Uniejów to niewielkie miasteczko w województwie łódzkim, które stosunkowo niedawno zasłynęło w całej Polsce dzięki pokładom wody termalnej. W 2012 roku Uniejów oraz kilka sąsiednich miejscowości (Człopy, Zieleń, Spycimierz oraz Spycimierz Kolonia) uzyskały status pierwszego uzdrowiska termalnego w Polsce. Uzdrowisko Uniejów specjalizuje się, co zostało potwierdzone przez Ministra Zdrowia, w leczeniu chorób ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, reumatologicznych, naczyń obwodowych oraz skóry. Lecznicze wody termalne Uniejowa zawierają związki krzemu, siarki, jod oraz radon i są unikalne w skali całego kraju.
Mapa Uniejowa ma pomóc Wam w odkrywaniu uroków tego miejsca oraz korzystaniu ze wszelkich atrakcji, w które bogaty jest sam Uniejów oraz okolice. Najmocniejszym punktem na mapie Uniejowa są rzecz jasna Termy Uniejów – czyli kompleks termalno-basenowy, gdzie skorzystać można z dobrodziejstw gorącej, leczniczej wody, popływać w basenie, dać się ponieść nurtowi „dzikiej rzeki”, wymasować biczami wodnymi, zrelaksować się w kompleksie saun, czy w tężni solankowej. Znajdziemy tam również liczne atrakcje dla dzieci – takie jak brodziki, niecki i restaurację, która serwuje również dziecięce menu. Termy Uniejów to także kompleks nowoczesnych boisk piłkarskich, termalny park linowy oraz klub Nautilus z kręgielnią i pizzerią. Czekaja tam na Was same atrakcje!
Dla wszystkich, którzy uwielbiają słońce i plażowanie Uniejów ma atrakcję w postaci niewielkiej plaży nad Wartą z wyznaczonym kąpieliskiem. Jak pokazuje nasza Mapa Uniejowa – plaża położona jest tuż obok Term Uniejów. Na rozległych terenach obok plaży często odbywają się okolicznościowe eventy, festyny oraz koncerty.
Dzięki sławie wód termalnych i świetnemu wykorzystaniu Funduszy Unijnych Uniejów stał się doskonałym miejscem na weekendowy wypad dla całej rodziny. Szczególnie, że Termy Uniejów to nie jedyna atrakcja miasteczka. Jak wskazuje nasza mapa Uniejowa można znaleźć tu ciekawe zabytki. W bezpośrednim sąsiedztwie basenów znajduje się Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, który jest główną wizytówką okolic od XIV w. Obecnie w zamku mieści się restauracja, hotel oraz centrum konferencyjne. W otoczeniu średniowiecznych murów można więc spędzić kilka dni, zjeść wyśmienity posiłek, zorganizować firmowy event, czy przyjęcie weselne. Zamek otoczony jest zabytkowym parkiem. Obok zamku, najbardziej wartościowym zabytkiem jest gotycka Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny położona przy pięknie utrzymanym rynku.
Dzięki napływowi turystów z całego kraju doskonale rozwinęła się baza noclegowa miasta. W Uniejowie możemy znaleźć wiele nowoczesnych hoteli, w których można skorzystać z zabiegów SPA, a także sporo kwater prywatnych. Oferta cały czas się powiększa, ponieważ tutejsze atrakcje przyciągają turystów z całej Polski.
Mapa Uniejowa powstała, by ułatwić Wam planowanie pobytu w tym urokliwym, wyjątkowym miejscu. Dzięki mapie możecie wyszukiwać ciekawe miejsca i atrakcje w Uniejowie i okolicach po kategoriach, jakie do nich przypisaliśmy (np. basen, atrakcje dla par, atrakcje dla dzieci, zabytki, architektura, hotele). Nasza mapa Uniejowa umożliwia Wam również wyszukiwanie konkretnych miejsc po nazwie, czy opisie. To pomoże Wam precyzyjnie zlokalizować to, czego szukacie.
Każde miejsce na mapie Uniejowa ma precyzyjnie podany adres oraz zdjęcia. Część miejsca posiada również godziny otwarcia oraz cennik.
Jeśli korzystacie z mapy Uniejowa pamiętajcie, że uzdrowisko Uniejów to nie tylko samo miasto, ale również okoliczne wioski – m.in. Spycimierz położony w odległości zaledwie ok. 3 km od miasta. Miejscowość ta co roku przyciąga setki turystów ponieważ słynie z pięknych kwiatowych dywanów, które mieszkańcy układają w święto Bożego Ciała.
Cały czas uzupełniamy naszą mapę, dodajemy zdjęcia oraz opisy. Jeśli uważacie, że mapa Uniejowa jest niekompletna – napiszcie do nas, a z przyjemnością uzupełnimy ją o nowe informacje i atrakcje biorąc pod uwagę Wasze sugestie.
Uniejów to miasto o długiej historii. Pierwsze wzmianki o Uniejowie pochodzą z XII wieku, natomiast w 1285 r. nadano miejscowości prawa miejskie. Na rozwój Uniejowa wpłynęło z pewnością wybudowanie zamku, w którym do XV w. mieściła się rezydencja arcybiskupów gnieźnieńskich.
Historia nie oszczędzała Uniejowa – miasto zostało splądrowane podczas potopu szwedzkiego, odebrano mu prawa miejskie, w ramach represji za powstanie styczniowe, a podczas walki o przeprawę na Warcie w czasie II wojny światowej śmierć poniosło wielu cywili.
Uniejów odniósł ogromny sukces… przez przypadek. W latach 70. XX w. padła decyzja o poszukiwaniu ropy naftowej. W 1978 r. wykonano pierwsze odwierty, z których popłynęła gorąca woda termalna. Jednak wtedy jeszcze nie doceniono jej potencjału. Badania geologiczne zostały wznowione dopiero w latach 90. I to wtedy pojawiły się pomysły na wykorzystanie tego bogactwa.
Na początku XXI w. Uniejów nareszcie zyskał szansę stania się rozpoznawalną w całym kraju miejscowością turystyczną. Dzięki unikalnym, leczniczym właściwościom uniejowskiej wody termalnej oraz funduszom unijnym w 2008 roku otwarto Termy Uniejów (I etap inwestycji), które zaczęły przyciągać tłumy turystów. W 2012 r. Uniejów oraz okoliczne miejscowości uzyskały oficjalnie status uzdrowiska.
Dynamicznie rozwijająca się miejscowość przyciąga nowych mieszkańców, nowych inwestorów oraz turystów. Mapa Uniejowa wzbogaca się o nowe realizacje – od hoteli i atrakcji sportowych, po nowe luksusowe osiedla, w których do każdego mieszkania podciągnięto wodę termalną.