Osoby, które dopiero planują swoją karierę zawodową lub rozważają przebranżowienie, często uwzględniają warunki na rynku pracy w konkretnym mieście. Nic dziwnego, że osoby mieszkające na co dzień w Łodzi (lub planujące przeprowadzkę do niej) szukają różnych rankingów i zestawień, które pozwolą im na zorientowanie się, kogo szukają pracodawcy. Jakich specjalistów brakuje w tym momencie w Łodzi i jakie są prognozy na przyszłość?
Kto może liczyć na szybkie zatrudnienie?
W Łodzi (i całym województwie łódzkim) działa obecnie mnóstwo firm – także zagranicznych. Aby mogły znaleźć klientów na swoje usługi czy produkty (lub nawiązywać współpracę z dostawcami i innymi firmami) niezbędne jest zatrudnienie dobrego przedstawiciela handlowego. Z raportów i ofert pracy u największych łódzkich pracodawców (takich jak np. Atlas) wynika, że przedstawiciele handlowi są wciąż mocno poszukiwani. Brakuje także poliglotów – wiele łódzkich firm (na czele z Fujitsu, Infosysem czy Capitą) poszukuje osób, które biegle posługują się językiem obcym (głównie angielskim i niemieckim, jednak zdarza się zapotrzebowanie także na znajomość innych języków). Czekają na nie stanowiska specjalistów ds. obsługi klienta zagranicznego. Warto zauważyć, że zarówno w jednym jak i w drugim przypadku pracownicy nie mogą narzekać na zarobki – sięgają one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych (w zależności od stanowiska, firmy i stażu pracy; kwota kilkunastu tysięcy złotych dotyczy w tym przypadku głównie przedstawicieli handlowych).
Branża IT, operatorzy maszyn, logistycy
W całym kraju brakuje informatyków, analityków komputerowych, programistów. Nie inaczej jest w Łodzi. Zatrudnienie znajdą np. w firmach takich jak Deloitte, EY, PwC, ale i w Transition Technologies, gdzie brakuje osób z odpowiednimi umiejętnościami informatycznymi. Potrzeba także operatorów maszyn (w tym także maszyn tkackich i dziewiarskich, choć najwięcej osób poszukiwanych jest do pracy przy obsłudze maszyn spożywczych , do obróbki drewna i do produkcji wyrobów gumowych). Ze względu na korzystne położenie miasta swoją siedzibę w Łodzi (lub w jej okolicach) ma również wiele firm logistycznych – osoby, które sprawnie zarządzają łańcuchem dostaw również mogą liczyć na zatrudnienie.
Analitycy finansowi i farmaceuci
W Łodzi bez wątpienia największą przyszłość mają dwie branże – IT i branża finansowa. W przypadku tej drugiej zdecydowanie brakuje ekonomistów i analityków finansowych, a być może już wkrótce zapotrzebowanie na nich będzie jeszcze większe. Na brak ofert pracy nie powinni narzekać także farmaceuci; przychody łódzkich firm farmaceutycznych naprawdę imponują. Do największych pracodawców z tej branży należą Adamed, Aflofarm, Sensilab czy Sandoz.
Osoby, które dopiero planują swoją karierę zawodową lub chcą się przebranżowić, powinny więc celować w branżę informatyczną, logistyczną, finansową, farmaceutyczną lub handel. Duże znaczenie ma również znajomość języków obcych.
W IT mnóstwo ofert pracy w Łodzi: https://nofluffjobs.com/jobs/lodz?criteria=city%3Dlodz