Izolacje wysokotemperaturowe - do czego służą?

Izolacje wysokotemperaturowe - do czego służą?

Materiały używane w przemyśle mają oczywiście określone cele. Może laikom wydają się zupełnie zbędne, jednak wszystkie działania podejmowane przez inżynierów mają określone zadania. Tak samo jest z izolacjami wysokotemperaturowymi.

Celów używania tych materiałów jest kilka. Po pierwsze, może to być czynnik ekonomiczny. Potrzeba oszczędzania energii i utraty ciepła jest bardzo ważna. Możemy zatem zaobserwować rury ciepłownicze obłożone właśnie izolacjami wysokotemperaturowymi. Kolejny istotny cel skłaniający do używania tego rodzaju wyrobów to normy i wymagania BHP. Zadaniem izolacji wysokotemperaturowych jest ochrona przed oparzeniem każdego, kto znajdzie się w ich pobliżu. Ponadto wchodzą tu w grę również kwestie technologiczne. Czyli chęć utrzymania stałej temperatury oraz zapobiegania wydostawania się otwartego ognia poza strefę do tego przeznaczoną.

Materiał, z jakiego wykonywane są izolacje wysokotemperaturowe, jest bardzo istotny. Musi on bowiem zapewnić odpowiednią jakość i dać gwarancję jakości. Produkty te wykonywane są zatem z surowców pochodzenia mineralnego i organicznego. Równie ważna jest tu struktura wspomnianego materiału. Wykorzystuje się zatem produkty włókniste, porowate czy ziarniste.

Producenci określają dokładnie zakres temperatur w jakich mają funkcjonować izolacje wysokotemperaturowe. Są to zatem granice od +50 stopni Celsjusza do +1800 stopni Celsjusza. Niektórzy producenci określają swoje wyroby nawet jako ogniotrwałe. Jest to szczególnie istotne w kwestii bezpieczeństwa. Wyobraźmy sobie sytuację pożaru. Użycie tego rodzaju materiałów daje szansę siłom ratunkowym na opanowanie żywiołu.

Naturalnie, producentom zostały narzucone normy jakie muszą spełniać izolacje wysokotemperaturowe. Jest to między innymi wskaźnik PN-EN ISO 9229:2007. To w niej wskazane są dokładnie materiały, jakie mogą być stosowane. Są to na przykład izolacje wysokotemperaturowe wykonane z pianki polietylenowej, keramzyt czy korek.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy