Kim jest lekarz rodzinny?

Kim jest lekarz rodzinny?

Niektórzy są przekonani, że medycyna rodzinna jest dla nich łatwym i zrozumiałym tematem. Jak się okazuje może on przysporzyć pacjentom trochę trudności. Ludzie łączą lekarza rodzinnego z internistą, lekarzem POZ i lekarzem pierwszego kontaktu. Czy faktycznie jest to jedna i ta sama osoba? Kim dokładnie jest lekarz rodzinny i co należy do jego obowiązków?

Czy lekarz rodzinny to internista?

Lekarz medycyny rodzinnej i internista to dwie specjalizacje, które są ze sobą powiązane. Zarówno jedni, jak i drudzy udzielają porad swoim pacjentom jako lekarze POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej). 

Do lekarza pierwszego kontaktu zwracają się w pierwszej kolejności pacjenci, którzy posiadają jakiś problem zdrowotny. Każda osoba, która posiada ubezpieczenie zdrowotne, w ramach świadczeń POZ, może wybrać lekarza POZ, pielęgniarkę i położną za pomocą deklaracji wyboru.

Lekarz POZ to lekarz pełniący obowiązki w ramach POZ. Są to głównie lekarze rodzinni i interniści. Lekarzem pierwszego kontaktu można zostać bez względu na specjalizację.

Internista natomiast zajmuje się chorobami wewnętrznymi. Lekarz rodzinny musi specjalizować się w medycynie rodzinnej, skupiając się przy tym na zdrowiu członków całej rodziny. Oznacza to, że wiedza z zakresu pediatrii i geriatrii jest obowiązkowa.

Lekarz rodzinny - czym się zajmuje?

Celem medycyny rodzinnej jest zapewnienie kompleksowej opieki zdrowotnej wszystkim członkom rodziny. Dzięki swojej specjalizacji lekarz rodzinny jest bardzo dobrze przygotowany do leczenia swoich pacjentów bez względu na ich wiek. Do świadczeń udzielanych przez lekarza rodzinnego zalicza się m.in.:

  • promowanie zdrowego trybu życia,
  • kwalifikowanie do szczepień i ich przeprowadzanie,
  • wypisywanie recept, zwolnień i skierowań,
  • zlecanie badań,
  • kierowanie chorych do innych specjalistów bądź bezpośrednio do szpitala.

Kiedy należy się udać do lekarza rodzinnego?

Do lekarza rodzinnego udajemy się wtedy, kiedy zauważymy u siebie objawy jakiejś choroby, które trudno jest scharakteryzować jako przypadłość wymagającą od nas wizyty u specjalisty. Lekarz rodzinny przeprowadzi diagnostykę i zaleci najlepsze dla pacjenta leczenie lub skieruje do konkretnego specjalisty na dalsze badania.

Lekarze rodzinni posiadają również szeroką wiedzę z pediatrii, co umożliwia im diagnozowanie i leczenie chorób u najmłodszych pacjentów.

W jaki sposób można zostać lekarzem rodzinnym?

Lekarz rodzinny musi uzyskać licencję państwową, która umożliwi mu praktykę w tej specjalizacji. Oczywiście trzeba najpierw skończyć studia medyczne, odbyć staż podyplomowy i rozpocząć specjalizację trwającą cztery lata.

Zapisz się do swojego lekarza rodzinnego w przychodni Jutro Medical

Przychodnia Jutro Medical działa w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Oznacza to, że każdy ubezpieczony człowiek ma prawo do bezpłatnego korzystania z jej usług. Zostań pacjentem Jutro Medical już dziś! Ściągnij aplikację przychodni na swój telefon, zaloguj się i podpisz deklarację. To wszystko! Pozostało Ci tylko się umówić do lekarza rodzinnego w Jutro Medical!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy