Multimedialne centra nauki i muzea. Konieczna ewolucja czy chwilowa moda?

Multimedialne centra nauki i muzea. Konieczna ewolucja czy chwilowa moda?
Muzea i galerie sztuki pełnią ważną rolę społeczną, historyczną i kulturalną. Mimo to wiele z nich prezentuje eksponaty w mało atrakcyjny sposób. To powoduje, że wizyta w takich miejscach niektórym może wydawać się nudna. Obok „tradycyjnych” muzeów powstają jednak nowe placówki. Multimedialne, wyposażone w nowoczesne technologie obiekty konkurują i wygrywają z klasycznymi pod względem innowacyjności i ciekawych form przekazu. Czy interaktywne instytucje to chwilowa moda, czy konieczna ewolucja? Przekonaj się sam.

Multimedialne muzeum i centrum nauki – technologiczny znak czasów

To, co było ciekawe w muzeach jeszcze kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, dziś może znacznie stracić na atrakcyjności. Wynika to z różnych przyczyn, w tym przede wszystkim łatwego dostępu do informacji. Obecnie, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat konkretnej epoki historycznej, danego dzieła sztuki lub wyniku eksperymentu, wystarczy skorzystać z internetu. To sprawiło, że dla wielu osób, zwłaszcza młodego pokolenia, korzystanie z klasycznych muzeów czy galerii sztuki wydaje się często nieciekawe. Dlatego, wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom odbiorców, instytucje kulturalno-edukacyjne coraz chętniej sięgają po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Pozwalają one uatrakcyjnić ofertę placówki, a tym samym zaciekawić i przyciągnąć odbiorcę. Interesujące wystawy, stanowiska łączące w sobie teorię naukową z nowymi technologiami potwierdzającymi ją doświadczalnie, interaktywne ekspozycje przyciągają młodych i starszych widzów. Sprawiają, że multimedialne muzeum czy centrum nauki staje się miejscem odwiedzanym nie dlatego, że tak trzeba i tak mówi program szkolny, ale dlatego, że po prostu wizyta w nim to przyjemność.

Moda, która nie przeminie

Nic nie wskazuje na to, aby fakt wyposażania placówek naukowo-kulturowych w nowoczesne rozwiązania technologiczne był jedynie chwilową modą. Owa „moda” musiałaby trwać już zresztą od dawna – od wielu lat na świecie i w Polsce powstają bowiem multimedialne muzea i centra nauki. Działają również profesjonalne firmy specjalizujące się w tworzeniu interaktywnych ekspozycji, stanowisk i wystaw dla placówek naukowych i kulturalnych. Przedsiębiorstwa takie jak firma TRIAS AVI z Warszawy, mogą poszczycić się rozbudowanym portfolio multimedialnych projektów. To najlepszy dowód na to, że technologie już na dobre wkroczyły do muzeów, galerii sztuki i centrów naukowych. Co więcej, radzą tam sobie znakomicie, co tylko potwierdza ogromną potrzebę zmian wprowadzanych w tego typu miejscach. Specjaliści opracowujący multimedialne ekspozycje wykorzystują w swych projektach rozmaite rozwiązania i technologie: ściany i ekrany LED, mapping 3D czy zaawansowane systemy audiowizualne. Warszawa to zaledwie jedno z wielu miast, w którym stosowane są tego rodzaju technologie – coraz częściej można je znaleźć również w wielu innych dużych i małych miejscowościach w kraju.

Multimedialne muzeum, galeria sztuki czy centrum nauki obfitujące w interaktywne ekspozycje i wystawy stanowi zatem „znak czasów” i wyraz nowej, technologicznej rzeczywistości.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy