Ilu łodzian mieszka w Łodzi?

Kiedyś Łódź cieszyła się imponującym przyrostem naturalnym – przez 30 powojennych lat przybyło w mieście 300 tys. obywateli! W 1976 r. , jak głosił lektor Polskiej Kroniki Filmowej, urodziło się "800-tysięczne niemowlę wielkiej Łodzi”!

Łódź osiągnęła szczytową liczbę ludności w 1989 r. Było to  851 690 mieszkańców. W 2000 r. ta liczba spadła poniżej 800 tys., ale do lipca 2007 nadal mieliśmy większą liczbę ludności niż Kraków.

Obecnie populacja Łodzi liczy niecałe 700 tys. osób. Chodzi tutaj o osoby zameldowane w mieście, liczby te nie uwzględniają np. większości studentów, którzy rok rocznie napływają z innych miejscowości i często decydują się na pozostanie w mieście. Na samym Uniwersytecie Łódzkim studiuje ok. 40 tys. studentów, natomiast na Politechnice Łódzkiej blisko 17 tys.

Według danych meldunkowych z prawie 700 tys. mieszkańców tylko 457 tys. urodziło się w Łodzi. Pozostała część to osoby, które na przestrzeni lat przybyły do miasta z innych miejscowości w Polsce i na świecie.


 

Łódź – miasto w centralnej Polsce, stolica województwa łódzkiego, ośrodek akademicki i kulturalny. Na powierzchni 293 km2 żyje prawie 700 tysięcy łodzian, którzy 30 km od geograficznego środka Polski mogą wypoczywać na terenie 60 parków i terenów zielonych, dojeżdżać do pracy 22 liniami tramwajowymi i 78 autobusowymi oraz robić zakupy na liczącej 4,2 km, najdłuższej ulicy handlowej w Europie. Jedni widzą tu zagłębie przemysłów kreatywnych, inni zniszczone mury przyprószone pyłem dawnej świetności. Łódź to miasto specyficzne, klimatyczne, pełne fenomenów, skrajności, stereotypów i… liczb. Według nas – biura rachunkowego Profais – Łódź po prostu się liczy!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy