Odpowiednia dieta w przebiegu biegunki

Odpowiednia dieta w przebiegu biegunki

Biegunka to przypadłość, która z pewnością dotknęła każdego z nas. Jest to dolegliwość nieprzyjemna, która skutecznie potrafi wybić osobę chorą z codziennego rytmu oraz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Niezastąpionym lekarstwem na biegunkę jest odpowiednie dieta, która powinna spełniać kilka ważnych kryteriów. W tym artykule dowiesz się, jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis podczas biegunki! 

Przyczyny biegunki

Za najczęstszą przyczynę biegunki uznaje się zakażenia wirusowe oraz bakteryjne. Biegunka może być reakcją na określone leki lub choroby, takie jak nietolerancja laktozy, zapalenia jelit, niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki. Za częste wizyty w łazience jest także odpowiedzialny stres, jak i zatrucie pokarmowe.

Dieta podczas biegunki, czyli co jeść, a czego unikać?

Odpowiednio skomponowana dieta to kluczowy element podczas biegunki. To, co w tym czasie ląduje na naszych talerzach ma ogromny wpływ na długość oraz przebieg tego objawu. Co zatem jeść, aby nie pogorszyć naszego stanu?

Zwróćmy uwagę na to, aby przede wszystkim dieta w trakcie trwania biegunki była lekkostrawna oraz niskobiałkowa. Co to oznacza? Powinniśmy w tym czasie zrezygnować z dań tłustych, smażonych i ciężkostrawnych. Lekkie posiłki są konieczne, ponieważ podczas biegunki wchłanianie składników pokarmowych jest zaburzone, dlatego też pokarmy wymagające długotrwałego trawienia nie okażą się pomocne. W związku z tym zaleca się gotowanie na wodzie, parze lub też pieczenie bez użycia tłuszczu, co nie podrażnia dodatkowo naszego żołądka.
Powinniśmy także zrezygnować z błonnika pokarmowego w postaci nierozpuszczalnej, jednakże warto sięgać po błonnik rozpuszczalny w wodzie, który znajdziemy między innymi w jabłkach, gotowanej marchewce czy bananach. Błonnik w pierwszej postaci nie jest produktem wskazanym, ponieważ przyspiesza i wspomaga on nasz metabolizm, pobudzając aktywność motoryczną w przewodzie pokarmowym, co działa rozluźniająco na znajdującą się tam treść pokarmową. 
Ostra biegunka może prowadzić do odwodnienia, ponieważ szybkie i częste wypróżnianie się utrudnia wchłanianie wody przez nasz organizm, dlatego też w tym czasie niezbędne jest częste i odpowiednie nawadnianie! Zaleca się picie 2 lub więcej litrów płynów na dobę. Może to być woda, czarna herbata, napary ziołowe, jak i jogurty pitne. 
Podczas biegunki warto również zwiększyć podaż potasu, który znajdziemy w produktach takich jak ziemniaki, banany, orzechy czy migdały. 

Produkty zalecane podczas biegunki:

  • marchew, dynia, ziemniaki,
  • banany, czarna porzeczka, jagody, musy oraz przeciery z jabłek,
  • pieczywo pszenne, ryż biały, pszenny makaron, sucharki, wafle ryżowe,
  • gotowany kurczak, indyk, dorsz,
  • woda mineralna, zioła, słaba herbata,
  • kasza manna, kisiele, kleiki ryżowe.

Produkty niewskazane podczas biegunki

  • tłuste i smażone mięsa w postaci boczku, karczku, kiełbas,
  • warzywa wzdymające oraz surowe, takie jak rzodkiewka, kalafior,
  • rośliny strączkowe, m.in. fasola, bób, groch
  • tłuste przetwory mleczne- twarogi, sery pleśniowe, żółte sery,
  • słodzone napoje gazowane,
  • fast foody,
  • potrawy ostre i zbyt słone,
  • słodycze.
Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy