Błonnik witalny – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie

Błonnik witalny – właściwości, przeciwwskazania, dawkowanie

Błonnik witalny to suplement diety, którego skład oparty jest o naturalne składniki. Jest on elementem niektórych roślin, np. lnu, babki jajowatej i babki płesznik. Cechuje się on prozdrowotnym wpływem na organizm. Ponieważ suplementy zawierające w swoim składzie błonnik witalny wspomagają odchudzanie, powinny one znaleźć się w diecie osób borykających się z nadwagą i otyłością. Jakie inne właściwości posiada ten niezwykły składnik? Jakie są jego źródła?

 

Błonnik witalny – ogólna charakterystyka

 

Błonnik w organizmie ludzkim pełni bardzo istotną rolę, a mianowicie pomaga zredukować wchłanianie cukrów i tłuszczów. Poprzez regulację perystaltyki jelit, zapobiega zaleganiu treści pokarmowych w jelitach oraz ułatwia wypróżnianie. Składnik ten występuje w kilku formach, spośród których każda pełni określoną rolę. Jedną z nich jest błonnik witalny, który uważany jest za najbardziej powszechną i najpotrzebniejszą odmianę błonnika. Według obecnych ustaleń, błonnik witalny można pozyskać z babki jajowatej, lnu i babki płesznik. W ostatnim z wyżej wymienionych składników znajdują się substancję pęczniejące w jelitach. Nasiona babki płesznik wchłaniają szkodliwe związki zawarte w spożywanej wodzie i pożywieniu oraz szkodliwe produkty trawienia. Kolejno, nasiona produkują specjalny śluz, którego zadaniem jest ułatwienie przesuwania się treści jelit, tym samym przyspieszając proces trawienia i wypróżnianie. Błonnik witalny jest zalecany dla osób cierpiących na biegunki lub zaparcia.

 

Błonnik witalny i jego zalety

 

Do głównych zalet stosowania błonnika witalnego zaliczane są:

  • oczyszczenie organizmu,
  • regulacja pracy jelit,
  • uczucie lekkości,
  • lepsze samopoczucie,
  • zapas energii,
  • obniżenie stężenia cukru we krwi,
  • spadek ciśnienia,
  • wspomaga walkę, z nadwagą, otyłością, miażdżycą oraz chorobą wieńcową serca.

 

Błonnik witalny – przeciwwskazania

 

Błonnik witalny nie powinien być stosowany:

  • w przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 2, ponieważ posiada silny wpływ na poziom cukru we krwi,
  • natomiast pacjenci z niedrożnością jelit, chorób żołądka i przełyku, z przewlekłymi bólami brzucha i krwawieniem z odbytu powinni skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia możliwości stosowania tego suplementu.

 

 

Błonnik witalny – dawkowanie

 

Błonnik witalny przeważnie przyjmuje się rozpuszczony w wodzie mineralnej, jogurcie lub zupie. Jednorazowa dawka tego suplementu to maksymalnie 3 łyżeczki. Chcąc wzmocnić działanie błonnika, należy zażyć porcję przed posiłkiem. Taki zabieg wpłynie na szybsze uczucie sytości, a w konsekwencji na mniejsze spożycie pożywienia (w tym kalorii). Ponieważ wraz z częstym wypróżnianiem organizm traci wodę, należy pamiętać o dostarczeniu jej odpowiedniej ilości podczas stosowania błonnika.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy