Moda na bycie FIT przybiera na sile. W dobie sztucznego, przetworzonego jedzenia, wszechogarniającego stresu i pośpiechu oraz braku czasu na wszystko poza pracą, ludzie szukają sposobów na poprawę jakości życia. Jednym z wentyli bezpieczeństwa jest siłownia, dlatego sale treningowe wypełnione są często po brzegi.
Od czego zacząć?
Na początku zastanów się, co chcesz osiągnąć, chodząc na siłownię. Konkretny zestaw ćwiczeń będzie Ci potrzebny, gdy zdecydujesz się zajęcia rekreacyjne czy korekcję wad postawy, a inny, gdy planujesz mocno popracować nad swoją sylwetką i masą mięśniową. W pierwszych dwu przypadkach możesz przyjść na siłownię o każdej porze, nawet bardzo wcześnie rano, natomiast w drugim – zdecydowanie później. Organizm musi być mocniejszy, po obfitym posiłku, aby przyjąć na siebie znaczne obciążenia.
Koniecznie zaopatrz się w odpowiedni strój treningowy, wygodne buty, oddychającą koszulkę i bieliznę bezszwową. Najlepiej, jeśli będą to dwa komplety, których można używać naprzemiennie. Trenowanie w przepoconym dresie nie jest na pewno komfortowe ani higieniczne.
Przed rozpoczęciem zajęć zapoznaj się także ze specyfikacją techniczną maszyn dostępnych na siłowni oraz ich przeznaczeniem. Nie każda z nich może Ci służyć, co więcej, może być niewskazana, np. przy określonej wadzie postawy. Warto więc przed pójściem na zajęcia mieć solidny fundament wiedzy merytorycznej na różne kwestie związane z zajęciami na siłowni.
Kilka zasad dobrego treningu
Jak trenować na siłowni, aby być w pełni usatysfakcjonowanym wynikami? Przede wszystkim zachowaj konkretną kolejność ćwiczeń. Zaczyna się zawsze od mocnej, jakościowej rozgrzewki wszystkich partii ciała, aby nie złapać kontuzji (rowerek, rozciąganie, stepper). Następnie przejdź do ćwiczeń siłowych na poszczególnych maszynach, adekwatnie do predyspozycji wytrzymałościowych i wiekowych. Na końcu zrób solidny trening cardio, czyli ćwiczenia wytrzymałości – może być przeprowadzony na tych samych urządzeniach co rozgrzewka, ale z większym natężeniem.
Rozgrzewka powinna trwać około 10 minut, natomiast pozostałe części treningu po około 40 minut. W przypadku, gdy zależy Ci jedynie na spaleniu kilku kilogramów, możesz po rozgrzewce odbyć sam trening cardio, który dotlenia, poprawia wydolność serca i wpływa pozytywnie na pracę całego organizmu.
A może trener personalny?
Trening personalny cieszy się bardzo dużą popularnością, szczególnie wśród kobiet. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę np. trener personalny Łódź, a pokaże się od razu wielość ofert, zachęcających do rozpoczęcia ćwiczeń z trenerem osobistym. Jeśli nie lubisz ćwiczyć w grupie osób i wolisz, kiedy ktoś Cię odpowiednio prowadzi, będzie to idealna forma treningu. Dlaczego warto? Z kilku ważnych względów. Przede wszystkim zestaw ćwiczeń i program treningowy podporządkowany jest tylko i wyłącznie twoim celom. Trener personalny dostosowuje go ściśle do Twoich możliwości i predyspozycji, biorąc pod uwagę m.in. budowę ciała, wagę, wiek czy płeć. Osoba koordynująca przebieg zajęć może też szybko zareagować, jeśli zauważy, że dana partia ćwiczeń Ci nie służy lub czegoś istotnego brakuje podczas treningu.
Taki trening polecany jest osobom, mającym ściśle skonkretyzowany cel oraz dla zaczynających swoją przygodę z siłownią. Wybierają go też Ci, którzy ćwiczą od dłuższego czasu, ale nie zauważają dużych efektów swoich treningów. Idealny jest także dla osób, które muszą przejść rekonwalescencję po chorobie lub gdy walczą z określoną wadą postawy. Wtedy ćwiczenie pod okiem trenera personalnego będzie o wiele efektywniejsze niż na siłowni.
Oczywiście efekty pojawią się wtedy, kiedy poprowadzi Cię dobry trener personalny Łódź, Warszawa, Lublin i każde inne większe miasto pełne jest wielu ciekawych ofert. W mniejszych miejscowościach również warto poszukać trenera personalnego, ponieważ zawód ten jest coraz bardziej popularny. Warto zapoznać się w Internecie z opiniami innych osób, a także przepatrzeć port folio trenera, aby wybór był naprawdę dobry.
0 komentarzy