Wady i zalety pracy zdalnej

Wady i zalety pracy zdalnej
Ostatnie lata sprawiły, że praca zdalna stała się bardzo popularnym sposobem wykonywania obowiązków zawodowych. Wielu właścicieli małych i dużych firm, a także globalne korporacje zdecydowały się na wprowadzenie trybu pracy zdalnej dla swoich pracowników na stałe lub w trybie hybrydowym. Tak znacząca zmiana wpłynęła nie tylko na funkcjonowanie firm, ale przede wszystkim na to, w jaki sposób praca jest organizowana oraz rozliczana.

Pierwsze sukcesy pracy zdalnej

Pandemia zmusiła pracodawców do niemal całkowitej zmiany sposobu, w jaki zarządzają oni swoimi podwładnymi. W wielu branżach pracownicy zostali po prostu wysłani do domów z laptopami bez jakichkolwiek wytycznych. Spowodowało to, że menadżerowie przez jakiś czas mieli poważny problem związany z optymalnym zarządzaniem własnymi zespołami.

Zarówno pracownicy szczebla najniższego, jak i kadra zarządzająca – wszyscy musieli przystosować się do nowego trybu funkcjonowania. W wielu branżach po jakimś czasie wydajność nawet wzrosła. Okazało się, że osoby wykonujące swoje obowiązki z domu są w stanie zakończyć je szybciej i lepiej, niż kiedy przebywały w biurze.

Praca zdalna jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim dla tych, którzy na co dzień korzystają głównie z komputera, aby wykonać wszystkie swoje zadania. W takim wypadku proces przeniesienia z biura do domu (oczywiście, jeśli przedsiębiorstwo jest dobrze zarządzane) staje się w miarę naturalny i nie wpływa negatywnie na wydajność oraz wyniki pracownika.

Nawet po zniesieniu większości restrykcji wiele firm zdecydowało się na pozostanie przy całkowitej pracy zdalnej. Niektóre z nich działają w trybie hybrydowym, pozwalając pracownikowi decydować, w które dni przychodzi do biura, a w które wykonuje swoje zadania w domu.

Praca zdalna – tak, ale nie w każdej branży

Jeżeli chodzi o portal Dryg oferty pracy dostępne na nim są zróżnicowane, ale mnóstwo z nich związanych jest z branżami, które najbardziej ucierpiały na wydarzeniach z ostatnich lat. Zawody takie jak cieśla, malarz, portier czy operator maszyn nie mogą być wykonywane zdalnie. Z tego powodu zatrudniający takich fachowców przedsiębiorcy wymagają od pracowników obecności w zakładzie pracy czy na miejscu budowy. Praca w gastronomi czy w kosmetyce również nie może być przeprowadzana zdalnie.

Poza tym, że niektóre sektory po prostu nie mogą przejść na home office, w wielu przypadkach okazało się, że ten tryb posiada także wiele minusów. Pracodawcy nie zawsze są w stanie zweryfikować czy pracownik przebywa przy swoim komputerze, a także czy znajduje się w miejscu, w którym powinien być według ustaleń z przełożonym.

Jak pokazują badania, pomimo tego, że duże korporacje dość chętnie przechodzą na tryb zdalny, małe i średnie firmy nie czynią tego tak ochoczo. Być może związane jest z to możliwościami, jakimi dysponują, aby optymalnie weryfikować wykonaną pracę. Również sami pracownicy nie są jednomyślni w tej kwestii. Wielu z nich bardzo chętnie regularnie chodzi do biura, ponieważ stałe przebywanie w domu negatywnie wpływa na ich komfort psychiczny.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy