Rodzaje łuszczycy – jak rozpoznać i jak walczyć z łuszczycą na paznokciach?

Rodzaje łuszczycy – jak rozpoznać i jak walczyć z łuszczycą na paznokciach?

Łuszczyca to coraz częściej występująca choroba skóry. Chociaż dotychczas była diagnozowana między 10 a 40 rokiem życia jakiejś osoby, w tej chwili mogą na nią zachorować nawet ludzie po 70-tce. Co za tym idzie, zwiększa się prawdopodobieństwo spotkania w życiu przynajmniej jednej osoby, która na tą chorobę cierpi. Nie jest ona zaraźliwa, więc nie trzeba się obawiać na przykład podania choremu ręki. Trzeba jednak obawiać się zachorowania, ponieważ dotyka już ona 2-4% całej populacji, przy czym spotykana jest częściej właśnie w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Na tych obszarach już 16 osób na 1000 cierpi na łuszczycę. Tym bardziej więc trzeba dobrze poznać chorobę, by móc ją w porę zauważyć czy to u siebie, czy też u kogoś bliskiego. Tym bardziej, że występuje ona w kilku rodzajach - między innymi w formie pojawiającej się na paznokciach. Jakie rodzaje łuszczycy znamy i jak je rozpoznać? Jak wygląda leczenie łuszczycy paznokci?

Różne rodzaje łuszczycy

Ogólnie rzecz biorąc łuszczyca jest chorobą, w której przebiegu na skórze pojawiają się nieestetyczne łuski. Najprawdopodobniej jest to choroba autoimmunologiczna, w czasie której ciało wysyła sygnał o skróceniu cyklu rozwoju kolejnych komórek skóry. Zwykle taki pełny cykle rozwoju, dojrzewania oraz obumierania trwa 26-28 dni. U osób chorych wszystko skraca się nawet do 4 dni. Co za tym idzie, nowe komórki powstają nim jeszcze stare zdążą się złuszczyć. Efektem jest łuszcząca się skóra – co oczywiście bardzo nieestetycznie wygląda.  
Istnieją jednak różne rodzaje łuszczycy – w tym między innymi:
- łuszczyca zwykła
- łuszczyca zadawniona
- łuszczyca odwrócona
- łuszczyca brodawkująca
- łuszczyca wysiękowa
- łuszczyca kropelkowata
- łuszczyca plackowata
- łuszczyca stawowa
- łuszczyca paznokci.

Łuszczyca paznokci - charakterystyka

Łuszczyca paznokci pojawia się u około połowy wszystkich chorych, którzy cierpią z powodu łuszczycy zwykłej. Ci, których dotknęła łuszczyca stawowa w większości chorują na ten rodzaj łuszczycy – przeszło 80% wszystkich tych osób posiada ten dodatkowy problem. W trakcie przebiegu choroby może się pojawić tak zwane naparstkowanie, co znaczy, że w płytce paznokciowej dochodzi do powstania specyficznych wgłębień. Częściej jest ono diagnozowane na paznokciach u rąk, niż u stóp. Zaatakowane chorobą paznokcie mogą się także kruszyć i odbarwiać. Pojawia się również podłużne bruzdowanie. Warto wiedzieć, że u wielu osób zmiany w obrębie paznokci pojawiają się nawet kilka lat przed wystąpieniem łuszczycy na skórze. Jest to zatem sygnał, którego nie należy bagatelizować.

Jak walczyć z łuszczycą paznokci?

Leczenie łuszczycy paznokci jest dosyć skomplikowane. Przede wszystkim specjalista musi dobrać odpowiednią metodę, bazując na stanie samych paznokci – czyli tego, jak zdążyła się już na nich rozwinąć choroba. Stosowane są między innymi miejscowo kortykosteroidy, 5-fluorouracyl, antralina, retinoidy (tazaroten) oraz pochodna witaminy D3 (czyli kalcipotriol). Korzystny wpływ na fototerapia. Także i wszystkie inne lekarstwa, stosowane przy przebiegu łuszczycy, wpływają pośrednio na poprawę stanu paznokci chorego.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy