Jak wygląda reakcja organizmu na rzucenie palenia?

Jak wygląda reakcja organizmu na rzucenie palenia?

Już w 1975 roku tytoń został uznany za używkę, co oznacza że rzucanie palenia wiąże się z występowaniem tak zwanego zespołu abstynencyjnego (zwanego także zespołem odstawiennym), pojawiającego się w przypadku odstawienia zażywania każdego rodzaju środka uzależniającego, takiego jak alkohol czy narkotyki. Jak wygląda on w przypadku papierosów?

Czym jest zespół abstynencyjny?

Najogólniej rzecz ujmując, zespół abstynencyjny jest reakcją organizmu na zaprzestanie dostarczania mu środka uzależniającego (takiego jak alkohol, narkotyki czy nikotyna). Jego przebieg uzależniony jest nie tylko od rodzaju substancji uzależniającej, ale także czasu jej przyjmowania. Innymi słowy, zespół odstawienny będzie miał gwałtowniejszy przebieg u osoby od lat zażywającej regularnie alkohol niż palacza z relatywnie krótkim stażem palenia.

Zespół abstynencyjny palenia papierosów

Podjęcie decyzji o zaprzestaniu palenia nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza w przypadku osób palących od wielu lat. Pojawiający się na krótko po zapaleniu ostatniego papierosa, tak zwany "głód nikotynowy", czyli chęć do jak najszybszego zapalenia kolejnego papierosa oraz towarzysząca mu frustracja znacznie utrudniają cały proces. Dodatkowo, w ramach zespołu odstawiennego mogą występować dodatkowe objawy, takie jak:

  • ból głowy - już po 20 minutach od zapalenia ostatniego papierosa, zmniejsza się stężenie nikotyny we krwi, stabilizuje się puls oraz ciśnienie krwi. Może to skutkować bólem głowy, rozdrażnieniem oraz zwiększoną podatnością na stres.
  • wzmożony kaszel - kaszel świadczy o pracy oskrzeli, które rozpoczęły proces oczyszczania się ze substancji smolistych i trujących, przedostających się do nich w trakcie palenia papierosów. W zależności od stażu palenia, kaszel palacza może minąć już po kilkunastu dniach. W przypadku niezwykle silnego kaszlu można wspomagać się syropami lub tabletkami przeciwkaszlowymi.  
  • trudności z koncentracją oraz nadpobudliwość - wpływ na nie ma obniżenie się stężenia nikotyny we krwi.
  • obstrukcja - nikotyna sukcesywnie wpływa na perystaltykę jelit. W trakcie jej odstawienia jelita zaczynają się rozleniwiać co oznacza, że organizm będzie potrzebował trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowych warunków, dlatego w tym czasie warto spożywać produkty bogate w błonnik.
  • wzmożone uczucie głodu - nikotyna zawarta w papierosach wpływa na zachwianie zmysłu smaku i węchu. Wraz z odstawieniem tej używki, organizm wtórnie odzyskuje równowagę w pracy tych dwóch zmysłów co przekłada się na wzmożone uczucie głodu. Chcąc uniknąć dodatkowych kilogramów warto w tym czasie stawiać na zdrowe jedzenie, zwłaszcza warzywa i owoce.

Powyższe objawy mogą pojawić się już w kilka godzin po zapaleniu ostatniego papierosa, choć ich intensyfikacyjna przypada na 1-4 dnia od zapalenia ostatniego papierosa i trwa średnio 3-4 tygodnie. W tym czasie warto wspierać się środkami farmakologicznymi, takimi jak Desmoksan czy Nicorette (dostępnych bez recepty w postaci tabletek, gum, plastrów czy spray'u), które pomagają zniwelować negatywne skutki zespołu odstawiennego. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy