Budowa czy kupno gotowego domu - jakie rozwiązanie wybrać?

Budowa czy kupno gotowego domu - jakie rozwiązanie wybrać?
Chęć zamieszkania we własnym domu deklaruje duży odsetek Polaków. Realizacja tego marzenia jest jednak dość kosztownym i czasochłonnym przedsięwzięciem. Czy dom lepiej kupić gotowy, a może wybudować we własnym zakresie?

Zakup gotowego domu – zalety i wady tego rozwiązania

Niektórzy preferują rozwiązania szyte na miarę i personalizowane. Inni wybierają opcje szybsze i łatwiejsze. Jak jest z zakupem gotowego domu? Czy to rozwiązanie mające więcej zalet, czy wad?

Zalety zakupu gotowego domu

  • Możliwość szybkiej przeprowadzki. Jeśli inwestycja jest już zakończona, można będzie rozpocząć korzystanie z nieruchomości praktycznie od razu po finalizacji zakupu.
  • Minimum uciążliwych formalności. Nie trzeba opracowywać lub wybierać projektu, znać się na budowlance lub załatwiać dziesiątek opracowań i zezwoleń w urzędach.
  • Oszczędność czasu. Nie tylko dlatego, że przeprowadzka będzie możliwa szybko, ale też ze względu na to, że całym procesem budowy i wszystkimi formalnościami zajęła się firma deweloperska. Kupujący mogą skupić się na swoich sprawach w oczekiwaniu na odbiór kluczy.
  • Budową zajmują się profesjonaliści. Nie trzeba samodzielnie szukać ekip budowlanych i wykończeniowych.
  • Duży wybór gotowych nieruchomości w niemal dowolnej lokalizacji. Przykładowo: bez problemu można znaleźć dziesiątki ofert na domy na sprzedaż Łódź, Kraków lub w innym mieście.

Wady zakupu gotowego domu

  • Ograniczone możliwości ingerowania w projekt i przystosowania budynku oraz jego wnętrz do własnej wizji.
  • Brak możliwości wyboru preferowanych materiałów budowlanych.

Gotowe domy na sprzedaż najczęściej lokowane są na terenach podmiejskich i na obrzeżach miast. Powstają w obrębie szerszych inwestycji – na przykład w ramach osiedla domków jednorodzinnych. Firma deweloperska zazwyczaj oferuje budynek w stanie gotowym do aranżacji, z ogrodzeniem, utwardzonym podjazdem, ścieżkami, a także z infrastrukturą osiedlową. Trudno o podobny efekt przy samodzielnej budowie.

Samodzielna budowa domu – zalety i wady takiej decyzji

Za samodzielną budową domu przemawia najczęściej czynnik ekonomiczny oraz fakt posiadania działki budowlanej. Czy to faktycznie opłacalna inwestycja?

Zalety samodzielnej budowy domu:

  • Możliwość budowy w wybranym miejscu oraz możliwość samodzielnego wyboru projektu i jego przystosowania do własnych preferencji.
  • Możliwość realizacji etapowej, jak również wykonania części prac własnymi siłami.
  • Potencjalne oszczędności, gdy zdecydujemy się na tańsze materiały budowlane i wykończeniowe.

Wady samodzielnej budowy domu:

  • Konieczność dopełnienia wielu formalności, co jest czasochłonne, a niejednokrotnie również uciążliwe.
  • By faktycznie zaoszczędzić na budowie domu poprzez wykonanie części prac samodzielnie, trzeba znać się na tym.
  • Konieczność posiadania elementarnej wiedzy z zakresu różnych prac budowlanych lub konieczność zatrudnienia specjalisty do wykonania odbioru poszczególnych etapów prac.
  • Konieczność organizowania wielu materiałów budowlanych i wykończeniowych, uzgadniania cen, kwestii transportu i wielu innych.

Samodzielna budowa domu to, bez wątpienia, przedsięwzięcie, które warto wziąć pod uwagę, a szczególnie wówczas, gdy jest się w posiadaniu działki budowlanej w dogodnej lokalizacji. Mimo wszystko nie jest to opcja dla każdego – jeśli nie dysponujemy gruntem i odpowiednią wiedzą oraz dużą ilością wolnego czasu, bardziej opłacalny i łatwiejszy będzie zakup gotowego domu.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy