Smog – kiedy Łódź stała się drugim Krakowem

Smog – kiedy Łódź stała się drugim Krakowem

Smog jest tak naprawdę zjawiskiem, powstającym w momencie występowania zbyt wysokiej liczby zanieczyszczeń w powietrzu, jak i ich znacznej koncentracji, ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zimą zmagamy się głównie ze smogiem siarkowym, na powstawanie którego ma wpływ palenie w piecach. Wtedy też w powietrzu unosi się nadmiar tlenków siarki, azotu czy węgla, a także pyły i sadza. Latem zaś zmagamy się przede wszystkim ze smogiem fotochemicznym, czyli powstającym ze spalin samochodowych, które obfitują w tlenek węgla, tlenki azotu oraz węglowodoru. Promieniowanie słoneczne wpływa na powstawanie z nich kolejnych toksyn.

Skutki uboczne działania smogu

Smog niekorzystnie oddziałuje na układ oddechowy i układ krążenia, a także wywołuje podrażnienia oczu. Problem jest o tyle poważny, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zanieczyszczone powietrze przyczynia się do śmierci niemalże 50 tysięcy osób każdego roku, w Polsce, zaś wedle statystyk obejmujących cały świat, jest to liczba nawet 6,5 mln ludzi. Pośród najbardziej zanieczyszczonych krajów w Europie, Polska niestety ustępuje miejsca tylko Bułgarii, jeśli pod uwagę brać średni poziom zanieczyszczeń, jakie stanowią drobne pyły o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Mowa głównie o zanieczyszczeniach amoniakiem, metalami ciężkimi, związkami siarki czy azotu. Choć w dużej mierze mówi się o najwyższych stężeniach związanych ze smogiem, pośród regionów małopolski, w tym przede wszystkim Krakowa, a także na Śląsku, do tej mało zaszczytnej listy dołącza Łódź, której normy zanieczyszczeń są również dalekie od ideału.

Smog jest w szczególności groźny dla płodu oraz małych dzieci, a także ludzi starszych. Wraz z zanieczyszczonym powietrzem wdychamy pył zawieszony, który może uszkadzać płuca, lotne zanieczyszczenia organiczne zwiększające ryzyko raka, czy też ołów uszkadzający mózg, kości i narządy rozrodcze.

Przyczyny smogu w polskich miastach

Ze smogiem walczy nie tylko Łódź, ale i wiele innych polskich wsi oraz miast, które potrzebują funduszy na wymianę urządzeń grzewczych, by ograniczyć zanieczyszczenie powietrza. W inicjatywę i walkę między innymi o finansowanie tychże działań, jak i objęcie najbardziej zanieczyszczonych miast pilotażowym programem „Stop Smog”, włączył się Łódzki Alarm Smogowy – inicjatywa społeczna koordynowana przez Stowarzyszenie Nowa Łódź, ale i współpracująca z innymi organizacjami publicznymi, a także osobami fizycznymi. W ramach Polskiego Alarmu Smogowego działa właśnie wspomniany Łódzki Alarm Smogowy. W województwie łódzkim programem „Stop Smog”, objęto między innymi Zduńską Wolę, Tomaszów Mazowiecki, Opoczno oraz Brzeziny.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy