Ocet winny jest popularnym dodatkiem do potraw: to składnik sosów sałatkowych, marynat do mięs i gulaszów. Nadaje on potrawą charakterystycznego aromatu oraz smaku. Co więcej, ma również liczne właściwości zdrowotne. Co warto wiedzieć o occie winnym?
Ocet winny — ogólna charakterystyka
Ocet winny to produkt, który był ceniony za swoje właściwości prozdrowotne już w starożytności. Stosowano go do przyprawiania pożywienia, w postaci napoju oraz do przyprawiania żywności. Pełnił on także funkcję środka dezynfekującego oraz antybiotyku. Za początki produkcji tego wyjątkowego produktu wiążą się Francję, skąd wywodzi się jedną z najpopularniejszych metod produkcji octu — metodą Orleans. Nazwa techniki wywodzi się od miasta, które znajduje się wzdłuż szlaki winnego, na którym lokalni przedsiębiorcy zmienili wino, które zostało odrzucone przez handlarzy, na ocet winny.
Ocet winny i jego prozdrowotne właściwości
Ocet winny, zarówno ten otrzymywany z wina, jak i z winogron, niesie za sobą mnóstwo korzyści zdrowotnych, choć nie jest źródłem witamin, czy też składników odżywczych. Wykazuje on następujące działanie na organizm:
- poprzez niewielką zawartość kalorii i brak tłuszczu doskonale sprawdzi się w diecie osób, które są na diecie deficytowej, jako dodatek do sosów sałatkowych. Co więcej, hamuje on apetyt i przyspiesza metabolizm;
- wykazuje działanie bakterii;
- w związku z obecnością silnego antyoksydantu, jakim jest resweratrol, ocet winny spowalnia proces starzenia się, jak i również hamuje powstawanie przebarwień, zmarszczek, palm starczych;
- wspiera trawienie oraz stymuluje wydzielanie soków żołądkowych;
- może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi;
- dzięki obecności flawonoidów redukuje poziom cholesterolu we krwi, obniża ryzyko wystąpienia chorób serca oraz miażdżycy;
- poprzez wysoką zawartość kwasu octowego zwiększa wchłanianie magnezu i wapnia z pożywienia!
- może spowalniać absorpcję glukozy, co przeciwdziała gwałtownym skokom cukru we krwi.
Jakie są przeciwskazania do spożywania octu?
Spożywanie octu winnego w racjonalnych ilościach ma pozytywny wpływ na zdrowie. Jednak jego zbyt duże ilości w diecie mogą doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych układu pokarmowego, co może skończyć się refluksem, zgagą oraz nadkwasotą, a w dłuższej perspektywie nawet zwiększeniem ryzyka choroby wrzodowej.
Ocet winny nie jest rekomendowany osobom zmagającym się z chorobą refluksową przełyku, cierpiącym na choroby żołądka, czy na zgagę, ponieważ może on nasilić symptomy tych schorzeń.
0 komentarzy