Wizyta adaptacyjna na początek
Wizyta adaptacyjna jest to pierwsza wizyta dziecka u stomatologa, która odbywa się oczywiście w towarzystwie opiekunów. Nie służy ona wykonywaniu jakichkolwiek zabiegów, choć zdarza się, że w sytuacji, w której lekarz widzi, że dziecko czuje się komfortowo i bezpiecznie, może dokonać przeglądu i wydać zalecenia dotyczące dbania o higienę jamy ustnej małego pacjenta.
Głównym jej celem jest zapoznanie dziecka ze stanowiskiem pracy stomatologa, narzędziami oraz zapachami i kolorami gabinetu — dziecko oswajając się z dentystą, wyzbywa się strachu i przekonania, że wizyta u stomatologa jest czymś nowym i niekomfortowym. Zaleca się, aby wizyta adaptacyjna odbyła się między pierwszym a drugim rokiem życia dziecka.
Rodzice, a strach przed dentystą
Bardzo dużą rolę w przekonaniu dziecka do dentysty odgrywają rodzice. Maluch, który widzi, że rodzice przed wizytą lub już w gabinecie odczuwają negatywne emocje, będzie je mimowolnie powielało. W rozmowach warto unikać słów, które mogą wzbudzać strach, na przykład "igła", "strzykawka" czy "krew" oraz zwrotów, które z pozoru mają pocieszać: "nie będzie bolało" oraz "będzie dobrze"; konieczne jest natomiast budowanie pozytywnej atmosfery wokół wizyty i używajmy słów, które wzbudzą w dziecku miłe skojarzenia.
Dobrym pomysłem jest roztoczenie wokół wizyty u dentysty pozytywnej aury, podobnej do tej, która towarzyszy na przykład wizycie w zoo czy planetarium — niech maluch będzie zaciekawiony, a nie przestraszony. Co ciekawe, w budowaniu dobrych skojarzeń u malucha pomóc może także moment, w którym rodzice zabiorą go do dentysty — jeśli stanie się to dopiero w wypadku wystąpienia bólu zęba, wizyta już zawsze będzie kojarzyła się z cierpieniem. Jeśli będą natomiast regularne i przeprowadzane profilaktycznie, staną się dla dziecka naturalne i wejdą mu w nawyk.
Co można zrobić, aby zminimalizować stres?
Aby przekonać dziecko, że dentysta dziecięcy Łódź to nic strasznego, konieczny jest wybór właściwego gabinetu. Niektóre placówki posiadają certyfikaty zaświadczające o tym, że przeprowadzają wspomniane wcześniej wizyty adaptacyjne, a zatrudnieni stomatolodzy mogą poszczycić się szkoleniami z zakresu przyjmowania małych pacjentów.
W coraz większej ilości gabinetów możliwe jest także stosowanie komputerowego znieczulenia The Wand, które jest zupełnie bezbolesne i polecane dzieciakom, u których głównym problemem jest właśnie strach przed bólem lub igłami czy strzykawkami. Przekonanie dziecka do dentysty może się odbyć także przy pomocy tzw. "rozpraszaczy", czyli wszelkich przedmiotów, które dziecko lubi i zna, a które odciągną jego uwagę od zabiegu — może to być poduszka, kocyk czy ulubiona zabawka, która zapewni bezpieczeństwo i zwiększy komfort pacjenta.
0 komentarzy