12 łodzianizmów, które powinien poznać każdy turysta

Jeśli zamierzasz spędzić w Łodzi trochę więcej czasu, warto żebyś podszkolił się nieco z „łódzkiego”. Tak, znajomość języka polskiego w Łodzi to trochę za mało. Trzeba jeszcze poznać ważne słowa z tutejszej gwary. Skąd bowiem będziesz wiedział, że angielka nie ma tutaj nic wspólnego z brytyjskim pochodzeniem?

1. Krańcówka

Listę łodzianizmów, bez których trudno byłoby się porozumiewać z mieszkańcami, warto zacząć od krańcówki. Słowo to oznacza w łódzkiej gwarze pętlę tramwajową/autobusową i pochodzi z okresu jeszcze przed II wojną światową. Krańcówka tak mocno zakorzeniła się w języku miejscowych, że jeśli spytasz o pętlę, prędzej przyjdzie im do głowy zawiązany sznurek niż końcowy przystanek.

2. Migawka

Podobnie jest z migawką. Żadnemu łodzianinowi nie przyjdzie do głowy, że pytający o migawkę może mieć na myśli część aparatu. Tutaj migawka oznacza bilet okresowy czy kartę komunikacji miejskiej. Zapamiętaj więc, żeby poprosić właśnie o migawkę, a nie okresówkę.

3. Ekspres

Może być do kawy albo z Warszawy do Szczecina, ale w Łodzi ekspresem nazywa się po prostu zamek błyskawiczny/suwak. Wielu mieszkańców miasta nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest to przykład regionalizmu, bowiem inne określenia na tę część ubrania po prostu tutaj nie funkcjonują.

4. Galancie

Jeśli w Łodzi ktoś chce wyrazić pochwałę czyjejś pracy czy zachowania, mówi, że zrobił galancie. Galancie, czyli super, znakomicie, miło, ale też dużo. Słowo pochodzi od niemieckiego galant, które oznacza szarmancki, uprzejmy.

5. Siajowo

Odwrotne do galanci znaczenie ma słowo siajowo. Łodzianie używają go, gdy chcą określić coś tandentego, złego albo skrytykować sytuację czy czyjeś zachowanie. Siajowe może być zatem przeklinanie na ulicy czy śmiecenie, ale też głupi dowcip. Ciekawe jest pochodzenie wyrazu, bowiem wziął się on od imienia Szai Rosenblatta — jednego z producentów odzieży, który w Łodzi zasłynął jako twórca tanich tkanin bawełnianych.

6. Wtranżalać

Kiedy wracasz do domu bardzo głodny i z prędkością światła opróżniasz zawartość talerza, to wtranżalasz. Wtranżalanie oznacza nic innego, jak bardzo łapczywe jedzenie. Co ciekawe, wyraz ten można usłyszeć również w innych częściach kraju, ale pochodzenie ma z pewnością łódzkie.

7. Angielka

Prawdziwa fuzja narodowościowa w jednym słowie. Angielka w Łodzi oznacza bułkę paryską/francuską. Coś większego niż bagietka, a jednocześnie mniejszego niż chleb. Angielka bywa określana również batonem albo bułką-parówką.

8. Tytka

To nigdzie indziej niespotykane w Polsce słowo oznacza papierową torebkę albo spiralnie zwinięty kawałek papieru. Tytka może być również plastikowa, zrobiona z różnego rodzaju folii czy tektury.

9. Aplikować się

Choć mogłoby się wydawać, że aplikować się ma związek ze staraniami o zyskanie posady, to w łodzi wyrażenie ma zupełnie inne znaczenie. Otóż w ten sposób mówi się o młodzieńcu, który zaleca się dziewczynie.

10. Sładnie

Kiedy coś przyszło nam z łatwością, mówimy sładnie. Słowo oznacza też ładnie, dobrze. Nie należy go jednak mylić z używanym w całej Polsce wyrazem składnie. 

11. Żulik

Nie, nie jest to zdrobniałe określenie pana, który regularnie spędza noce na ławkach w parku. Żulik to w gwarze łódzkiej słodki chleb turecki z rodzynkami. Warto podczas pobytu w Łodzi zasmakować tego razowego pieczywa.

12. Gołda

Skojarzenia z rezydentami ławek warto rozszerzyć również o gołdę. Gołda, a nie gouda, oznacza tutaj bowiem wódkę. 


Łódzka gwara to bułka z masłem. Bułka, bo kromkę chleba z masłem mieszkańcy nazywają sznytką. To kolejny wyraz, który warto dorzucić do słownika terminów przydatnych w Łodzi. Gdyby jednak komuś zrobiło się niedobrze, warto żeby zapamiętał również frazeologizm: jechać do Rygi. W ten eufemistyczny sposób łodzianie nazywają bowiem wymiotowanie.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy