Choć wydawałoby się, że to Warszawa i Kraków są najczęściej opisywanymi w piosenkach miastami Polski, to Łódź wcale nie jest od nich gorsza. Wiele z utworów, w których drugie skrzypce gra krajobraz miasta, do dziś jest wielkimi hitami i ciągle pobrzmiewa w naszych słuchawkach. Inne melodie warto sobie odświeżyć. Przedstawiamy listę przebojów z Łodzią w tle.
„Deszczowa piosenka”
Co prawda nieoczywiste i może trochę przekorne, ale „Deszczowa piosenka” to wyznanie miłości do rodzinnego miasta muzyków zespołu Coma. „Ach, jaki piękny dzień / Rozmyty deszczem sen / Zalane gęby na Fabrycznym / Cieszą się / Witając mnie. // Dokąd płynie miasto moich snów? / Dokąd płynie niekochana Łódź? / Dokąd płynie odrapany wrak? / Czy długo tak?” — śpiewa Piotr Rogucki. Klip do tego utworu jest przeplatany wypowiedziami łodzian, zebranymi podczas sondy ulicznej i fragmentami koncertu zarejestrowanego w klubie Wytwórnia. Choć zarysowuje się w nich obraz fabrycznego miasta, które jest nieco ponure (zwłaszcza zimą), to jednak nie sposób nie zauważyć również miłości, jaką darzą ją mieszkańcy. W „Deszczowej piosence” słyszymy zresztą również: „Niech moje miasto o tym wie / Że kocham je / Jak dziecko złe”. Można więc uznać, że jest to nieco przekorny, ale jednak hołd złożony przez muzyków zespołu ich rodzinnemu miastu.
„Ziemia obiecana”
Klipu promującego film w reżyserii Andrzeja Wajdy nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Słowa do piosenki „Ziemia obiecana” napisał Jonasz Kofta, a muzykę skomponował Zygmunt Konieczny. W krótkim klipie widzimy między innymi śpiewającego Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna i Wojciecha Pszoniaka. Tytuł filmu nawiązuje do znanego z Biblii motywu Kanaan, czyli ziemi obiecanej przez Boga żydom, do którego niestrudzenie wędrowali zupełnie tak, jak poszukujący pracy i pieniędzy ludzie ściągali do Łodzi. W teledysku widzimy między innymi ulicę Piotrkowską, plac Wolność oraz sceny z filmu w reżyserii Wajdy. „Jesteśmy poza czasem, słów przesiewając piasek / Miedziane czoła nasze przykrywa potu śniedź. / Byliśmy kiedyś młodzi w najmłodszym mieście – Łodzi / Tu każdy z nas przychodził, żeby pieniądze mieć!” — słyszymy.
„Obiecana ziemia”
Skoro już mowa o „Ziemi obiecanej”, to warto wspomnieć również o współczesnej, hip-hopowej odpowiedzi na utwór sprzed lat. „Obiecana ziemia” jest spojrzeniem łódzkich artystów sceny hip-hopowej na ich rodzime miasto. W tym utworze możemy usłyszeć między innymi rapujących Zeusa, Afronta czy Familię HP. Autorem bitu jest O.S.T.R. W tekście do piosenki usłyszymy, w jaki sposób miasto postrzegają działający w nim artyści. Nie obyło się bez gorzkich słów, ale wypływa z nich również chęć do działania i wiara w moc spełnienia marzeń: "To miasto! Te osiedla! Te ulice! I ta scena! ŁDZ, nasza obiecana ziemia! Spełniamy swe marzenia, nie ma nic do stracenia! ŁDZ, nasza obiecana ziemia! Sprawdź to! Spełniamy swe marzenia! ŁDZ! Nasza obiecana ziemia! Sprawdź to! Nie ma nic do stracenia! ŁDZ! Nasza obiecana ziemia!” — śpiewają w refrenie raperzy. Warto dodać również, że zdjęcia do teledysku ilustrującego utwór powstały w Pałacu Poznańskiego przy Ulicy Ogrodowej, czyli w dzisiejszym Muzeum Miasta.
„Prząśniczka”
Ta piosenka wprost nie mogłaby nie znaleźć się na naszej liście. „Prząśniczka” to utwór skomponowany przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian. Słowa ułożył Jan Czeczota, a najbardziej znany wokal dołożyła Irena Santor. Od 1998 roku „Prząśniczka” jest oficjalnym hymnem Łodzi i codziennie w południe rozlega się z okna Urzędu Miasta znajdującego się przy ulicy Piotrkowskiej 104. Nic dziwnego, w końcu utwór opowiada o dzieweczkach przędących nici, a przemysł tekstylny był swego czasu wizytówką miasta.
„Łódź”
Trudno znaleźć drugą rak bardzo łódzką piosenkę, jak ta w wykonaniu zespołu NOT. „Łódź” to utwór, którego tekst składa się wyłącznie z nazw ulic miasta. Pojawiają się tutaj między innymi Piotrkowska, Limanowskiego, Włókiennicza, Smutnej i takie charakterystyczne miejsca, jak Rynek Bałucki czy Księży Młyn. W refrenie artyści z zespołu NOT w przewrotny sposób przypominają znane łodzianom żydowskie powiedzenie: „Wasze ulice, nasze kamienice”. Piosenka powstała w 2007 roku, a artyści wchodzący w skład grupy, to: Roberta Tuta oraz członkowie zespołu Cool Kids of Death — Kuba Wandachowicz i Marcin "Cinass" — Kowalski.
„Kochankowie z ulicy Kamiennej”
Agnieszka Osiecka studiowała w latach 1957—1961 reżyserię w Łódzkiej Szkole Filmowej. Przebywanie w mieście stało się dla niej inspiracją do stworzenia utworu opowiadającego o gorącym uczuciu tajemniczych kochanków. Ulica Kamienna znana z utworu Agnieszki Osieckiej dziś jest Włókienniczą i raczej nikomu nie kojarzy się z miłością. Ale legenda kochanków przetrwała. W 2004 roku odsłonięto płaskorzeźbę-fontannę „Kochankowie z ulicy Kamiennej”.
0 komentarzy