa w Europie ulica handlowa
Nie inaczej, łódzka ulica Piotrkowska jest najdłuższą taką, handlową ulicą w całej Europie. Rozciąga się na długości 4,2 kilometra i zachwyca pięknem kamienic, witryn sklepowych, kafejek i restauracyjek. Piotrkowska łączy plac Wolności z placem Niepodległości. Podczas przechadzki tędy (a warto podkreślić, że w znakomitej większości jest ona po prostu deptakiem) napotkamy pomniki ludzi sztuki i wielkich przemysłowców związanych z łodzią, a także prawdziwe perełki architektury. Przepiękne secesyjne kamieniczki zachwycają bogatymi zdobieniami i przeplatają się z nowoczesnymi witrynami modnych sklepów. Spacer wzdłuż Piotrkowskiej to zdecydowanie punkt obowiązkowy każdej wycieczki do Łodzi.
7. Jedyna na świecie stajnia dla jednorożców
W ten żartobliwy, ale i uroczy sposób mieszkańcy Łodzi nazwali niedawno powstałą wiatę przystankową, będącą jednocześnie dworcem tramwajowym. Konstrukcja opiera się na ciekawym pomyśle architekta — Jana Gałeckiego, który na wygiętych słupach-podporach umieścił kolorowy, witrażowy dach. Jak sam twórca mówi, jego projekt jest cytatem z łódzkiej secesji. Z pewnością nadaje centrum miasta również ciepłej energii i znacznie się wyróżnia na tle szarego otoczenia. Projekt bardzo przypadł do gustu łodzianom, którzy zachwycają się jego wyglądem zwłaszcza w nocy. Dowodem sympatii wobec tego pomysłu jest urocza nazwa — stajnia dla jednorożców.
8. Najbardziej zaangażowana w sprawy miasta społeczność mieszkańców
Łodzianie bez wątpienia biją na głowę wiele polskich miast pod względem zaangażowania w sprawy publiczne. Bardzo chętnie biorą udział w rozmaitych projektach, jak choćby Budżet Obywatelski. Dzięki ich zaangażowaniu powstały choćby słynne woonerfy. Nie można im również odmówić lokalnego patriotyzmu, który wyrażają choćby, angażując w oddolne projekty. Według szacunków Urzędu Miasta w Łodzi w 2017 roku do projektu Budżet Obywatelski zgłoszono 1584 wnioski. To najwięcej wniosków w przeliczeniu na jednego mieszkańca w Polsce.
9. Łódzka Manufaktura
Jednym z ciekawszych pomysłów na zaadaptowanie do potrzeb współczesności dawnych kompleksów fabrycznych jest łódzka Manufaktura. Dzisiaj jest to ogromne centrum handlowo-rozrywkowo-rekreacyjne, a niegdyś mieściły się tutaj fabryki Izraela Poznańskiego. Powstałe w 2006 roku centrum mieści się między ulicami Zachodnią, Ogrodową, Drewnowską i Kraskiego. Warto dodać również, że jest to druga pod względem wielkości powierzchnia handlowa w Europie Wschodniej i druga (po Wrocławskich Bielanach) w Polsce. Łączna powierzchnia najmu łódzkiej Manufaktury ma 110 000 metrów kwadratowych.
10. Niezwykła historia
Historia rozwoju miasta pamięta wiele bardzo trudnych momentów, jak choćby okres II wojny światowej i powstanie getta. Co by jednak nie mówić, wiek XIX i XX upłynął dla Łodzi pod znakiem niezwykle szybkiego rozwoju. Miasto zasłynęło wówczas rozwojem przemysłu lekkiego nie tylko na tle Imperium Rosyjskiego, ale i całej Europy. Szybko wzrastała również liczba mieszkańców. Na początku XX wieku było ich w Łodzi 300 tysięcy, a przed wybuchem I wojny światowej — już 500 tysięcy. Na początku minionego stulecia miasto zyskało status siedziby wielkiego przemysłu.
0 komentarzy