Miasto Łódź pęka w szwach od atrakcji turystycznych, o uroku których nie trzeba nikogo przekonywać. Warto wiedzieć jednak, że nieopodal aglomeracji rozciągają się przepiękne krajobrazy: Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Łagiewniki czy Arboretum w Rogowie. Przekonaj się, gdzie warto wyskoczyć na weekend, będąc w okolicach Łodzi.
Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich
Pomiędzy Łodzią, Brzezinami a Strykowem znajduje się przepiękny, malowniczy Park Krajobrazowy Wniesień Łódzkich. Pod względem granic administracyjnych rozciąga się on na terenie dwóch miast (Łodzi i Brzezin) oraz pięciu miejscowości (Nowosolna, Stryków, Brzeziny, Dmosin, Zgierz). To miejsce wprost stworzone do rodzinnych pikników, pieszych i rowerowych wycieczek. Bez wątpienia zasługuje on na miano przyrodniczej perły środkowej Polski. Właśnie ten zakątek wybrał na swoje ulubione miejsce na ziemi Jarosław Iwaszkiewicz, który zwykł spędzać niemal wszystkie wolne chwile w, leżącym na terenie parku, dworze w Byszewach. Odnowiony dworek nie jest jednak jedynym miejscem, które warto odwiedzić podczas turystycznej wędrówki. Znajdują się tutaj również szereg innych zabytków, zachwycające piękno przyrody i dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych zarówno dla pieszych, jak i preferujących wycieczki rowerowe. Wszystko poprzetykane nitkami rzek, soczystą zielenią lasów i pól.
Łagiewniki
To dzięki Łagiewnikom Łódź może się szczycić zabytkami liczącymi setki lat. Tutaj powstał najstarszy zabytek w mieście — kapliczka św. Antoniego, za sprawą której w okolicy zaczęły się dziać cuda. Do dziś miejsce to słynie z wyjątkowo gorącego kultu religijnego związanego z powstałym w XVIII wieku kościołem oraz wieloma kapliczkami rozsianymi po łagiewnickim lesie. Tereny leśne stanowią również jedno z ulubionych przez łodzian miejsc, w których można spędzać wolny czas. Warto wiedzieć również, że dzięki pracom archeologicznym prowadzonym w pobliżu dzisiejszego klasztoru franciszkanów znaleziono monety sprzed dwóch tysięcy lat. Pochodzą jeszcze z czasów rzymskich! Łagiewniki to zatem miejsce, w którym spotykają się wielowiekowe zabytki, stanowiące gratkę dla historyków, piękno przyrody oraz mistycyzm religijny.
Rezerwat Przyrody Niebieskie Źródła w Tomaszowie Mazowieckim
Wywierzyska kresowe, które można zobaczyć w rezerwacie przyrody Niebieskie Źródła należą do najcenniejszych w Europie. Mają niezwykle charakterystyczną barwę, niespotykaną nigdzie indziej w Polsce. Woda ma kolor niebiesko-błękitno-zielony, będący skutkiem działania rozproszonego światła słonecznego. Niezwykłego uroku dodają temu miejscu również gejzery z piasku o bardzo dużej zawartości kwarcu. Są wyrzucona przez czystą, pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń chemicznych i fizycznych, wodę. Co ciekawe, woda ta ma stałą temperaturę 9 stopni Celsjusza, która w żadnym momencie roku nie spada. Z tego powodu wody jezior znajdujące się w okolicy nigdy nie zamarzają. Dodatkową zachętą do odwiedzenia rezerwatu jest fakt, że stanowi on ostoją dla wielu bardzo rzadkich gatunków ptaków, na przykład remiza i zimorodka, które kompletnie nie mają już lęku przed człowiekiem i pozwalają się karmić wprost z ręki.
Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki
Park utworzono w 1989 roku, chcąc objąć ochroną charakterystyczną przyrodę doliny rzecznej Warty i Widawki. Rozciąga się on na terenie 25330 hektarów i przyciąga turystów zwłaszcza zróżnicowaną rzeźbą terenu. Szczególnie warto zobaczyć malownicze przełomy Warty. Wysokości względne stoków osiągają tutaj 45 metrów, a na powierzchni można obserwować wiekowe utwory wapienne. Stojąc na wzgórza można nacieszyć oko panoramą meandrujących rzek i starorzeczy. Sąsiadują tu ze sobą obszary wydmowe, torfowiska, podmokłe tereny, a wszystko wzbogaconą niezwykłą roślinnością, także bagienną. Wędrując po parku spotkać możemy również wiele dobrze zachowanych zabytków, które stanowią świadectwo dawnych budowli urbanistycznych. Ze względu na to bogactwo fauny, flory oraz wartość kulturalną Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc w okolicy Łodzi i Polsce centralnej.
Arboretum w Rogowie
To jeden z najcenniejszych, najbogatszych pod względem gatunków i odmian drzew oraz krzewów tego typu ogrodów w całej Europie. Znajduje się na terenie powiatu brzezińskiego w gminie Rogów na Wysoczyźnie Rawskiej. Na powierzchni 54 hektarów sadzi się tutaj ogromne ilości roślin tego samego gatunku, tworząc tym samym niezwykły bank genów. Odwiedzający Arboretum mają nawet możliwość kupienie rozmaitych, rzadkich roślin. Na turystów czeka tutaj ponad 2800 różnych gatunków drzew i krzewów ze wszystkich zakątków naszej strefy klimatycznej. Wiele z nich to bardzo rzadko występujące i zagrożone gatunki. Spotkać tu można nawet egzotyczne okazy, choćby drzew rosnących tylko w Chinach. Niezwykłość zgromadzonych w Arboretum okazów pozwala docenić profesjonalny komentarz naukowców-kustoszy tego miejsca.
0 komentarzy