Pogoda dla rolników a zwierzęta – czy to się łączy?

Pogoda dla rolników a zwierzęta – czy to się łączy?
Pogoda dla rolników jest bardzo ważnym aspektem, który często jest w stanie wpływać na jakość plonów. Nie zawsze jest ona zgodna z medialnymi prognozami, a w okresie letnim ma ogromne znaczenie. Jak wiedzieć, czego się spodziewać i w jaki sposób rozplanować prace? Wystarczy obserwować... zwierzęta! To tradycyjna, sprawdzająca się metoda, z której warto korzystać na co dzień, by przewidywać pogodę dla rolników.

Jaskółki

O powiązaniach jaskółek z deszczem wie chyba każdy. To właśnie te ptaki cieszą się dużą popularnością dzięki swojemu przewidywaniu opadów deszczu i są pomocne w odczytywaniu pogody dla rolników. Jeśli jaskółki latają wysoko, możemy spodziewać się ciepłego i słonecznego dnia. W przypadku, gdy obniżają loty, w celu upolowania małych owadów, możemy być pewni, że tego dnia spadnie deszcz.

Żaby

Żaby doskonale czują się w wilgotnych warunkach, dlatego bez większego problemu są w stanie przewidzieć deszcz. Co powinno zaalarmować nas w ich zachowaniu? Niedługo przed pojawieniem się deszczu (często z burzą), żaby masowo wychodzą z wody na brzeg. Zachowują się wówczas głośno, sprawiając wrażenie krzyczących. Gdy rechoczą w sposób spokojny i łagodny, dzień najpewniej będzie słoneczny. Milczenie żab zwiastuje nagłe i silne ochłodzenie.

Ptaki

Pogoda dla rolników może być z powodzeniem przewidywana dzięki obserwacji zachowań ptaków. Są one bardzo wrażliwe na wszelkie zmiany warunków atmosferycznych. Powiedzenie o ciszy przed burzą wzięło się przecież właśnie od milknących ptaków. Jeżeli rano słyszymy wesołe ćwierkanie, możemy spodziewać się poprawy pogody w najbliższym czasie. Gdy z kolei ptaki unikają otwartych przestrzeni i chowają się w gniazdach lub drzewach, należy traktować to jako zwiastun deszczy i burz. Warto również wiedzieć, że trele ptaków milkną zawsze na pół godziny przed zachodem słońca.

Psy

Wiele psów – i nie jest to uwarunkowane rasą – boi się burzy. Zwierzęta te są w stanie wyczuć gwałtowną zmianę pogody nawet o kilka godzin wcześniej. Jeżeli nasz pies obawia się burzy, wystarczy obserwować jego zachowanie – będzie on szukał cichej, bezpiecznej kryjówki, której nie zechce opuścić nawet za namową. Gdy z kolei śpi zrelaksowany na plecach, możemy spodziewać się ładnej, słonecznej pogody.

Koty

Zarówno wędrowne, jak i domowe koty, są w stanie wyczuwać różnego rodzaju zmiany pogodowe i ostrzegać nas na przykład przed deszczem. Jeśli kot dokładnie wylizuje swoje futro, a do spania zajmuje pozycję na grzbiecie, dzień będzie pogodny i nie powinniśmy spodziewać się deszczu. Niechęć do spacerowania i uporczywe drapanie mebli to z kolei zapowiedź szybkich, nieuchronnych opadów.

Komary

Choć nikt z nas nie lubi być gryziony przez komary, to możemy doszukiwać się w tym procesie dobrych stron. Gdy owe insekty pojawiają się licznie w naszym otoczeniu i uniemożliwiają nam spokojny, wieczorny odpoczynek, oznacza to, że następnego dnia pogoda będzie słoneczna.

Mrówki

Mrówki potrafią przewidzieć nie tylko zwykłe opady deszczu, ale również powodzie. Jeżeli szybko przemieszczają się do mrowisk i zatykają drogi do swoich kopców, możemy oczekiwać ulewnego deszczu. Gdy rozbiegają się, sprawiają wrażenie nerwowych i opuszczają swoje mrowiska, pozostawione przez nie miejsca może niebawem zalać woda.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy