Jak najlepiej załagodzić ból pleców na dole?

Jak najlepiej załagodzić ból pleców na dole?

Ból dolnego odcinka kręgosłupa to problem, z którym spotyka się bardzo wiele osób. Nie tylko osoby starsze narzekają na swoje plecy. Również wśród młodych osób może pojawić się bolesność zlokalizowana w dolnym odcinku kręgosłupa. Wykorzystaj sprawdzone metody w walce z uciążliwym bólem.

Zachowaj ostrożność, podnosząc ciężkie rzeczy z podłogi. Zwróć uwagę na poprawną pozycję, w której używane są nogi, a nie plecy. Lepiej jest też unikać sportów ekstremalnych, zbyt wzmożonej aktywności fizycznej.

Jeśli przeciążymy nasze plecy, kiedy już otrzymujemy od ciała sygnały o problemach, możemy nabawić się poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli ból jest nagły, sporadyczny, to lepiej powstrzymać się od wykonywania czynności, które narażają plecy na przeciążenie.

Gorąca kąpiel

Za pomocą ciepła można skutecznie zredukować napięcie mięśni. Dlatego dobrym pomysłem jest zażycie gorącej kąpieli. Dodatkowo do kąpieli można dodać specjalne olejki do aromaterapii, dzięki czemu sprawimy, że pobyt w wannie zamieni się w odprężające chwile relaksu.

Inną metodą wykorzystującą ciepło jest zastosowanie plastrów rozgrzewających. Takie preparaty z łatwością odnajdziemy w pobliskiej aptece.

Środki przeciwbólowe

Jeśli ból pleców nie jest przewlekły, można go załagodzić, stosując środki przeciwbólowe. Jednak zażywanie ich na własną rękę przez dłuższy czas nie jest wskazane. Leki przeciwbólowe mogą negatywnie wpływać na żołądek czy wątrobę – i to nawet popularne środki takie jak paracetamol. Najlepszym rozwiązaniem jest więc konsultacja z farmaceutą, a w przypadkach bólu przewlekłego – wizyta u ortopedy.

Masaż leczniczy

Masaż leczniczy przeprowadzany jest przez profesjonalnych fizjoterapeutów. Podczas wizyty w gabinecie powinien zostać zebrany specjalistyczny wywiad. Jeśli wcześniej konsultowaliśmy swój stan zdrowia z ortopedą, to warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną.

Masaż leczniczy pomaga załagodzić ból, pomaga rozluźnić mięśni oraz poprawia ogólne samopoczucie. Istnieje też kilka chwytów, które możemy wykonać samodzielnie – o co warto zapytać i nauczyć się od doświadczonej masażystki.

Ćwiczenia

Mimo iż wzmożona aktywność fizyczna nie jest wskazana, kiedy dokucza nam bolesność dolnego odcinka kręgosłupa, to istnieje kilka ćwiczeń, które pomogą rozluźnić napięcie mięśni. Bardzo często fizjoterapeuci przekazują swoim pacjentom materiały, które krok po kroku tłumaczą jak właściwie je wykonywać. Oczywiście jest też wiele informacji dostępnych w internecie, które możemy wykorzystać. 

Jeśli ból pleców nie jest stałym stanem, warto rozważyć wprowadzenie takich ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie kręgosłupa. Dzięki temu staną się one bardziej wytrzymałe, będą lepiej funkcjonować i rzadziej będzie dotykać nas bolesność – dotyczy to jedynie tych przypadków, gdzie ból pleców zostanie zdiagnozowany jako poważne schorzenie.

Wszelkie wątpliwości należy konsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Wykonywanie ćwiczeń, nawet tych wzmacniających mięśnie kręgosłupa, w stanie chorobowym, takim jak przewlekłe zbyt duże napięcie, może zakończyć się poważniejszymi komplikacjami czy kontuzją. Jeśli w trakcie rozciągania natężenie bólu znacząco się zwiększa, jest to sygnał do przerwania treningu.

Poprawna postawa, kontrola masy ciała

Ból pleców często dotyka osoby z nadwagą. Jeśli więc nasza waga przekracza przyjęte normy, to dobrym rozwiązaniem będzie utrata kilku kilogramów. Utrzymanie właściwej wagi ciała powinno pomóc zmniejszyć dolegliwości związane z kręgosłupem. Oprócz tego bardzo ważne jest zachowanie właściwej postawy w codziennym życiu.

To, w jakiej pozycji śpimy, pracujemy (zwłaszcza przy komputerze), ma bardzo duży wpływ na stan naszego kręgosłupa. Nie bez powodu jeszcze w szkole podstawowej, tak dużą uwagę zwracano na to, aby dzieci się nie garbiły. Nie da się ukryć, że to, jaką pozycję przybieramy, jest znaczące dla naszych pleców. Jeśli masz problemy z garbieniem, albo pracujesz na najtańszym krześle, to lepiej zacznij profilaktykę od nabrania właściwych nawyków w tych kwestiach.

Mata do akupresury

Mata do akupresury może stanowić dobre uzupełnienie profilaktyki, diagnostyki i właściwego leczenia. Jest to narzędzie służące do wykonywania samodzielnie masaży. Na macie należy położyć się, a dzięki naciskowi na bolesne miejsca, napięcie powinno stopniowo się redukować.

Początkowe doświadczenia mogą nie należeć do najprzyjemniejszych, mimo wszystko ta metoda będzie wywoływać ból, a do czasu aż skóra się przyzwyczai, będziemy odczuwać dyskomfort. Jednak przy regularnym stosowaniu zabieg staje się bardziej przyjemny, prowadząc do odprężenia całego organizmu i wyrównując oddech.

Maty do akupresury znajdziemy w wielu sklepach medycznych stacjonarnych, a także online. Dodatkowo można zakupić poduszkę pod kark, jeśli odczuwamy spięcie również w części szyjnej.

Niezależnie od wybranej metody, zawsze najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. Bólu pleców nie należy bagatelizować, niestety z wiekiem dolegliwości mogą się nasilać. Jeśli natężenie dolegliwości jest znaczące, może oznaczać to stan zapalny, który należy odpowiednio zdiagnozować, aby wdrożyć leczenie. Niestety w niektórych przypadkach niezbędne będzie wdrożenie farmakoterapii, np. leków rozluźniających mięśnie, przed wprowadzeniem ćwiczeń wzmacniającym mięśnie szkieletowe.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy