Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy?

Jak otrzymać odszkodowanie komunikacyjne z OC sprawcy?

Kolizja czy wypadek drogowy należą do stresujących sytuacji. W niektórych przypadkach nawet wiele dni po zdarzeniu ich uczestnikom z trudem rozmawia się o zaistniałych okolicznościach. A przecież w takich momentach należy jeszcze zgłosić się po świadczenie, które przysługuje poszkodowanemu z polisy OC sprawcy wypadku. Z tego powodu każdy kierowca powinien na wszelki wypadek znać procedurę ubiegania się o odszkodowanie komunikacyjne, aby ograniczyć stres w nieprzewidzianych sytuacjach oraz sprawnie uzyskać należną rekompensatę. Jak wygląda ten proces?

Postępowanie na miejscu zdarzenia

Proces starania się o odszkodowanie komunikacyjne zarówno w Łodzi, jak i każdym innym mieście jest taki sam. Aby zgłosić się po rekompensatę z OC winnego, po pierwsze na miejscu zdarzenia należy zebrać jak najwięcej dowodów świadczących o złamaniu przepisów drogowych czy innego typu błędach drugiej strony. Mogą to być zdjęcia zrobione telefonem komórkowym czy nagrania z kamer ulicznych. Warto też sprawdzić, czy istnieją świadkowie kolizji.

W przypadku zgody obu kierowców co do tła wydarzenia wystarczy samodzielnie sporządzić pisemne oświadczenie, w którym znajdzie się opis sytuacji. Taki dokument musi zostać podpisany przez obie strony. Jeśli sytuacja jest niejednoznaczna, na miejsce zdarzenia warto wezwać policję, aby spisała oświadczenie o okolicznościach wypadku. Funkcjonariusze wtedy ustalą, która ze stron jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Należy pamiętać, że interwencja policji jest konieczna, kiedy w wyniku wypadku ktoś został ranny.

Zgłoszenie szkody z OC sprawcy wypadku

Wypłata odszkodowania powypadkowego następuje na wniosek poszkodowanego i po przeanalizowaniu wszelkich dokumentów oraz dowodów. Z tego powodu w kolejnym etapie należy poinformować firmę ubezpieczeniową sprawcy o szkodzie telefonicznie bądź online – o ile istnieje taka możliwość. Zgodnie z prawem mieszkańcy Łodzi czy innych miejscowości w Polsce mogą zrobić to przez 3 lata po kolizji, a w niektórych przypadkach nawet przez 20 lat. Warto jednak dokonać tego jak najszybciej, aby ubezpieczyciel miał pewność dotyczącą tego, że zniszczony samochód nie był użytkowany, co nie spowodowało zwiększenia szkody.

Rozmiar szkody majątkowej i sposób jej likwidacji

Po otrzymaniu zgłoszenia towarzystwo ma 30 dni na wypłatę rekompensaty. Wartość szkody zwykle oszacowuje się zdalnie, ale też dokonać tego może rzeczoznawca współpracujący z firmą ubezpieczeniową. Po otrzymaniu wyceny poszkodowany ma 3 opcje:

  • zaakceptować ją,
  • zakwestionować, podając własną propozycję wyceny,
  • skorzystać z bezgotówkowej likwidacji szkody – oddając pojazd do warsztatu, który naprawi auto i otrzyma za to zapłatę od ubezpieczalni.

Likwidacja szkody to z reguły złożona procedura, a nieznajomość swoich praw oraz przepisów – może wywoływać dodatkowe zdenerwowanie, jak również sprawić, że poszkodowany otrzyma niesprawiedliwą rekompensatę. Niewiele osób bowiem wie o tym, że odszkodowanie gwarantować może też dodatkowe świadczenia, tzw. następstwa szkody, takie jak holowanie czy samochód zastępczy.

Co więcej, wynikiem wypadków często są urazy fizyczne bądź psychiczne objawiające się nawet wiele miesięcy po zdarzeniu. To właśnie ubezpieczenie OC powinno pokrywać koszty ich leczenia oraz związane z nimi straty, na przykład wynikające z utraty zdolności do podejmowania pracy. Z tego powodu warto korzystać z pomocy adwokata ds. odszkodowań, który zarówno w Łodzi, jak i innym mieście wesprze w uzyskaniu satysfakcjonującej rekompensaty z OC.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy