W przemyśle trzeba stawiać na rozwój. Aby dana branża była konkurencyjna, niewątpliwie duże znaczenie mają innowacje, przy czym wcale inwestycja nie musi być bardzo kosztowna, wszak można zdecydować się na siłowniki pneumatyczne. Czas na ich temat dowiedzieć się więcej.
Siłownik pneumatyczny - dlaczego jego stosowanie jest tak ważne?
Jak wiecie, niejednokrotnie małe rzeczy mają duże znaczenie i mogą wpływać na bezpieczeństwo oraz komfort pracy. Na pewno można powiedzieć, że właśnie siłownik pneumatyczny, choć niepozorny, może znacząco wpływać na bezpieczeństwo i wygodę pracy. Przeciętny człowiek zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo pomocne w przemyśle, nawet ciężkim, ale i codziennym życiu są siłowniki pneumatyczne. Warto wiedzieć, że wprawiają one w ruch urządzenia, a dzięki temu nie ma konieczności wykorzystywania siły mięśni człowieka. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma również czynnik napędzający, którym jest sprężone powietrze. Niewątpliwie to medium jest łatwo dostępne. Zastosowanie siłownika pneumatycznego jest naprawdę szerokie. Można go stosować tam, gdzie nie ma możliwości wykorzystywania energii elektrycznej, ale również tam, gdzie warunki pracy uznawane są za potencjalnie niebezpieczne. Wybierając właściwy model siłownika pneumatycznego można mieć pewność, że sprawdzi się zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach.
Bezpieczeństwo i ekologia w jednym - dlaczego warto stosować siłownik pneumatyczny?
Używanie siłownika pneumatycznego niewątpliwie może przyspieszać pracę. W tym przypadku ten niepozorny element zapewnia maksymalną funkcjonalność, co wynika z faktu, że zamiast używania kapitału ludzkiego można wykorzystać siłownik pneumatyczny oraz sprężone powietrze. Chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że jakość powietrza jest fatalna i duży wpływ na taki stan rzeczy ma właśnie przemysł. Na szczęście siłowniki pneumatyczne są nie tylko bezpieczne, ale i w pełni neutralne dla środowiska. Kolejną ich zaletą jest szerokie spektrum zastosowania, ale nie tylko w przemyśle, ale również w codziennym życiu. Siłowniki pneumatyczne używane są w halach produkcyjnych, na liniach produkcyjnych, ale i na liniach do pakowania produktów. Mogą być wykorzystywane w samochodach ciężarowych do podnoszenia i opuszczania platform wyładunkowych. Z siłowników pneumatycznych korzystają również służby ratunkowe w takich sprzętach jak przecinaki i rozwieraki. Siłowniki używane są także w codziennym życiu. Znajdują się choćby w bramach wjazdowych.
Siłowniki pneumatyczne - rodzaje przydatne w różnych branżach
Siłowniki pneumatyczne są bardzo przydatne. Warto jednak poznać rodzaje siłowników i wybrać odpowiedni model. Na początek jednak należy zwrócić uwagę na samą budowę siłownika pneumatycznego. Ważnym elementem niewątpliwie jest cylinder pneumatyczny, a także tłok pneumatyczny. Oczywiście nie można zapominać o tulei prowadzącej czy pierścieniu uszczelniającym. Wybierając te niepozorne urządzenia, warto zwracać uwagę na ich jakość i materiał, z jakiego są wykonane.
Warto więc postawić na dobrego producenta siłowników pneumatycznych, takiego jak Pneumatig. Na pewno te urządzenia muszą być odporne na korodowanie, ale powinny być też wyposażone w naprawdę dobry pierścień uszczelniający, który zapobiega ucieczce medium. Wśród rodzajów siłowników pneumatycznych oferowanych przez producenta siłowników można wyróżnić liniowe, krzywoliniowe czy kątowe. Można też zrobić podział ze względu na przesuw elementu wykonawczego jakim jest tłoczysko. Wtedy wyróżniamy siłowniki jednostronnego działania i siłowniki dwustronnego działania. W tych pierwszych czynnik roboczy, czyli sprężone powietrze przesuwa tłok w kierunku występowania większego obciążenia. Jeżeli nie występują obciążenia, to tłoczysko wraca do pierwotnej pozycji. Natomiast w siłownikach dwustronnego działania medium doprowadzane jest na zmianę do jednej i drugiej komory, przy odpowietrzeniu przeciwległych komór cylindra.
Wybór siłowników pneumatycznych niewątpliwie jest bardzo ważny. Szczególnie, że te urządzenia mają tak duże spektrum zastosowania. Niewątpliwie ich dużą zaletą jest fakt, że nie generują zanieczyszczenia powietrza. Oczywiście nie zapominajcie o wyborze urządzeń, które są objęte normą sprzedaży taką jak ISO. Standaryzacja sprawia, że bardzo łatwo jest dobrać mocowania, ale też w razie awarii łatwo znaleźć nowy siłownik pneumatyczny.
0 komentarzy