Łódź nie ustaje w staraniach, żeby stawać się miastem coraz bardziej przyjaznym rowerzystom. Stale powstają tutaj nowe ścieżki rowerowe, ruszył też projekt roweru miejskiego. Miłośnicy jazdy na dwóch kółkach mogą liczyć na szereg udogodnień i stale rozwijaną, odnawianą infrastrukturę. Zobacz, które ścieżki rowerowe w Łodzi są najpiękniejsze i dokąd wybrać się rowerem w weekend.
Ścieżka rowerowa ‒ szlakiem fotokodów
Fotokody, czyli pierwszy w Europie mobilny system informacji turystycznej, został wykorzystany do opracowania łódzkich szlaków turystycznych zarówno dla miłośników pieszych wędrówek, jak i fanów jazdy na rowerze. W ramach projektu udostępniono i opisano aż 53 łódzkie zabytki, które zostały ułożone w dwie trasy: wille i pałace oraz architektura przemysłowa. Szlaki można przemierzać zarówno pieszo, jak i rowerem.
Półtoragodzinna przejażdżka trasą wytyczoną łódzkimi zabytkami z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom historii miasta oraz amatorom sztuki i kultury. Szlak ma początek na placu Wolności, a następnie biegnie przez ulice: Gdańską, Więckowskiego, Wólczańską, Kościuszki, Piotrkowską, Moniuszki, z powrotem w Piotrkowską, Kościuszki, Wólczańską, Piotrkowską, Tymienieckiego, Kilińskiego, Księży Młyn, Targową, plac Zwycięstwa, Tuwima, Narutowicza, Jaracza, Sterlinga, Rewolucji 1905 roku, Franciszkańską, Ogrodową i kończy się na punkcie początkowym ‒ placu Wolności.
Śladami łódzkich Żydów
Kolejna warta przejażdżki trasa rowerowa w Łodzi biegnie przez ważne historyczne miejsca związane z wydarzeniami II wojny światowej, a tych szczególnie dużo jest na Radogoszczu i Bałutach. Ścieżka jest odpowiednia dla każdego, kto interesuje się historią miasta, kulturą żydowską i chciałby zobaczyć szczególnie ważne miejsca pamięci ofiar zbrodni hitlerowskich. Szacowany czas przejechania całej trasy to około półtorej godziny.
Ścieżka ma swój początek na Placu Pamięci Narodowej. Następnie skręca w ulicę Zgierską, Julianowską, Inflancką, Aleję Pamięci Litzmannstadt Getto, Zagajnikową, Bracką i kończy się na Alei Chryzantem. Dzięki przejażdżce tą trasą możemy zobaczyć między innymi więzienie Radogoszcz, w którym w czasie II wojny światowej przetrzymywano Żydów, a także stację Redegest, z której odjeżdżały transporty do obozów zagłady.
Ścieżka rowerowa do łódzkiego Lublinka
Lublinek jeszcze do lat 80. był osobną wsią, którą z czasem wcielano w obszar miasta. Dzięki temu Łódź zyskała ogromny las o powierzchni 90 ha. Dzisiaj jest to dzielnica szczególnie często odwiedzana przez miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Można tu miło spędzić czas nad stawem, podziwiając, startujące ze znajdującego się niedaleko lotniska, samoloty.
Wycieczkę ta trasą rozpoczynamy za przejazdem kolejowym (po przejechaniu ulicy Sztormowej) i kierujemy się prosto wzdłuż ulicy Pilotów, a następnie skręcamy w Zamiejską. Trzymamy się tej ulicy aż naszym oczom ukaże się wjazd do lasu. Odtąd kierujemy się już leśnymi ścieżkami, które doprowadzą nas do ogrodzenia lotniska. Stąd można podziwiać startujące i lądujące maszyny.
Najbardziej urokliwe zakątki Łodzi ‒ Ruda Pabianicka
Ruda Pabianicka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych dzielnic Łodzi. Znajdziemy tu drewniane wille, ogromne połacie lasów i wiele stawów. Ze ścieżki powinni skorzystać wszyscy, którzy cenią sobie wypoczynek w ciszy i otoczeniu pięknej przyrody. Do Rudy Pabianickiej dojedziemy rowerem, startując z ulicy Demokratycznej. Następnie skręcamy w Ekonomiczną/Starorudzką, Trudną, Rudzką, Popioły, Przyjemną, Zastawną, Patriotyczną i na końcu w Farną. Czas przejazdu ścieżką to około półtorej godziny.
Szkoda że nie ma mapy Google ze wskazanymi punktami fotokodów.