W każdej drogerii i dobrych aptekach jest dużo rodzajów past do zębów o różnym przeznaczeniu. Z fluorem lub bez, do zębów wrażliwych czy wybielające, wybór jest bardzo duży, nie tylko pod względem składu, ale także smakowym, jak i zapachowym.
Remedium na zęby wrażliwe
Pasty pomagajcie uporać się z nadwrażliwymi zębami to podstawa pielęgnacyjna dla osób borykających się z takim problemem. Za wszystko odpowiedzialne są kanaliki zębowe, które powinny być zakryte zębiną i dziąsłami. Czasami jednak z powodu różnych dysfunkcji i stanów chorobotwórczych w jamie ustnej zostają one odsłonięte, dlatego zęby są wrażliwsze na bodźce zewnętrzne. Zadaniem odpowiednio skomponowanej pasty do zębów jest stworzenie bariery ochronnej, poprzez uszczelnienie i zamkniecie kanalików zębowych. Konieczny jest także wybór past o niskim współczynniku ścieralności RDA, bo w innym przypadku szkliwo wrażliwych zębów może zostać jeszcze bardziej narażone na uszkodzenia.
Na zdrowy i śnieżnobiały uśmiech
Tego typu preparaty, w tym pasty do zębów, pomagają rozjaśnić szkliwo, likwidując przebarwienia i wyrównując koloryt zębów. Pasty wybielające możemy podzielić na trzy główne typy: enzymatyczne, ścierające i naturalne. Pierwsze z nich mają w składzie różne enzymy lub nadtlenek wodoru, a ich stopień ścieralności jest niski. Drugie z kolei charakteryzują się tym, że ścierają osad z płytki nazębnej w sposób mechaniczny, dlatego przeznaczone są dla osób o mocnym, zdrowym szkliwie. Ostatni rodzaj pasty wybielającej jest skomponowany na bazie samych naturalnych składników, czyli stosowanie jej jest bardzo bezpieczne dla wszystkich. Kupując tego typu pasty, trzeba uważać, aby dobrać ww. stopień RDA do stanu swojego uzębienia. Warto zaufać też dobrym, sprawdzonym markom, wśród których znajdują się m.in.: Blanx, Ultradent OPALESCENCE Toothpaste czy Yotuel. Czytanie etykietek to podstawa oczywiście.
Pasty bez fluoru
Jeśli stan twoich zębów nie jest idealny, czyli masz np. delikatne szkliwo i sporo zaleczonych ubytków, lepiej wybrać pastę bez fluoru, lub stosować ją naprzemiennie z pastą zawierającą fluor. W niewielkich ilościach ten składnik nie jest niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ ma właściwości bakteriobójcze. Jest jednak jedno „ale” – nie zapobiega powstawaniu próchnicy. Szczególnie pasta z fluorem niewskazana jest dla małych dzieci i kobietom w ciąży. Co więcej, po 20. roku życia zęby są na fluor całkowicie uodpornione, więc jego działanie jest praktycznie znikome. Bardzo dobre pasty są skomponowane na bazie naturalnych składników – różnych wyciągów roślinnych i ziołowych.
Oczywiście to nie wszystkie rodzaje past, bo jest ich znacznie więcej. Mogą to być pasty uniwersalne, pasty przeznaczone typowo dla dzieci i uniwersalne. Warto szukać past, które nie zawierają wielu sztucznych substancji, aby ochrona zębów byłą naprawdę jakościowa.
0 komentarzy