Kwestie takie, jak budowa czy renowacja domu wiążą się z podjęciem wielu trudnych decyzji. Jednym z głównych aspektów jest rodzaj pokrycia dachowego. Decyzje o wyborze materiału powinny zostać postanowione w oparciu o kąt nachylenia dachu, osobiste preferencje, jak i kształt konstrukcji. Uwzględnić trzeba zarówno względy praktyczne, jak i estetyczne. Właściwie wybrane pokrycie ma niebagatelny wpływ na łatwość odprowadzania wody oraz na szczelność dachu.
Dachówka ceramiczna i nie tylko – trwale, a zarazem estetyczne materiały na pokrycie dachowe
Obecny rynek oferuje mnóstwo różnych pokryć dachowych, cechujących się różnymi właściwościami oraz cena. Najpopularniejszymi z nich są:
- Dachówka ceramiczna – ten rodzaj pokrycia dachowego cechuje się odpornością na działanie czynników zewnętrznych, długowiecznością oraz estetyką. Jest to drogi materiał, o dużej wadze, a efekt jego montażu jest po prostu piękny. Rekomenduje się ją do dachów o skomplikowanym kształcie. Każdy, kto zdecyduje się na zakup tego typu pokrycia dachowego, powinien uwzględnić kolor oraz rozmiar dachówek, jak i również lokalizacje domu. Dla bardziej skomplikowanych dachów zaleca sio zastosowanie dachówek o małym formacie, natomiast dla prostych – dachówki wielkoformatowe.
- Blacha i blachodachówka – są niedrogie, lekkie oraz szczególnie rekomendowane do dachów o nieskomplikowanej geometrii. Doskonale sprawdzają się w przypadku montażu na dwuspadowych dachach, których kąt nachylenia jest większy niż 9-10 stopni. Jest to także dobre rozwiązanie na dachy płaskie pod warunkiem, że mają one sztywne oraz wykonane z płyt wiórowych lub desek pokrycie. Cechują się tym, że są lekkie, trwale i proste w ułożeniu. Jednak nie zapewniają utrzymania ciepła w domu oraz nie tłumią one odgłosu padającego deszczu.
- Dachówka cementowa – choć jest ona bardzo podobna do ceramicznej, to jest od niej tańsza i wykazuje zbliżone właściwości. Stanowi niepalny, mrozoodporny i tłumiący hałasy materiał.
- Gont bitumiczny i papa – nie nadają się w przypadku bardzo stromych dachów. Producenci zazwyczaj dają 10 lat gwarancji. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne i klimatyczne. Ponadto są one tanie, jednak wymagają równego i sztywnego podłoża. Niestety cechują się niską izolacją dźwiękową i termiczną, a pokryty tym pokryciem dach ma krotka żywotność.
Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając najlepsze pokrycie dachowe?
Podczas wyboru pokrycia dachowego, bez względu czy będzie to dachówka ceramiczna, blacha czy też inny z wyżej wymienionych rodzajów, trzeba wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Od spadzistości dachu zależy między innymi wymagana gęstość pokrycia. Co więcej, w Polsce występują określone normy, które określają minimalne oraz maksymalne nachylenie dachu dla poszczególnych pokryć dachu. Tak więc trzeba to uwzględnić jeszcze przed zakupem wybranego pokrycia dachowego.
0 komentarzy