Daniel Liebeskind to obecnie jeden z najbardziej znanych i cenionych architektów na świecie. Urodził się 12 maja 1946 roku w Łodzi w rodzinie Żydów polskiego pochodzenia, której udało się uchronić przed Holokaustem. Liebeskind początkowo studiował muzykę w Tel-Awiwie, jednak ostatecznie porzucił ten kierunek dla architektury, którą ukończył na Cooper Union of the Advancement of Science and Art w Nowym Jorku, gdzie obecnie mieszka. Od 1965 roku posiada obywatelstwo amerykańskie. Daniel Liebeskind był również wykładowcą na wielu światowych uczelniach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Kanadzie. Od 1989 prowadzi wraz z żoną Niną, która podziela pasję męża, Studio Daniel Liebeskind. Prywatnie architekt jest szczęśliwym mężem i ojcem trójki dzieci: Lev, Noam i Rachel.
Światowej sławy architekt o polskich korzeniach
Liebeskind, co wielokrotnie podkreśla, dorastał w rodzinie polsko-żydowskiej, gdzie mówiono zarówno w języku polskim, jak również jidysz. Z domu wyniósł miłość do kultury, sztuki, a także postawę patriotyczną wobec Polski. W licznych wywiadach i wypowiedziach architekt z dumą podkreśla swoje korzenie. Pomimo, że mieszka w Nowym Jorku, to właśnie Łódź uważa za najważniejsze miejsce na ziemi, które ukształtowało jego tożsamość oraz twórczość widoczną w jego realizacjach. Słynny architekt po raz ostatni odwiedził rodzime miasto w 2017 roku, przyjmując zaproszenie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Dowodem na to, że architekt uważa Łódź za ważne miasto było wsparcie ambasadorskie podczas kandydatury miasta na organizatora EXPO 2022. Podczas swojej niedawnej wizyty, Liebeskind pozytywnie ocenił zmiany zachodzące w mieście. Powszechnie wiadomo, że Daniel Liebeskind ma być również projektantem Nowego Centrum Łodzi, jednak w tej chwili brakuje konkretnych szczegółów i ustaleń, również władze Łodzi milczą w tej sprawie.
Projekty architektoniczne
Daniel Liebeskind jest przedstawicielem dekonstruktywizmu. W jego projektach widać silny wpływ filozofii, muzyki, a także przewijający się motyw Holokaustu,co sprawia, że jego realizacje nie są łatwe w odbiorze. Początkowo nazywano go „architektem dźwięku”, ponieważ jego pierwsze projekty powstawały na papierze nutowym. Liebeskind od dzieciństwa grał na akordeonie i nieprzypadkowo studiował muzykę, która jest jego drugą wielką pasją. Cechą charakterystyczną architektury Liebeskinda są wyraziste, często zaskakujące formy geometryczne, ale również wykorzystanie niekonwencjonalnych materiałów. Daniel Liebeskind jest znany przede wszystkim jako architekt projektów muzealnych. Do najważniejszych realizacji należą: Muzeum Żydowskie w Berlinie, Imperial War Museum North w Manchesterze, Muzeum Felixa Nussbauma w Niemczech, Royal Ontario Museum w Toronto czy Muzeum Żydowskie w San Francisco. Liebeskind ma również na swoim koncie projekt „Strefy Zero” – pozostałości po słynnym Word Trade Center w Nowym Jorku. Ze względu na charakter jego realizacji, niejednokrotnie napiętnowanych wojną, można dostrzec przenikanie się architektury i symboliki. Dzięki monumentalnym, nieco niepokojącym kształtom upamiętnia pamięć o ofiarach Holokaustu, przed którym ocalała jego rodzina. Daniel Liebeskind miał okazję zaprojektować również apartamentowiec przy ulicy Złotej 44 w Warszawie, który jest najwyższym gmachem w całej Europie – liczy aż 192 metry wysokości i mieści aż 52 piętra. Wśród planowanych realizacji znajduje się również Nowe Centrum Miasta: Brama Łodzi. Niewątpliwie Daniel Liebeskind jest jedną z najważniejszych postaci w świecie architektury. Prestiż i talent Łodzianina potwierdzają również zdobyte przez niego nagrody takie jak: Deutsche Architektpreis (Niemiecka Nagroda Architektoniczna) oraz Hiroshima Art Prize z 2001 roku, którą został uhonorowany jako pierwszy architekt w historii.
0 komentarzy