Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu - stripping, czyli piłowanie zębów

Jak poprawić wygląd swojego uśmiechu - stripping, czyli piłowanie zębów

Bardzo mało osób posiada idealnie proste zęby. Wśród nas znajdziemy wielu, którzy mają wady zgryzu, jak na przykład stłoczenie zębów. Stomatologia wciąż odkrywa nowe sposoby, które pozwolą ci uzyskać twój wymarzony, piękny uśmiech. Do ich grona zaliczamy stripping, czyli zabieg, który polega na piłowaniu zębów. Ale spokojnie! Sama nazwa może brzmieć dość groźnie - w rzeczywistości zabieg jest w stu procentach bezpieczny i przede wszystkim bezbolesny. Czym jest ten zabieg, na czym polega, gdzie go wykonać i jakie ma on skutki? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Stripping – dla kogo jest ten zabieg i gdzie się go wykonuje? 

Zabieg ten stosuje się w stomatologii estetycznej, a także przed rozpoczęciem terapii z użyciem stałego aparatu ortodontycznego - zdarza się też, że wykonuje się go już po zdjęciu. Piłowanie zębów jest metodą, która umożliwi poprawę estetyki zębów stałych.

Obecnie, zabieg piłowania zębów jest alternatywą dla ekstrakcji zębów stałych a także poszerzania łuku pod aparat ortodontyczny.

Warto wiedzieć, że redukcja zęba w obrębie jego szkliwa jest procesem nieodwracalnym, dlatego też warto wybrać się z tym jedynie do doświadczonego specjalisty. Przed zabiegiem podejmie się on dokładnej analizy twojego uzębienia, w tym jego stanu zdrowotnego (np. sprawdzi, czy nie masz próchnicy), a następnie przeprowadzi zabieg tak, by zagwarantować ci po nim piękny uśmiech.

Należy podkreślić, że stripping powinien być przeprowadzany jedynie na zębach stałych. Specjaliści odradzają wykonywania go dzieciom posiadającym jakiekolwiek zęby mleczne w swojej jamie ustnej. Jedynym miejsce, w którym dozwolone jest piłowanie zębów, to w gabinecie i pod okiem specjalisty - piłowanie zębów samodzielnie jest zabronione.

Więcej informacji na temat stomatologii znajdziesz tutaj: https://dentinfo.pl/

Piłowanie zębów - na czym polega i jak wygląda zabieg? 

Piłowanie zębów, zwane też strippingiem, jest inaczej zwane pionową redukcją szkliwa na powierzchniach stycznych zębów - IPR (z angielskiego: interproximal reduction) oraz PPR (z angielskiego: predictive proximal reduction). 

Stripping najczęściej wykonuje się w trakcie leczenie ortodontycznego - dzięki temu uzyskamy jeszcze lepszy efekt estetyczny. Przy wykonywaniu zabiegu rzadko kiedy podaje się znieczulenie miejscowe. Dlaczego? Lekarz wykonujący zabieg pracuje jedynie na warstwie szkliwa zęba, która nie jest unerwiona – zabieg więc jest bezbolesny. Wyjątkami, w których podaje się znieczulenie miejscowe, są pacjenci, którzy zgłaszają nadwrażliwość zębów oraz dziąseł, a także ci, którzy boją się zabiegu – podanie znieczulenia zapewni im komfort psychiczny.

W celu przeprowadzenia zabiegu piłowania zębów, lekarz musi użyć specjalistycznych narzędzi, jak: pilnik z paskiem z nasypem ściernym, specjalne piłki do strippingu lub wiertła podłużne i za razem bardzo cienkie. Narzędzie, którym będzie posługiwał się specjalista, będzie dopasowane do ilości szkliwa, jaką będzie musiał usunąć z zębów pacjenta. Jeśli martwisz się o to, że może się pomylić i źle wybrać, to uspokajamy – dentysta lub ortodonta zawsze ma w swoim gabinecie specjalne miarki, których zadaniem jest określenie, czy odpowiednia grubość szkliwa została spiłowana. 

Warstwa szkliwa, które będzie poddane kontrolowanemu starciu, wynosi od 0.1 do 0.3 milimetra ze wszystkich stron zęba. Jest ona stosunkowo niewielka, przy czym pozwala ona określić z osobna każdy ząb - w tym ilość szkliwa, jaką trzeba będzie z niego spiłować, aby nie doszło do uszkodzenia szkliwa oraz odsłonięcia zębiny.

Stripping, w znacznej większości przypadków, rozłożony jest na kilka wizyt – minimalizuje to utratę tkanek twardych. Długość zabiegu piłowania zębów to od 10 do 20 minut, choć to przede wszystkim zależy, ile zębów zostanie poddanych zabiegowi. By uzyskać wymarzony efekt, pacjent potrzebuje kilku wizyt - warto jednak pamiętać, że to też jest kwestia indywidualna każdego z nich. Dzięki zabiegowi możemy jednak łatwo wyleczyć m.in. wady zgryzu.

Kiedy należy poddać się zabiegowi piłowania zębów? 

Istnieje kilka czynników, które są wskazaniami do wykonania tego zabiegu. Należą do nich między innymi: 

  • zabiegi, które będą wpisywać się w zakres stomatologii estetycznej: kiedy pacjent chce poprawić wygląd swoich zębów, gdyż nie jest zadowolony z ich naturalnego wyglądu. Do tego można zaliczyć także pomoc z ukruszonymi i pękniętymi zębami,
  • sugestia specjalisty w wypadku nieprawidłowego kształtu zębów pod pretekstem np. pozbycia się ciemnych przestrzeni na zębach,
  • plan założenia mostów protetycznych adhezyjnych, które stosowane są u pacjentów mających kilka brakujących zębów,
  • uszeregowanie zębów, co pomocne jest w ortodoncji w przypadku małych wad zgryzu, bo zapobiega to ekstrakcji zębów przez założeniem aparatu ortodontycznego stałego,
  • chęć pozbycia się występującej u pacjenta dysproporcji wielkości zębów, jaka występuje pomiędzy górną a dolną szczęką,
  • chęć pozbycia się stłoczeń zębów niewielkiego stopnia, jeśli pacjent nie posiada innej wady zgryzu niż ta. Piłowanie zębów zapobiegnie nawrotowi stłoczeń zębów już po zakończeniu leczenia ortodontycznego, gdyż zmieni ono punkty styku w płaszczyźnie. Zabieg ten może okazać się niezbędny w przy kontroli i zdjęciu łuku,
  • chęć zredukowania wielkości zbyt dużego zęba (makrodensa) - wpłynie to na poprawę harmonii łuków zębowych, a także zmieni estetykę w pozytywny sposób,
  • poprawa i utrwalenie wyników kuracji przy użyciu aparatu ortodontycznego.

Piłowanie zębów - czy jest to szkodliwy zabieg? 

Spora część pacjentów, przed wykonaniem zabiegu, pyta o jego szkodliwość. Odpowiedź jest prosta oraz jasna – nie, zabieg piłowania zębów nie jest szkodliwy. 

Nie wpływa on w żadnym stopniu na osłabienie zębów, a wręcz przeciwnie, po jego wykonaniu szkliwo wzmacnia się, gdyż zachodzi w nim proce reminalizacji, dzięki któremu ząb wzmacnia swoją strukturę. Wszystko to dzięki fluorowi zawartemu w ślinie, gdyż wspomaga on ten proces – po zabiegu warto stosować pasty do zębów, które mają go w swoim składzie.

Miejsca na zębach poddane zabiegowi nie zmieniają swojego wyglądu w stosunku do innych zębów, a także nie stają się ona podatniejsze na próchnice. Dodatkowo zabieg nie szkodzi dziąsłom, gdyż obszar usuwania szkliwa ogranicza się tylko do korony zęba. Przyczep zęba do zęba zostaje nienaruszony. 

Zabieg piłowania zębów jest sposobem na nieinwazyjne i bezpieczne nadanie wymarzonego kształtu i wyglądu swoim zębom. Dzięki niemu zyskasz oczekiwany efekt – czy to przed, czy też po terapii ortodontycznej.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy