Ból gardła pojawia się najczęściej w okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada. Jednak choroba może nas dopaść nawet latem, na przykład wtedy, gdy często przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Różnica temperatur może okazać się dla naszego organizmu zgubna.
Płukanie gardła
Najbardziej tradycyjnym i najstarszym sposobem na ból gardła i chrypkę jest płukanie gardła. Najczęściej gardło płuczemy roztworem wody z sodą oczyszczoną. Jest to dobry sposób, gdyż soda podziała łagodząco na nasze podrażnione i bolące gardło. Równie dobrą metodą jest płukanie gardła ziołowymi naparami. Najlepiej sprawdzą się tutaj napary z szałwii, rumianku, czy lipy. Płukanki takie zadziałają na nasze gardło przeciwzapalnie. Warto pamiętać, aby roztwór, którym płuczemy gardło nie był zbyt gorący, ani zbyt zimny, aby nie podrażniać obolałego miejsca. Dlatego też starajmy się, aby zawsze miał on temperaturę zbliżoną do temperatury naszego ciała.
Miód i maliny
Już nasze babcie na przeziębienie stosowały miód, ponieważ działa on bakteriobójczo. Maliny zawierają w sobie dużą ilość salicylanów, dzięki czemu pomogą nam zwalczyć chorobę. Dobrym sposobem będzie dodanie łyżeczki miodu do ciepłej herbaty z cytryną, bądź ten sam napój wzbogacić o sok z malin. Pamiętajmy jednak, żeby nie dodawać miodu do wrzącego płynu, gdyż wtedy straci większość swoich właściwości.
Nawodnienie i nawilżenie
Ból gardła wynika najczęściej z przesuszenia śluzówki gardła. Wówczas jest ono podrażnione, a to objawia się właśnie silnym bólem i chrypką. Dlatego gdy jesteśmy przeziębieni, pamiętajmy o piciu dużej ilości płynów, aby nawodnić organizm i nawilżyć błonę śluzową gardła. Warto pić nie tylko wodę, ale również różnego rodzaju herbatki ziołowe czy rozgrzewające zupy, jak na przykład domowy rosół. Aby szybko poczuć się lepiej, nawilżajmy również powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy. Po pierwsze, należy je regularnie wietrzyć, otwierając okno w pokoju na około 20 minut nawet kilka razy dziennie. Powietrze możemy nawilżyć za pomocą specjalnego nawilżacza powietrza. Pamiętajmy jednak aby regularnie go czyścić, aby nie zbierały się na nim szkodliwe dla nas, szczególnie w okresie obniżonej odporności, bakterie. Tańszą, choć równie skuteczną metodą nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, jest położenie na odkręconych kaloryferach nawilżonych wodą ręczników. Pamiętajmy jednak, że jeśli silny ból gardła utrzymuje się przez dłuższy czas, należy zrezygnować z domowego leczenia i udać się do lekarza.
0 komentarzy