Łowicz jest ok 28-tysiędznym miastem powiatowym. Pierwsza wzmianka o Łowiczu pochodzi już z 1136 roku! Nazwa Łowicz może pochodzić od czasownika „łowić”, który może być rozumiany jako „polować” lub jako „miejsce nadające się na polowanie”. Miasto w ciągu rozwijało się, zyskiwało nowe przywileje (np. przywilej menniczy, czy „solny”) i pozostawało pod władzą arcybiskupów gnieźnieńskich. Dzięki położeniu na ważnych szlakach handlowych oraz jarmarkom do miasta przybywali nowi osadnicy, w tym osadnicy Żydowscy, którzy ok 1826 r. stanowili prawie 2/5 mieszkańców Łowicza.
Mapa Łowicza bogata jest w różne zabytki, ciekawe miejsca oraz atrakcje. Region znany jest z bogatego folkloru, a najbardziej rozpoznawalnym jego elementem są tradycyjne wycinanki łowickie oraz tradycyjne obchody święta Bożego Ciała.
Nasza mapa Łowicza powstała, by przybliżyć Wam uroki tego miasta i pokazać wszelkie atrakcje i zabytki w jednym miejscu. Ułatwi Wam to zaplanowanie czasu wolnego w Łowiczu w taki sposób, by zaliczyć wszystkie najważniejsze atrakcje.
Łowicz jest miastem o bogatej historii i niepowtarzalnym klimacie. Znajdą się tu również ciekawe atrakcje dla dzieci. Najmłodszych przyciągnąć może Muzeum w Łowiczu, które organizuje edukacyjne zajęcia muzealne i specjalne oprowadzania z przewodnikiem dedykowane najmłodszym. Ciekawą, niespotykaną nigdzie indziej atrakcją dla dzieci jest łowickie Muzeum Guzików, które prezentuje guziki we wszystkich aspektach i jest unikatem na skale światową. W muzeum można dowiedzieć się nieco o historii tego elementu garderoby oraz zobaczyć guziki słynnych postaci. W Łowiczu można także udać się z dziećmi do Kina Fenix oraz eksplorować ruiny zamku.
Ale Łowicz to atrakcje nie tylko dla dzieci. Dorośli również zachwycą się urokiem miasta. Pośród unikatowej zabudowy można tu np. podziwiać murale, czy odpocząć w zaciszu parku miejskiego. Ci, którzy wolą wypoczywać aktywnie powinni natomiast odwiedzić Pływalnię Miejską. Łowicz warto odwiedzić w święto Bożego Ciała. Przez miasto przechodzi wtedy tradycyjna, barwna procesja, a wielu uczestników ma na sobie tradycyjne stroje łowickie, które obok krakowskich uznawane są za najpiękniejsze stroje ludowe w Polsce. Łowickie Boże Ciało zostało umieszczone na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mapa Łowicza bogata jest w zabytki. Do najbardziej znanych należą pozostałości zamku biskupów gnieźnieńskich z częścią zrekonstruowanych budynków. Rozpoznawalnym zabytkiem Łowicza jest także baszta Kalickiego, stanowiąca część XIX- wiecznego zespołu pałacowego. Inne warte odwiedzenia zabytki to chociażby rezydencja Biskupa Łowickiego, unikalny trójkątny rynek, czy piękny Klasztor sióstr Benedyktynek. Będą w Łowicz warto zwrócić uwagę także na kamienice, w tym kamienicę Patrycjuszowską przy ul. Zduńskiej oraz zabytkowe kościoły.
Nasza mapa Łowicza powstała, by ułatwić zwiedzanie miasta. Wszystkie obiekty, zabytki i atrakcje podzieliliśmy na intuicyjne kategorie, dzięki którym każdy będzie mógł odnaleźć najodpowiedniejszą dla siebie propozycje. Wśród filtrów miejsc znajdziecie m.in. takie kategorie jak: atrakcje dla dzieci, atrakcje dla par, atrakcje sportowe, zabytki, czy architektura.
Mapa Łowicza cały czas wzbogaca się o nowe miejsca i informacje. Jeśli uważacie, że brakuje tutaj wyjątkowo ciekawych obiektów lub chcielibyście współtworzyć naszą mapę Łowicza – zapraszamy do kontaktu!