Łódzki Klub Sportowy dawniej i dziś – prawdziwa historia ŁKS-u

Łódzki Klub Sportowy dawniej i dziś – prawdziwa historia ŁKS-u

Najstarszy klub piłkarski w Łodzi, który przetrwał dwie wojny światowe, komunizm i dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski – ŁKS Łódź. Współtwórca polskiej ligi piłkarskiej od 110 lat, w którego barwach grali reprezentanci Polski, medaliści mistrzostw świata i Igrzysk Olimpijskich. 

Łódzki Klub sportowy już w 1912 roku osiągnął swój pierwszy ogromny sukces, zdobywając puchar Gilchrista i Smitha za zwycięstwo w rozgrywkach LFV (Lodzer Fussballverband) – „Ligi Łódzkiej” pod przywództwem ówczesnego kapitana Zenona Sienkiewicza. Dobrą passę klubu przerwał wybuch pierwszej wojny światowej, a na powrót do gry musieli czekać cztery lata. 

Odzyskana przez Polskę niepodległość i zakończenie walk z bolszewikami doprowadziły do powrotu ełkaesiaków do gry, a w 1921 roku zwyciężyli oni w rozgrywkach okręgowych, awansując tym samym do pierwszych (ukończonych) po wojnie mistrzostw Polski. Były one dla ŁKS-u czasem zbierania ważnego doświadczenia; porażek i zwycięstw, aby koniec końców zdobyć trzecie miejsce.

W roku 1923, pod czujnym okiem trenera ŁKS-u, Lajosa Czeislera, swój debiut w reprezentacji Polski miał pierwszy jego członek – Wawrzyniec Cyl (IO Paryż, 1924), jeden z najwybitniejszych przedwojennych obrońców łódzkiego klubu. 24 czerwca 1924 roku odbyło się uroczyste otwarcie stadionu piłkarskiego. Kolejne lata przyniosły wiele zwycięstw, które wprawiały kibiców w zachwyt, oraz porażek, dzięki którym klub zdobywał nowe doświadczenia. Niestety w 1938 ŁKS zajął przedostanie miejsce w tabeli i wypadł z pierwszej ligi. 

3 września 1939 roku piłkarze mieli zmierzyć się w Tomaszowie Mazowieckim z tamtejszą Lechią. Do spotkania jednak nie doszło. Działalność klubu została przerwana wraz z wkroczeniem nazistów na teren Polski. Wielu piłkarzy zginęło w trakcie drugiej wojny światowej, a ŁKS powrócił do swojej działalności dopiero po jej zakończeniu.

Wielcy ŁKS-u

W 1948 roku klub wystartował w pierwszych po wojnie pierwszoligowych rozgrywkach. Lata 40. i 50. był dla ełkaesiaków sinusoidalne. Pokazali oni klasę, wygrywając wiele meczy (m.in. pokonując w Warszawie Legię 5:1, a także dwukrotnie deklasując Widzew 6:2 oraz 6:1), lecz zaliczyli również kilka porażek (np. w roku 1949 z Lechem Poznań 8:1). Najwiekszy sukces odnotowano w 1958 roku, kiedy Łódzki Klub Sportowy zdobył mistrzostwo Polski. Warto także wspomnieć o roku 1966, kiedy to swój pierwszy (i niestety ostatni) mecz w barwach ŁKS-u rozegrał Kazimierz Deyna, świętujący wówczas swój debiut w ekstraklasie. 

Od 1972 roku trenerem ŁKS-u był Jan Tomaszewski, m.in. dzięki wsparciu ówczesnego trenera-koordynatora Kazimierza Górskiego – legendy polskiej sceny trenerskiej. Od lat 70. w klubie znalazło się wielu wspaniałych piłkarzy ocierających się o narodową kadrę, m.in. Jerzy Kasalik, Grzegorz Ostalczyk, Ryszard Polak, Włodzimierz Białek, Mirosław Bulzacki, Andrzej Drozdowski, Andrzej Milczarski, Bolesław Szadkowski, Marek Dziuba (medalista mundialu w Hiszpanii, do tej pory uważany za najlepszego piłkarza pochodzącego z Łodzi w historii) czy też artysta futbolu Stanisław Terlecki. Niestety nawet najlepsi piłkarze nie potrafili ze sobą do końca współgrać, przez co klub nie osiągnął w tym czasie zbyt wielu sukcesów. 

Łódzki Klub Sportowy powraca do formy

Koniec lat 80. Dał nadzieję na powrót ełkaesiaków do wspaniałej formy i zwycięstw z lat. 50., tym razem pod wodzą Ryszarda Polaka. ŁKS reprezentowali już wówczas Andrzej Woźniak, Dariusz Podolski, Zdzisław Leszczyński, Tomasz Lenart czy Grzegorz Krysiak.

Kolejne lata przynosiły wzloty i upadki spowodowane formą zawodników, a także współpracą trenerów. Niemniej jednak ŁKS Łódź osiągną w swojej karierze bardzo wiele. W 1994 ponownie zagrał w finale pucharu Polski, zajmując zaszczytne drugie miejsce (po przegranej z Legią w Warszawie 2:0), a w 1998 roku po raz kolejny zdobył mistrzostwo. Ponadto klub zajmuje obecnie szóste miejsce w tabeli wszechczasów. Zmagania ełkaesiaków są śledzone przez wiernych kibiców od lat: to dzięki nim klub dalej funkcjonuje tak, jak tylko potrafi najlepiej i cieszy swoją grą rzesze fanów w Polsce i na całym świecie. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

1 komentarz

  1. Ala 14 lipca 2022 (18:27)

    Widzieliście już ten film https://cyfrowa.tvp.pl/video/sport-i-sportowcy,70-lecie-lodzkiego-klubu-sportowego,58753480 ? Jest bardzo ciekawy

Dodaj komentarz

Partnerzy