Odpowiednie łóżko dla seniora

Odpowiednie łóżko dla seniora

Z wiekiem wiele prostych spraw zaczyna być coraz bardziej kłopotliwe dla seniorów. Są to kwestie tak zwyczajne i fundamentalne, jak poruszanie się po własnym domu. Zdecydowanie zmniejsza się elastyczność ciała, stawy i mięśnie nie chcą się poddawać i chociaż cały czas najczęściej da się jeszcze zrobić wszystko, co się zawsze robiło, to trwa to znacznie dłużej i powoduje większy wysiłek z naszej strony. Nie ma wyjścia – trzeba działać tak, żeby sobie jakoś poradzić. Jest na to wiele sposobów, a jednym z nich jest łóżko wysokie dla seniora, które ułatwia codzienne wstawanie z łóżka i kładzenie się do niego.

Problem z łóżkiem

Młode osoby pewnie nigdy nie zwróciły uwagi na taką kwestię, ale kładzenie się do łóżka może być poważnym problemem. Większość łóżek jest dość niskich, gdyż przyzwyczailiśmy się do spania w takiej właśnie pozycji. Jest to też bliskie naturze, ponieważ z filmów o jaskiniowcach możemy dowiedzieć się, że spali na różnych półkach skalnych, ale w rzeczywistości natura rzadko kiedy jest tak usłużna, aby przygotować dla nas łóżko idealne. Przez większość historii naszego gatunku spaliśmy tuż nad ziemią na różnych barłogach i chociaż nauczyliśmy się tworzyć znacznie lepsze łóżka, dalej ciągnie nas do ziemi. A w wielu kulturach spanie na macie rozłożonej na ziemi jest czymś zupełnie normalnym. W przypadku seniorów okazuje się jednak, że standardowo ustawione łóżko jest bardzo niewygodne.

Problem można zauważyć już po czterdziestym roku życia, kiedy nasze stawy stają się coraz mniej elastyczne i nasze mięśnie mają zmniejszoną siłę. Okazuje się, że położenie się na łóżku to całkiem spore wyzwanie, a wstanie z niego bywa jeszcze trudniejsze. Dla osób w podeszłym wieku, zwłaszcza jeśli łóżko jest bardzo plastyczne, pojawia się naprawdę spory problem, którego pokonanie wymaga dłuższego czasu.

Zobacz także: Łóżko wysokie dla seniora

Właśnie dlatego dla seniorów przygotowuje się łóżka na wysokich stelażach. Wiele z nich nie różni się specjalnie od tradycyjnych łóżek. Jedyna rzecz wyróżniająca je, to trochę wyższe nogi. Różnica wysokości też nie jest zbyt duża, ponieważ trzeba pamiętać, że w starszych pokoleniach przeciętny wzrost wcale nie był wysoki, a kompresja kręgów kręgosłupa powoduje, że osoby w podeszłym wieku mogą być trochę niższe niż w latach swojej młodości. W związku z tym stelaż łóżka dla seniora nie może być za wysoki, a wchodzenie do niego nie może oznaczać wdrapywania się na górę.

Kwestie budowy podstawy pod materac zwykle już nie budzą żadnych wątpliwości, chociaż i w tym temacie mogą pojawić się różnego rodzaju komplikacje i wątpliwości. Wielu seniorów musi mieć podniesioną głowę w czasie snu dla lepszego oddechu i ogólnego komfortu snu i odpoczynku, co oznacza konieczność zastosowania łóżka z odpowiednią regulacją wysokości. Warto też wspomnieć o specjalistycznych materacach na odleżyny i różnego rodzaju materacach ortopedycznych, które często wymagają nie do końca typowych stelaży, by działać w pełni prawidłowo i oferować swoją pełną funkcjonalność.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy