Po co ludzie tańczą?

Po co ludzie tańczą?
Taniec jest obecny w życiu każdego człowieka, nawet jeśli ktoś twierdzi, że nie potrafi i nie lubi tańczyć. Gdy słyszymy rytm, poruszamy ciałem w sposób instynktowny. Tupanie nogą czy bujanie się do ulubionej muzyki to już jakaś forma tańca. Nie ma zatem człowieka, który nigdy w życiu by nie tańczył – na pewno to robił – mniej lub bardziej świadomie. A skoro taniec jest nieodłącznym elementem naszego życia, warto zastanowić się, po co ludzie tańczą? Odpowiedź jest w zasadzie prosta. Taniec (jako instynktowny ruch, ale też nauka tańca) przynosi wiele korzyści zdrowotnych i społecznych, a mózg człowieka podświadomie dąży do tego, co dobre dla ciała i ducha. Dlatego właśnie zachęca do tańca.

A konkretnie? Co dobrego daje człowiekowi taniec?

Podczas gdy tańczymy wytwarzają się hormony szczęścia, które redukują stres, a to poprawia nam samopoczucie. Poprzez taniec wyrażamy emocje, a taniec staje się terapią dla naszego wnętrza. Taniec pozwala nam oderwać się od złych myśli i negatywnych emocji.

Czy to oznacza, że taniec leczy?

Tak. Ta forma ruchu pozytywnie wpływa zarówno na ciało, jak i na ducha, świetnie sprawdzając się jako forma psychoterapii.

Zatem jak taniec wpływa na mózg i ogólniej psychikę człowieka?

Dzięki tańczeniu wyzbywamy się negatywnych emocji, możemy przyjrzeć się samemu sobie, pobyć „tu i teraz”. Dla niektórych taniec to także patent na otworzenie się przed ludźmi, przełamanie lęków i pokonanie wewnętrznych barier.

W zdrowym ciele zdrowy duch – i odwrotnie. Należy pamiętać, że zdrowie psychiczne łatwiej osiągnąć, dbając o… ciało.

Taniec pomaga spalić zbędne kalorie i poprawić wygląd. Dzięki niemu czujemy się bardziej atrakcyjni! Ta aktywność fizyczna angażuje wiele partii mięśniowych.. W zależności od stylu i intensywności w ciągu godziny tańca można spalić do nawet 500 kalorii.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała to także element wpływający na ogólny stan zdrowia człowieka, jednak trzeba wiedzieć, że poza odchudzaniem, tańczenie obniża ciśnienia krwi, a tym samym usprawnia krążenie. Tańcząc, zmniejszamy więc ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca, chorób krążeniowych i innych. Dzięki tańczeniu wolniej się starzejemy, bo organizm jest lepiej dotleniony!

Czego uczy nas taniec?

Regularne lekcje podczas nauki tańca uczą systematyczności, wyrabiają poczucie rytmu, słuchu, swobodę i płynność ruchów. Zajęcia grupowe przyczyniają się do rozwijania dobrych zachowań społecznych, pomagają w nawiązywaniu kontaktów. Pozytywnie wpływają też na samoakceptację. Taniec uczy poznawać własne „ja” i dodaje pewności siebie.

Nic więc dziwnego, że odpowiadając na pytanie: „za co lubisz taniec?” dużo osób nawiązuje do kontaktów towarzyskich. Osobom tańczącym łatwiej jest poznawać nowych ludzi i nawiązywać relacje partnerskie. Na kursach tańca w Łodzi poznajemy ludzi o podobnych zainteresowaniach i te znajomości często kończą się wspaniałą przyjaźnią. Za co jeszcze lubimy taniec? Za wspomnienia! Taniec towarzyszy ważnym momentom ludzkiego życia. Nie bez kozery tańczymy np. na weselach, aby wyrazić radość z miłości dwojga ludzi. Taniec to najlepszy sposób na celebrowanie szczęścia.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy