Dlaczego nie należy się obawiać wizyty w szpitalu?

Dlaczego nie należy się obawiać wizyty w szpitalu?

Dla wielu osób konieczność leczenia szpitalnego wiąże się z dużym strachem. Być może martwisz się o chorobę, która może zostać wykryta, ale może również o samo spędzanie czasu w szpitalu. Czy posiłki rzeczywiście są tak niesmaczne, jak mówią niektórzy? Czy w szpitalu można w ogóle mówić o prywatności i czy bliscy będą mogli Cię odwiedzać? Dla niektórych wizja pójścia do szpitala jest naprawdę przerażająca z wielu powodów. Jeśli należysz do tego grona, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Postaramy się przekonać Cię do tego, że leczenie szpitalne wcale nie musi być straszne i poradzimy, jak możesz przygotować się do planowanej hospitalizacji.

Jak oswoić lęk przed szpitalem?

Nikt z nas nie przychodzi do szpitala po to, żeby przyjemnie spędzić tam czas. Konieczność pobytu w szpitalu zazwyczaj łączy się z potrzebą przeprowadzenia jakiegoś zabiegu, kompleksowego zdiagnozowania danego problemu albo z dużymi zmianami w życiu - na przykład urodzeniem dziecka. Właśnie ta niepewność sprawia, że tak często obawiamy się pobytu w szpitalu. Nie w każdej sytuacji wiesz, jak długi pobyt Cię czeka, nie zawsze jesteś również świadomy tego, jaką chorobę możesz mieć. Do tego wszystkiego dochodzi również poczucie niepewności co do tego, czy szpital będzie dla Ciebie przyjaznym miejscem i czy nie będziesz w nim osamotniony. Jak radzić sobie z tymi lękami?

Przede wszystkim staraj się zdobywać wiedzę na temat swoich medycznych dolegliwości i tego, co mogą oznaczać. Nie szukaj informacji w internecie - zadawaj pytania swoim lekarzom. Oni dokładnie przeprowadzą Cię przez kolejne etapy Twojej diagnostyki i z pewnością odpowiedzą na nurtujące Cię pytania.

Jeśli tylko Twój stan zdrowia na to pozwala, znajdź sobie również jakieś zajęcie do wykonywania w szpitalu. Zabierz ze sobą książkę, laptopa, a nawet robótkę ręczną czy ulubione kosmetyki do makijażu. Dzięki temu będziesz mieć w szpitalu coś, co będzie kojarzyło Ci się z własnym domem.

Warto, aby podczas Twojego pobytu w szpitalu odwiedzały Cię bliskie osoby. Ich obecność może pozytywnie wpłynąć na Twój nastrój i podnieść Cię na duchu w tym trudnym okresie. Jeśli nie wiesz, czy dany szpital zezwala na odwiedziny, koniecznie zapytaj o to przed planowanym pobytem.

Jak przygotować się do leczenia szpitalnego?

Odpowiednie przygotowanie się i zabranie ze sobą niezbędnych rzeczy również pomaga nieco oswoić szpitalne lęki. Do torby szpitalnej zapakuj:

  • wygodne ubrania, bieliznę i coś do okrycia się, w czym będziesz czuć się komfortowo, wychodząc poza oddział;
  • klapki pod prysznic i obuwie, w którym będzie Ci wygodnie spacerować po szpitalnych korytarzach;
  • osobiste środki do higieny - szczoteczkę i pastę, mydło, szampon, żel pod prysznic, ręcznik, kosmetyki do pielęgnacji, a także tampony lub podpaski;
  • dokumenty i dokumentację medyczną - dowód osobisty, skierowanie do szpitala, wyniki dotychczas przeprowadzonych badań, listę przyjmowanych leków oraz informacje o ewentualnych chorobach czy alergiach.

Jeśli masz taką możliwość, przed pobytem w szpitalu zadbaj również o swoje zdrowie - pamiętaj o wysypianiu się, właściwym żywieniu oraz aktywności fizycznej. Im lepiej będziesz się czuć, tym szybciej Twój organizm będzie się regenerował w szpitalu. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli czeka Cię operacja.

Pobyt w szpitalu może napawać lękiem, pamiętaj jednak, że robisz to dla swojego zdrowia. Jeśli możesz wybrać, zdecyduj się na szpital, który z pewnością zadba o Twój komfort podczas pobytu, na przykład taki jak łódzki Szpital Salve.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy